המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  אנמיה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  איך לבחור תוספי ברזל למשפחה?

  איך לבחור תוספי ברזל למשפחה?תוספי ברזל יעילים

  28/07/2019
  תינוקות, ילדים, בני נוער ומבוגרים, כולם זקוקים לרמות ברזל תקינות לצורך שמירה על בריאות שלמה. למדו כאן כיצד בא לידי ביטוי מחסור בברזל אצל תינוקות ומבוגרים, ואיך לבחור תוספי ברזל יעילים שיגנו על כל אחד מבני המשפחה
  איך לבחור תוספי ברזל למשפחה?
  למוצרים של כצט

  תינוקות, ילדים, בני נוער ומבוגרים, כולם זקוקים לרמות ברזל תקינות לצורך שמירה על בריאות שלמה. למדו כאן כיצד בא לידי ביטוי מחסור בברזל אצל תינוקות ומבוגרים, ואיך לבחור תוספי ברזל יעילים שיגנו על כל אחד מבני המשפחה

  הברזל הוא יסוד כימי הנמצא בגוף האדם והוא חיוני וחשוב לבריאות ילדים ומבוגרים כאחד. לברזל תפקיד מרכזי ביצירת ההמוגלובין, המסייע בנשיאת החמצן לתאים ולרקמות הגוף, והוא מעורב במנגנונים מרכזיים בגוף האדם כמו תהליכי ויסות הטמפרטורה בגוף, הסדרת השינה, חיזוק המערכת החיסונית ועוד.

  בגופם של מבוגרים בריאים צריכים להיות 4-5 גרם ברזל. לשם כך שיעור צריכת הברזל הממוצעת לגברים ונשים צריך לעמוד על 8.7 גרם ברזל ביממה. על נשים בגיל הפוריות, המועדות למחסור בברזל עקב המחזור החודשי, לצרוך כמות גדולה יותר, כ-14.8 גרם ברזל ביממה.

  תינוקות בריאים נולדים עם מאגרי ברזל המספיקים לארבעה עד שישה חודשים. בשל הצמיחה המואצת בשנים הראשונות והצורך המהותי בברזל בגילאים אלו, משרד הבריאות ממליץ על מתן תוספת ברזל לכל תינוק מגיל ארבעה חודשים ועד גיל שנה באופן גורף.

  כיצד בא לידי ביטוי מחסור בברזל?


  מחסור בברזל  עלול להיגרם כתוצאה מדיאטה לא מאוזנת או תזונה לקויה, היריון, איבוד דם, או בתקופות של צמיחה מואצת, למשל אצל תינוקות, ילדים ובני נוער. מחסור מתמשך וחמור בברזל עשוי לגרום להתפתחותה של אנמיה, שמשפיעה על התפקוד היומיומי אצל מבוגרים ועשויה לגרור עיכוב התפתחותי אצל תינוקות ופעוטות.

  חוסר ברזל או אנמיה אצל מבוגרים עלולים להתבטא במספר תסמינים:

  • עייפות
  • נשירת שיער
  • חיוורון
  • חולשה וסחרחורת
  • כאבי ראש עצבנות וקשיי ריכוז
  • חוסר תיאבון ובחילה

  מחסור בברזל אצל תינוקות יכול לבוא לידי ביטוי בהפרעות בשינה, עייפות, חולשה וחוסר תיאבון, ירידה במשקל וחשיפה מוגברת למחלות וזיהומים. מעבר לכך, מחסור מתמשך בברזל אצל תינוקות עלול לגרום לאנמיה ולפגוע בהתפתחות הקוגניטיבית של התינוק.

  כיצד להימנע מחוסר ברזל?


  למבוגרים, חשוב לבדוק את רמת הברזל באמצעות בדיקת דם תקופתית ובמידת הצורך להוסיף מוצרים למניעה ולטיפול באנמיה הנגרמת מחוסר ברזל. בנוסף יש להקפיד על תזונה נכונה ולהכיר את המזונות שבהם כמות גדולה של ברזל. לתינוקות, ממליץ משרד הבריאות לתת תוספת ברזל, כטיפול מניעתי, עד לבדיקת הדם הראשונה בגיל שנה. מגיל שנה ואילך חשוף התינוק למזונות מגוונים יותר המשמשים כמקור יעיל לספיגת ברזל.  

  לברזל שני מקורות טבעיים: מקורות מן החי, כמו עוף (במיוחד כבדי עוף), הודו, בקר, כבד, עגל, דגים וביצים, ומקורות צמחיים עליהם נמנים עלים ירוקים, קטניות, אגוזים, זרעים ופירות יבשים.
  מומלץ לאכול מזונות המכילים ברזל יחד עם מזונות המכילים ויטמין C כגון: פירות הדר, תות שדה, קיווי, גמבה ועגבנייה. מזונות אלה מגבירים את ספיגת הברזל בגוף. להבדיל, מוצרים עשירים בסידן, קפאין או בסיבים תזונתיים מעכבים את ספיגת הברזל ומומלץ להימנע מלצרוך אותם בסמוך למזונות עשירים בברזל.

  הקפדה על תזונה עשירה בברזל היא חיונית, אך לא תמיד מספיקה למניעת אנמיה. אם הינכם ממעיטים במזון מן החי, צורכים הרבה מוצרי חלב או שאינכם מקפידים על תזונה מסודרת, יתכן וגם אתם, המבוגרים, תזדקקו לתוספת ברזל.

  כיצד לבחור תוספי ברזל?

  בבואכם לבחור תוסף ברזל שנכון לכם ולילדיכם מומלץ לעמוד על ההבדלים בין המוצרים השונים הזמינים בשוק, יעילותם ובטיחותם. קיימים שני סוגים של מוצרים נפוצים: תוסף תזונתי המכיל ברזל ותרופה למניעה וטיפול באנמיה.

  תרופות למניעה וטיפול באנמיה עוברות סדרת מבחנים ובדיקות במכון לביקורת ולתקנים של חומרי רפואה באגף הרוקחות של משרד הבריאות. הבדיקות המקיפות בוחנות את יעילותן הקלינית של התרופות, את בטיחות השימוש בהן ואת יציבותן לאורך זמן (לאחר פתיחת הבקבוק).

  לעומת התרופות, ריכוז הברזל בתוספי תזונה ותכשירים טבעיים המופקים מצמחים הינו נמוך. יעילותם הקלינית של תוספי התזונה לא הוכחה באופן מחקרי ומסלול הבדיקות הקצר שהם עוברים בוחן רק את בטיחותם לשימוש.

  כדי לזהות תרופה שאושרה ונבדקה יש לבדוק את ההתוויה הרפואית ולקרוא בעיון את העלון לצרכן. תרופות שאושרו על ידי משרד הבריאות יכילו עלון לצרכן בפורמט קבוע המבהיר בדיוק את פעולת התרופה, רשימת המרכיבים הפעילים, איכות הספיגה והתאמתה המדויקת לקהל היעד.

   התכשירים שיעילותם הוכחה באופן מחקרי. יתרונם העיקרי טמון בתרכובת אורגנית של ברזל תלת-ערכי המכילה ברזל בקומפלקס סוכרי, ללא מלחי ברזל, העלולים לגרום לתופעות לוואי ובעיות במערכת העיכול. בנוסף, מאפשרים התכשירים ספיגה אקטיבית שאינה נפגעת גם בשילוב עם מוצרי חלב. כל תוספי הברזל זמינים בבתי המרקחת וברשתות הפארם ללא מרשם רופא.

  מידע נוסף על אנמיה וחוסר ברזל:

  הכירו את סוגי הברזל הקיימים

  הכירו את הסוגים השונים

  אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל היא תופעה שכיחה. עבור חלק מהלוקים בה, הגברת צריכת הברזל על ידי שינוי ההרגלים התזונתיים עלולה שלא להספיק, ויש להשתמש בתוסף ברזל. בשוק קיימים סוגים שונים של תוספי ברז שנבדלים אחד מהשני ביעילות, בספיגה ובתופעות הלוואי, בואו נכיר אותם טוב יותר
  כדורי ברזל

  באילו מצבים בחיים כדאי לקחת ?

  תקופות שונות בחיים מאופיינות בגדילה מואצת, כמו תקופת הינקות, גיל ההתבגרות או הריון. בתקופות אלו מאגרי הברזל בגוף מתדלדלים במהירות ועשויים לגרום לאנמיה שגוררת הפרעה בתהליך הגדילה. איך מזהים חוסר בברזל וכיצד מגשרים עליו?
  פריפול טבליות לטיפול ומניעת אנמיה בהריון

  יש לנו פיתרון ייחודי בשבילך

  מזל טוב! את בהריון וכעת את ישנה בשביל שניים, אוכלת בשביל שניים ושומרת על הבריאות שלך בשביל שניים. כדאי שתדעי שלא כל דבר צריך לעשות פעמים, כי כיום ניתן לטיול חומצה פולית וברזל בטבליה אחת. למה זה טוב? כל הפרטים בכתבה המלאה
  אוכלים ומתחזקים

  טיפים לטיפול באנמיה וחוסר ברזל

  כולנו יודעים שחשוב לאכול מאוזן כדי לשמור על הבריאות – דרך חיים זו יכולה לעזור לכם להתגבר גם על אנמיה וחוסר ברזל ולמנוע עייפות, עצבנות ואפילו נשירת שיער. האם אתם אוכלים מספיק ברזל ומה עליכם לאכול כדי לסייע לספיגת הברזל בגוף? בואו ללמוד כיצד לחזק את הגוף בדרכים בריאות ופשוטות
  ברזל – יסוד חזק

  לתזונה נכונה ובריאה

  לברזל יש מגוון תפקידים חיוניים בגוף האדם. מחסור בברזל עלול לגרום להתפתחות אנמיה ולכן חשוב שתכירו את כל הדרכים להעשיר את גופכם בברזל ואת כל הטיפים לספיגה נכונה של הברזל בגופכם

  ברזל הוא מרכיב תזונתי חיוני בילדים ופעוטות

  מאמר מאת: ד"ר דורון כרמי

  ברזל הוא מרכיב תזונתי חיוני. רובו קשור להמוגלובין, המרכיב את כדורית הדם האדומה ומיוגלובין בשריר, והשאר מצוי במחסני הברזל בגוף. חלק קטן ממנו קשור לאנזימים שונים שהם קריטיים לתפקוד הגוף. מחסור בברזל גורם לפגיעה בתפקודי הגוף. בתינוקות וילדים נמצא כי חסר בברזל גורם לפגיעה בגדילה ועל כן למניעתו של חסר זה, חשיבות רבה.
  דרכים למנוע ולטפל באנמיה

  דרכים למנוע ולטפל באנמיה

  כשליש מאוכלוסיית העולם סובלת ממחסור בברזל שגורם לאנמיה. תזונה נכונה בצירוף תוספי ברזל יכולים להשלים את המחסור ואף למנוע אנמיה, בתנאי שהם נצרכים בצורה יעילה ונכונה. אז האם כדאי לאכול הרבה בשר ואיזה תוסף מזון יטפל בתופעה? כל המידע לפניכם.
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד