המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  רזין
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  טיפול בהשמנת יתר (הגדל)

  איך מטפלים בהשמנת יתר?מווסתים את התיאבון

  9/01/2018
  השמנת יתר נחשבת לתופעה הקשורה לסממני החיים המודרניים, אך מחקרים מראים שהשמנת יתר אינה רק בעיה התנהגותית אלא גם קשורה לחוסר איזון במוח ובמערכת העצבים שאחראיים על תחושת הרעב. בזכות מידע זה יש כיום טיפולים תרופתיים שמסייעים לוויסות התיאבון

  טיפול בהשמנת יתר (הגדל)
  למוצרים של כצט

  השמנת יתר כבר הוגדרה כמגיפה של המאה ה-21 במדינות המערב, והיא מהווה גורם מכריע לתחלואה ולירידה ברמת החיים של הסובלים ממנה. השמנת היתר הינה תוצאה ישירה של צריכה קלורית גבוהה ורמת פעילות נמוכה, אך הגורמים לתופעה הינם רבים ומגוונים, החל מגורמים גנטיים, גורמים עצביים, סביבתיים והתנהגותיים.

  תופעת השמנת היתר מקושרת לעולם המערבי בשל שני מאפיינים בולטים ששייכים לתרבות המערב: זמינות גבוהה של מזון עתיר בשומנים וסוכרים וירידה ברמת הפעילות הגופנית עקב שימוש במכונית וצפייה מרובה בטלוויזיה. על אף זאת, נצפו גם גורמים עצביים והורמונליים שפוגעים בוויסות התיאבון.

  מחקרים מצאו אצל מרבית מהסובלים מהשמנת יתר בעיה עצבית במנגנון קליטת הורמון הליפטין. זהו הורמון שמופרש מתאי השומן שנמצאים בגוף ונקלט באזור במוח שנקרא היפותלמוס. התפקיד של הליפטין הוא לסמן למוח שמאגרי השומן הקיימים בגוף מלאים וניתן לדכא את התיאבון. הפרעה בקליטת הליפטין במוח יוצרת הפרעה במנגנון הטבעי לוויסות תיאבון, ועשויה לגרום לתחושת רעב מוגברת ללא קשר למידת השומן שנמצא כבר בגוף. מרכז הרעב והשובע במוח אחראי גם על העיכול, על קצב חילוף החומרים ועל תהליכי הוצאת האנרגיה, ולכן הפרה של האיזון באזור זה משפיעה על משקל הגוף ועל המאזן האנרגטי שלו.

  כיצד מגדירים השמנת יתר?

  השמנת יתר מוגדרת כמשקל עודף הגבוה ב-15% מטבלת המשקל המומלץ, או לחילופין מצב שבו מסת הרקמות השומניות בגוף עולה על 30% ממסת הגוף הכוללת של גברים ו-40% ממסת הגוף הכוללת של נשים.
  דרך נוספת להגדיר מסת גוף היא באמצעות מדד BMI, שהוא מדד של מסת גוף שמעריך משקל תקין בעזרת שכלול של המשקל והגובה. אנשים בעלי BMI של 30 ומעלה מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר.BMI  הגבוה מ-35 מוגדר כהשמנת יתר חולנית.

  כיצד מתמודדים עם השמנת יתר?

  השמנת יתר אינה רק בעיית משקל, אלא מוגדרת כמחלה ולכן רצוי להתייעץ עם רופא לגבי סוג הטיפול הנבחר ומידת יעילותו. כמובן שאין זה מונע אימוץ הרגלי תזונה נכונה ושילובם עם פעילות גופנית במטרה לאזן בין ההכנסה הקלורית ושריפת האנרגיה. לפניכם מספר טיפים שימושיים:

  • שלבו פעילות גופנית כחלק מהחיים: אם אינכם חובבי חדרי כושר או שיעורי התעמלות, ניתן לאמץ הרגליים בסיסיים כדי להגביר את רמת הפעילות השגרתית. העדיפו ללכת ברגל במקום לנסוע באוטו במידת האפשר, שטפו את ביתכם, עלו במדרגות במקום במעלית וכדומה. 

  • דאגו לארוחה מאוזנת אחת לשלוש שעות: שמירה על שגרה של ארוחות קלות ותכופות תמנע מצבי רעב קיצוני שעשויים להביא לבולמוס אכילה בלתי נשלט. אכילה בשעות קרובות מסייעת גם ל"אילוף" הקיבה ולהרגילה לשרוד מספר שעות ללא מזון. 

  • תכננו תפריט שבועי ידוע מראש: קביעה של ארוחות מראש והגדרה של תפריט שבועי מסייעת לכם לדעת מתי מגיעה הארוחה הבאה ומה היא תכיל. ניתן לרכוש את כל המצרכים מבעוד מועד ולדאוג שבזמן הארוחה יהיו עמכם מצרכים מתאימים גם אם אתם נמצאים מחוץ לבית. 

  • דאגו לקחת אתכם חטיפים בריאים: לעיתים פעילויות מחוץ לבית נוטות להתארך, והרעב עשוי לשלוח אתכם לזרועות המזון המהיר. דאגו שיהיה עמכם בתיק חטיפים בריאים כמו: ירקות חתוכים, כריך מלחם קל או יוגורט שיסייע לכם להרגיע את הרעב עד להגעתכם הביתה. 

  • אכלו ירקות: הקפדה על שלוש מנות ירקות בצבעים שונים ביום, אינה תורמת רק למשקל אלא משפרת את הבריאות, את עור הפנים, את רמת האנרגיה הזמינה ואת העיכול. 

  • העדיפו אפייה על טיגון: טיגון ידוע כמעלה את רמת השומן במזון, וכמעט תמיד ניתן להחליפו באפייה: קציצות יכולות להיות אפויות, לביבות, שניצל ואפילו צ'יפס. 

  • אל תלכו לקניות רעבים: בעת רכישה של מצרכים בסופר מרקט מומלץ להגיע עם רשימת מצרכים קבועה וידועה מראש המבוססת על התפריט שהגדרתם מראש, ולהימנע מרכישה ספונטנית של ממתקים ועוגות. 

  • במקרי השמנה קיצוניים שלבו טיפול תרופתי מתאים: קיימים היום כדורי הרזיה המסייעים לאיזון מערכת העצבים וההיפותלמוס שאחראיים על וויסות התיאבון, ובכך מסייעים לירידה במשקל. לקבלת מרשם לכדורי הרזייה יש צורך לפנות רופא.

  כתבות נוספות בנושא

  תרופות להרזיה - רק בהתייעצות עם רופא!

  מי שסובל מעודף משקל כבר בוודאי ניסה שיטות רבות. באמצעות שילוב נכון ומאוזן בין הרגלי תזונה ותכשירים רפואיים לוויסות התיאבון ניתן להגיע לתוצאות מוצלחות של ירידה במשקל, כמובן שנטילת תרופות להרזיה צריכה להיעשות אך ורק בפיקוח רפואי.
  כדורי הרזייה

  עודף המשקל הרב מכביד עליכם ומסכן אתכם, אבל אתם לא מצליחים לרדת במשקל בעזרת דיאטה? אתם לא לבד, ויש לכך פתרון. כדורי הרזיה יכולים לעזור לכם לשפר במהרה את בריאותכם, אך חשוב לבחור את הכדור הנכון
  מה יעזור לכם לרדת במשקל?

  לקראת הקיץ

  הקיץ כבר כאן ואיתו בגד הים והבגדים הצמודים והקצרים שחושפים הכל, שבאים יד ביד עם הגלידות, הפירות המתוקים וההתמודדות האינסופית עם המשקל. בכתבה הבאה תמצאו טיפים שיעזרו לכם לרדת במשקל בצורה בריאה ולהיכנס עם ביטחון למלתחת הקיץ

  השמנת יתר

  מגיפה כלל עולמית

  על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי כ-300 מיליון איש סובלים מהשמנת יתר חולנית, רובם נשים. מחקרים שנערכו לאחרונה מעלים שב-30 השנים האחרונות כמעט והוכפל משקלם של הסובלים מעודף משקל. מה הסיבות לתופעה ואיך אפשר לטפל בה?
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד