על אפילפסיה (כיפיון או מחלת הנפילה)


אפילפסיה, הידועה גם בשמה העברי כיפיון או בשמה העממי מחלת הנפילה, היא מחלה המאופינת בהפרעות ניורולוגיות הבאות לידי ביטוי בפרכוסים בלתי נשלטים. התקף של המחלה מתבטא בפרכוסים המשתנים בחומרתם, החל מאירועים קצרים הקשים מאוד לאבחנה, ועד לאירועים ארוכים של פרכוסים קשים הנוטים להתרחש שוב ושוב.  המחלה יכולה להתרחש אצל מבוגרים, אך קיימים גם מקרים בהם ילדים ובני נוער סובלים מאפילפסיה. 

מקרים מסוימים של אפילפסיה ניתנים לריפוי בטיפול תרופתי. המחלה אינה מאופיינת ע"י ליקוי בודד, אלא הינה בעלת מגוון רחב של סימפטומים, הנובעים מהתפרצויות בלתי מבוקרות של פעילות חשמלית מוגבלת ועודפת בקליפת המוח.

הגורמים למחלת האפילפסיה

הגורמים להיווצרות מחלת האפילפסיה אינם ידועים, והיא עלולה להיגרם כתוצאה ממספר סיבות, החל מחבלה בראש ועד לפגם בהתפתחות המוח. בכשליש ממקרי האפילפסיה לא ניתן לזהות את הגורמים למחלה. מקרים אלו מוגדרים בשם אפילפסיה אידיופתית. למרות שעד היום לא ניתן לזהות את הסיבות להתפרצות המחלה, ישנם מקרים שיכולים להגדיל את הסיכון ללקות בה:

  • מחסור בחמצן בלידה
  • גידולים במוח
  • שיתוק מוחי
  • בעיות גנטיות
  • מומים מולדים
  • דלקת בקרום המוח
  • פגיעות ראש

 

סוגי התקפי אפילפסיה:


ישנם כמה סוגים נפוצים של פרכוסים, הנבדלים ביניהם באורך הפרכוס ועוצמת הפרכוס.

התקף אבסנס - התקף ניתוק כללי - בהתקף אבסנס החולה אינו מאבד את ההכרה ואינו מאבד שליטה מוטורית. בהתקף זה החולה נכנס לחוסר מודעות לסביבה. ברוב המקרים התקף אבסנס אינו מלווה בהזהרה מקדימה והוא נמשך זמן קצר. החולה לרוב לא יזכור את ההתקף.

 

  • התקף מיוקלונוס - התקף חלקי - התקפי מיוקלונוס מאופיינים ע"י עוויתות בשני צידי הגוף שמקורם במערכת העצבים המרכזית. תנועות העיוותים יכולות להיות אגרסיביות או עדינות. סוג זה הוא אפילפסיה המתרחשת בילדים עד גיל 5.
  • התקף טוני קלוני - התקף כללי - התקף טוני קלוני הוא סוג ההתקף המוכר ביותר כשחושבים על מחלת האפילפסיה. בהתקף טוני קלוני משלובות תנועות לא רצוניות של הגפיים ו/או הפנים, ועלולות להתרחש ביחד עם איבוד הכרה. לפני ההתקף החולה עלול לחוות תחושה משונה (אורה) המזהירה אותו מפני ההתקף. התקף טוני קלוני יתחיל בנפילה ופרכוס בכל חלקי הגוף. הפרכוסים אורכים בין 3 ל-20 דקות. לעיתים כאשר החולה מתעורר מהפרכוס הוא יחוש בלבול, עייפות או חולשה.
  • התקף מוקדי - ההתקף המוקדי הוא פרכוס חלקי פשוט, הפרכוס משפיע רק על אזור קטן במוח ואינם מלווים באיבוד הכרה. לעיתים קרובות פרכוסים חלקיים מצביעים על פירכוס גדול יותר (אורה).

http://www.wikirefua.org.il/index.php/%D7%90%D7%A4%D7%99%D7%9C%D7%A4%D7%A1%D7%99%D7%94
 

מידע נוסף על מחלת האפילפסיה ודרכים לטיפול:

פרכוס טוני קלוני

אפילפסיה - סימפטומים, סיבות וגורמי סיכון

אפילפסיה, כפיון בעברית (או 'מחלת הנפילה' בשפת הרחוב) היא למעשה שיבוש בפעילות החשמלית של עצבי המוח. שיבוש כזה גורם לסוגים שונים של התקפים, אשר מתבטאים בכמה דרכים. לרוב, ההתקפים עצמם לא גורמים נזק משמעותי ללוקה בהם, אך מאחר שבמסגרתם נוצרת תגובה פיזית קיצונית.
3/09/2014
אפילפסיה וילדים

אפילפסיה בקרב ילדים ובני נוער

הספרות המקצועית קובעת כי אפילפסיה היא מחלה שיכולה להופיע בכל גיל. עם זאת, הרוב המכריע של החולים במחלה חווים התקף אפילפטי אחד או יותר עוד לפני שהגיעו לגיל 20. הופעת האפילפסיה בגיל צעיר אינה גזירת גורל: כיום ישנן תרופות אפקטיביות לטיפול במחלה.
24/08/2014

עובדות על אפילפסיה ופרכוסים

מה המשותף בין אלכסנדר מוקדון, וינסנט ון גוך ואגתה כריסטי? שלושתם, כמו מפורסמים רבים אחרים בעולם, סבלו מאפילפסיה - שמה הלועזי של מחלת הכפיון, המוכרת יותר כ"מחלת הנפילה". האפילפסיה צברה לאורך השנים מוניטין ידוע לשמצה, אבל כיום אנשים הלוקים במחלה יכולים לנהל חיים מלאים ורגילים, בעיקר הודות לטיפול תרופתי יעיל.
מוקוליט
פמינה
נורלבו
טפטפים
גייסטליך
טיפטיפות