המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  אנמיה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  פענוח בדיקות דם

  האם בדיקת הדם שלכם מעידה על אנמיה או המוגלובין נמוך?ייתכן שנמצאה הסיבה לעייפות שאתם חשים

  9/05/2018
  בדיקת הדם מצביעה על המוגלובין מתחת ל 12 מיליגרם? הפריטין מחוץ לסוגריים? ייתכן שנמצאה הסיבה לעייפות שאתם חשים – המוגלובין נמוך או אנמיה; הפיתרון: צריכת ברזל
  פענוח בדיקות דם
  למוצרים של כצט

  בדיקת הדם מצביעה על המוגלובין מתחת ל 12 מיליגרם? הפריטין מחוץ לסוגריים? ייתכן שנמצאה הסיבה לעייפות שאתם חשים – המוגלובין נמוך או אנמיה; הפתרון: צריכת ברזל מוגברת באמצעות שינוי הרגלי תזונה ונטילת תוסף ברזל מתאים


  כולנו מכירים את הרגע בו מתקבל אצלנו מייל המודיע על הגעת תוצאות בדיקת הדם מהבוקר, ואת הסריקה העצבנית כדי לאתר כל תוצאה אדומה או כוכבית סוררת הנמצאת מחוץ לסוגריים.


     

  פיענוח תוצאות בדיקת דם

  פיענוח תוצאות בדיקת דם עבור אותם שאינם עוסקים ברפואה אינו דבר פשוט, ולעתים אף מעורר חרדה. אז קודם כל חשוב להירגע, לשתות קצת מים (בכל זאת, הייתם בצום בבוקר) ולהיזכר מדוע בכלל ביצענו את בדיקת הדם? באם הסיבה היא תחושת עייפות כרונית  כללית - גם לאחר שנת לילה מוצלחת, או תשישות בלתי מוסברת, סביר להניח שנשלחתם לבדיקה שמטרתה לגלות האם אתם סובלים מאנמיה.

   

  "אנמיה" או "חוסר דם" הם מצב בו ההמוגלובין בדמכם נמוך, בדרך כלל כתוצאה ממחסור באספקה סדירה של ברזל או חומצה פולית. החוסר בברזל מצוי בכל סוגי האוכלוסייה, כולל נשים בהריון, בני נוער, ילדים ולהערכת ארגון הבריאות העולמי מדובר במחסור התזונתי הנפוץ בעולם.


  למה מרגישים עייפות כתוצאה מהמוגלובין נמוך? כיוון שתפקיד ההמוגלובין הוא לשמש חברת הובלות הנושאת חמצן אל תאי הגוף במערכת הדם. כאשר יש מחסור בהמוגלובין – לא מגיע מספיק חמצן לתאי הגוף השונים, הגוף מתעייף ואנו חשים תשישות.


  מצוידים ברקע התיאורטי, הגענו לתכל'ס: איך תדעו האם יש לכם אנמיה או המוגלובין נמוך? מה בדיוק לחפש בתוך בליל הערכים שבבדיקת הדם? ישנם ערכים רבים שעשויים להצביע על אנמיה.


   

  המדדים העיקריים שכדאי לבחון

  HB - Hemoglobin
  ערך המעיד על רמת ההמוגלובין
  ערך תקין: אצל נשים – 12-16 מיליגרם לדציליטר; אצל גברים – 12-18 מיליגרם לדציליטר.

   

  MCH - Mean Cell Hemoglobin
  ערך המעיד על כמות ההמוגלובין הממוצעת בכל כדורית אדומה
  ערך תקין: 24-30


  RDW - Red Cell Distribution Width
  ערך זה מודד את שונות כדוריות הדם האדומות האחת מחברתה
  ערך תקין: 11.5%-14.5%.

  Ferritin (פריטין)

  תרכובת ברזל וחלבון המשמשת כמאגר הברזל בגוף.

  ערך תקין: אצל נשים – 12-150 ננוגרם למיליליטר; אצל גברים – 12-300 ננוגרם למיליליטר.

  Transferrin (טרנספרין)

  חלבון המעביר ברזל מהדם למוח העצם לצורך יצירת תאי דם.

  ערך תקין: 200-400 מיליגרם לדציליטר.

  ערכי ספירת דם

  RBC - RED BLOOD CELLS  – ספירת כדוריות דם אדומות.
  ערך תקין: 4.5-5.3. ערך נמוך מצביע על אנמיה.

  HCT - HEMATOCRITE – נפח כדוריות דם אדומות.
  ערך תקין: אצל נשים – 33-47%; אצל גברים – 37-54%. ערך נמוך עשוי להצביע על אנמיה.

  MCV - Corpuscular Volume Mean- נפח ממוצע של כדורית דם אדומה.
  ערך תקין: 78-93. ערך נמוך מהנורמה מצביע על אנמיה הנגרמת ממחסור בברזל בעוד ערך גבוה מהנורמה מצביע על אנמיה הנגרמת ממחסור בחומצה פולית או ויטמין B12.

  הטיפול באנמיה נעשה בהתייעצות עם רופא ותזונאית, ועשוי לכלול שינוי הרגלי אכילה ונטילת תוסף ברזל . בשוק קיימים מספר סוגים של תוספי ברזל הנמכרים ללא מרשם רופא, ומומלץ להשתמש בתוסף המכיל הן ברזל והן חומצה פולית.  קיימים גם תוספי ברזל המוכוונים לילדים ובני נוער ואף תוסף ברזל ייעודי לתינוקות.  העלאת תצרוכת הברזל עשויה לסייע בפתרון בעיות האנמיה וההמוגלובין נמוך, ואף עשויה לסייע בחיזוק המערכת החיסונית של הגוף.

   

  המידע נלקח מאתר הכללית:

  http://www.clalit.co.il/he/your_health/family/Pages/cbc.aspx

  מידע נוסף על אנמיה וחוסר ברזל:

  המוגלובין נמוך ואנמיה

  מתי רמת ההמוגלובין נחשבת נמוכה?

  מתי רמת ההמוגלובין בגוף נחשבת נמוכה, למה זה קורה ומהן אפשרויות הטיפול והמניעה?
  אנמיה בקרב מתבגרים

  אנמיה בקרב תינוקות וילדים

  אנמיה היא תופעה נפוצה בקרב תינוקות, ילדים ובני נוער והיא עלולה לפרוץ בגלל מספר גורמים. הגורם העיקרי הוא מחסור בברזל וכתוצאה מכך עלולות להתפתח הפרעות בגדילה ואפילו בעיות למידה בגיל מאוחר יותר.
  הכירו את סוגי הברזל הקיימים

  הכירו את הסוגים השונים

  אנמיה כתוצאה ממחסור בברזל היא תופעה שכיחה. עבור חלק מהלוקים בה, הגברת צריכת הברזל על ידי שינוי ההרגלים התזונתיים עלולה שלא להספיק, ויש להשתמש בתוסף ברזל. בשוק קיימים סוגים שונים של תוספי ברז שנבדלים אחד מהשני ביעילות, בספיגה ובתופעות הלוואי, בואו נכיר אותם טוב יותר
  כדורי ברזל

  באילו מצבים בחיים כדאי לקחת ?

  תקופות שונות בחיים מאופיינות בגדילה מואצת, כמו תקופת הינקות, גיל ההתבגרות או הריון. בתקופות אלו מאגרי הברזל בגוף מתדלדלים במהירות ועשויים לגרום לאנמיה שגוררת הפרעה בתהליך הגדילה. איך מזהים חוסר בברזל וכיצד מגשרים עליו?
  איך לבחור תוספי ברזל למשפחה?

  תוספי ברזל יעילים

  תינוקות, ילדים, בני נוער ומבוגרים, כולם זקוקים לרמות ברזל תקינות לצורך שמירה על בריאות שלמה. למדו כאן כיצד בא לידי ביטוי מחסור בברזל אצל תינוקות ומבוגרים, ואיך לבחור תוספי ברזל יעילים שיגנו על כל אחד מבני המשפחה
  אוכלים ומתחזקים

  טיפים לטיפול באנמיה וחוסר ברזל

  כולנו יודעים שחשוב לאכול מאוזן כדי לשמור על הבריאות – דרך חיים זו יכולה לעזור לכם להתגבר גם על אנמיה וחוסר ברזל ולמנוע עייפות, עצבנות ואפילו נשירת שיער. האם אתם אוכלים מספיק ברזל ומה עליכם לאכול כדי לסייע לספיגת הברזל בגוף? בואו ללמוד כיצד לחזק את הגוף בדרכים בריאות ופשוטות
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד