המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  אפירמה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  ביופסיה של בלוטת התריס היא בדיקה פשוטה וקצרה יחסית (הגדל)

  הכול על ביופסיהשל בלוטת התריס

  ביופסיה היא בדיקה פשוטה וקצרה יחסית, שבמהלכה נלקחת דגימת רקמות מהבלוטה עצמה או מקשרית (גידול זעיר) שהתגלתה על הבלוטה. ביופסיה היא למעשה הליך שנעשה באזורים שונים בגוף, ומאפשר לאבחן גידולים או רקמות חשודות תחת מיקרוסקופ ובבדיקה פתולוגית, מבלי להסיר את הגידול כולו ומבלי להידרש לניתוח.
  ביופסיה של בלוטת התריס היא בדיקה פשוטה וקצרה יחסית (הגדל)

  ביופסיה של בלוטת התריס היא בדיקה פשוטה וקצרה יחסית, שבמהלכה נלקחת דגימת רקמות מהבלוטה עצמה או מקשרית (גידול זעיר) שהתגלתה על הבלוטה. ביופסיה היא למעשה הליך שנעשה באזורים שונים בגוף, ומאפשר לאבחן גידולים או רקמות חשודות תחת מיקרוסקופ ובבדיקה פתולוגית, מבלי להסיר את הגידול כולו ומבלי להידרש לניתוח. מאחר שבלוטת התריס וקשריות המתפתחות עליה נמצאות קרוב מאוד לעור, באזור הצוואר, ביופסיה של בלוטת התריס נחשבת נוחה למדי לביצוע.

  מתי נדרשת ביופסיה של בלוטת התריס?

  על בלוטת התריס  עשויות להתפתח קשריות, אותם גידולים קטנים שאת שמם כבר הזכרנו בפתיחה. מדובר בגידולים שכיחים למדי, שמתגלים בבדיקת אולטרסאונד צוואר, ולרוב הם שפירים. עם זאת, במקרים שונים הם מחייבים בדיקה: כאשר הם גדולים מסנטימטר אחד ומתגלים כמוצקים למדי במישוש ידני, כאשר צורתם עשויה להצביע על ממאירוּת (גידול סרטני), וכאשר הנבדק מוגדר כבעל סיכוי גבוה יחסית לפתח סרטן בבלוטת התריס (בעיקר אם ישנה היסטוריה משפחתית של המחלה).

   

   

  איך מתבצעת הבדיקה?

  ביופסיה של בלוטת התריס היא בדיקה פולשנית למחצה ואינה מכאיבה יותר מבדיקת דם רגילה. במהלכה הנבדק ישכב על מיטת הטיפולים, ואל הקשרית החשודה תוחדר מחט עדינה שדרכה תישאב דגימת הרקמות. הבדיקה נעשית ללא הרדמה בדרך כלל, ונמשכת עד רבע שעה לכל היותר. ביופסיה כזו, שנעשית באמצעות מחט (ונקראת גם FNA- Fine needle aspiration) אינה דורשת הכנה מיוחדת לקראתה.

   

  מאחר שמדובר בבדיקה פשוטה יחסית, תופעות הלוואי שעשויות להיגרם בעקבותיה מעטות ונדירות מאוד – זיהום או דימום במקום שאליו הוחדרה המחט. כאמור, במקרים מעטים מאוד נגרמות תופעות כאלו, וניתן לטפל בהן במהירות וביעילות.

   

  מה הן סוגי התוצאות שמתקבלות לאחר הבדיקה?

  בתום הביופסיה נשלחת דגימת הרקמה לבדיקה במעבדה, שם יעמדו הפתולוגים על אופיו של הגידול. לאחר כשבוע מקבלים את תשובת המעבדה.
  ישנן, למעשה, שלוש תשובות אפשריות:

  • הגידול אינו ממאיר ומדובר בקשרית שפירה
  • הגידול ממאיר, ומדובר בקשרית שהתפתחה לסרטן
  • התוצאה שהתקבל אינה חד-משמעית

  יש לציין כי במקרים לא מעטים (15-20%) תתקבל תשובה שאינה חד-משמעית, ומדובר כאן בעניין מהותי ורב חשיבות, שהרי התשובה המתקבלת כתוצאה מבדיקת דגימת הרקמות היא זו שתקבע את המשך הטיפול: אם מדובר בגידול ממאיר, יתבצע ניתוח להסרתו; אם מדובר בגידול שפיר, ייתכן שמעקב בלבד יספיק, שכן קשריות שפירות בבלוטת התריס לרוב לא גורמות לתסמינים, ובמקרים כאלו אין כל צורך לטפל בהן.

  תשובה שאינה חד-משמעית מציבה, אם כן, דילמה בפני הרופא : האם להחליט על עריכת ניתוח 'ליתר ביטחון' ולמקרה שאכן מדובר בגידול סרטני, או להסתפק במעקב - ולהסתכן בכך שיתברר מאוחר מדי שמדובר אכן בגידול ממאיר. לרוב, יתבצע במקרה כזה כמובן ניתוח להסרת הקשרית, כדי להסיר את החשש ולו הקטן ביותר לכך שמדובר בגידול סרטני. התוצאה: במקרים רבים מתברר כי הניתוח היה מיותר ושניתן היה להסתפק במעקב או בטיפול תרופתי לכל היותר.

  כדי להפוך את שלב האבחון למדויק יותר, עומדת בפני הרופא אפשרות לבצע גם את בדיקת אפירמה . על אותה דגימה שנלקחת עבור ה FNA מישמים את בדיקת אפירמה – בדיקה גנומית שבמהלכה נבדקים גנים רבים הקשורים להתפתחות סרטן בבלוטת התריס.
  בעזרת הבדיקה הזו יכול הרופא לקבל מידע נוסף לגבי מאפייני הגידול, לגבי הסיכויים להתפתחות סרטן ולגבי ממצאים גנטיים שונים הנוגעים למחלה. הנתונים הללו מציגים לרופא תמונה רחבה יותר על גידול הנבדק, ויכולים לספק תשובה ברורה יותר במקרים בהם בדיקת הביופסיה ה'רגילה' סיפקה תשובה שאינה חד-משמעית.

  מומלץ לקרוא גם:

   

  10 דברים שלא ידעת על קשריות בבלוטת התריס

   

  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד