דלקת בנרתיק וגרד בפות - היגיינה נשית באיזורים אינטימיים

זה מביך, זה לא נעים וזה פוגע באיכות החיים של נשים בכל רחבי העולם: גירודים, ריח רע, אדמומיות ונפיחות באזור הפות מופיעים אצל מרבית הנשים, ולא נעלמים אלא אם מטפלים בהם

אזור הפות, אותו שטח העור שנמצא סביב הנרתיק, נוטה לעיתים קרובות לגירויים ואי נעימויות שונות. נשים רבות נמנעות מקבלת טיפול רפואי הולם בשל ציפייתן שהתופעה תיעלם מעצמה תוך כמה ימים, אך בלי להרגיש – הן מוצאות את עצמן מוטרדות מהנושא במשך חודשים ארוכים.

התוצאה: ירידה באיכות החיים, בעיות בתפקוד המיני, פגיעה באיכות השינה, הימנעות מלבישת בגדים קצרים ובגדי ים ועוד. לפניכן כל המידע על הגורמים לגירויים שונים בנרתיק וכל הדרכים להתמודד עימם:


מה גורם לגירוד בפות?

גירודים בפות עשויים להופיע בעקבות מספר גורמים:

  • זיהומים ודלקות בנרתיק כתוצאה מחיידקים: פטריה, קונדילומה, הרפס וכדומה. 
  • מחלות עור בפות: אקזמה, פסוריאזיס, קונטקט דרמטיטיס וכדומה. 
  • אלרגיה ורגישות למוצרי בישום: סבונים, מגבונים ומגיני תחתון מכילים לרוב מרכיבי בישום שעלולים ליצור תגובה אלרגית בעור וגרד מתמשך. 
  • חוסר איזון הורמונלי: בעת מצבי חוסר איזון הורמונלי, כמו גיל המעבר או תקופת ההריון, עור הפות נוטה להיות יבש יותר ומגורה. 
  • דליפת שתן: אי שליטה במתן שתן הינה תופעה נפוצה אצל נשים צעירות ומבוגרות כאחד, ומשמעותה היא שכמויות קטנות של שתן יוצאות באופן לא רציונלי בשל ריפיון של רצפת האגן או סוגרי השלפוחית. למידע נוסף על דליפת שתן וכל הדרכים לטפל בה
  • מקור לא מוסבר: במקרים רבים לא ימצא הסבר רפואי לתופעת הגירוד והטיפול יערך במסגרת של ניסוי וטעיה.


מדוע שימוש במגן תחתון גורם לגירוד?

שימוש תדיר בפדים ובמגיני תחתון עשוי לגרום להזעה מרובה ולחות גבוהה בעור הפות. לחות זו גורמת להופעת אדמומיות וגרד שדומה מאוד לתפרחת החיתולים ממנה סובלים תינוקות. שמה הרפואי של תופעה זו הוא "קונטקסט דרמטיטיס", והיא באה לידי ביטוי בנקודות אדומות באזור הפות, גירודים ועקצוצים. בנוסף, מגיני תחתון רבים מכילים גם מרכיבים בישום שעלולים להחריף את הגירוד.

דלקת בנרתיק וגרד בפות: מדוע התופעות מחריפות בעונת הקיץ?

עונת הקיץ בישראל מאופיינת ברמות לחות גבוהות שגורמות להזעה מרובה בכל חלקי הגוף, במיוחד אלו המכוסים בשכבות רבות. כמו כן, שחייה בבריכות המכילות כלור גורמת לירידה ברמת החומציות של הנרתיק וחושפת אותו לחיידקים מזיקים. לכן, בעונת הקיץ מומלץ להימנע מבגדים צמודים מבדים סינטטים, לדאוג לייבש את האיזור היטב ולהימנע מכניסה לבריכת שחייה המכילה כלור.

כיצד להתנהג כשמופיע גירוד בפות?

בעת הופעת גרד ואדמומיות בפות, חשוב להימנע ככל הניתן מגירוד האיזור. הגירוד פוצע את העור ורק מחריף את התופעה. אם הגרד מאוד מציק, מומלץ לבצע נשימות ותרגילי הרגעה עד שהוא יחלוף מעצמו. בנוסף, מומלץ ללבוש תחתונים מבד כותנה אוורירי ונושם ולהימנע מתחתוני ניילון או בדים סינטטים אחרים שגורמים להזעה. כמו כן, מומלץ להימנע מפעילויות שעשויות לגרום לשפשוף האיזור, כמו רכיבה על אופניים.

כיצד לנקות את האיזור האינטימי בעת גירוי?

בעת גירוד או אי נוחות מומלץ להימנע משימוש בסבון רגיל ואל סבון ומשטיפת האזור במים חמים מדי. רצוי לשטוף את האיזור כפעמיים ביום במים פושרים, ולהשתמש במעט שטיפה אינטימית בעלת רמת חומציות התואמת את מבנה העור באזור האינטימי, כמו פמינה של כצט.

מה עושים בעת מחזור?

דם הווסת מהווה חממה פעילה לצמיחתם של חיידקים. בתקופת המחזור, סביבת הפות הופכת לחמה ולחה, ודם הווסת עשיר במזון שמתאים להתפתחות חיידקים. מכיוון שבעת מחזור חודשי קשה יותר לשמור על אוורור הפות, מומלץ להחליף טמפונים או פדים לעתים קרובות ולהקפיד לייבש היטב את האיזור לאחר המקלחת.

מדוע התרופות לא תמיד עוזרות?

אין זה פשוט לאבחן את הגורם האמיתי לגירודים חוזרים ונשנים באזור הפות. נשים רבות בוחרות בפתיליות או במשחות ללא מרשם שמתאימות לטיפול במקרה של פטרייה בלבד, ואינן מקלות על הגרד במקרים בהם הוא נובע מגורמים אחרים. מעבר לכך, גם החיידיקים מתחלקים לקבוצות ולסוגים שונים, וכדאי לבחור את הטיפול המתאים ביותר לכל אחד. כדי לאבחן בצורה רצינית את מקור הגירוד יש לעבור בדיקה מקיפה אצל רופא הנשים, הכוללת גם בדיקת מעבדה, ובמקביל להקל על הגירוד בעזרת שימוש בג'ל הרגעה חיצוני, כמו פמינה ג'ל הרגעה של כצט.

כיצד פמינה ג'ל מעלים את הגירוד?

פמינה ג'ל מכיל ריכוז גבוה של אלוורה ותמציות צמחים נוספות כמו: קמומיל, קלנדולה, אכיניציאה ופרופוליס, שידועות כבר שנים כבעלות יכולת להרגעת העור ומניעת ריחות לא נעימים. כמו כן, הג'ל נוח לשימוש ואינו מכתים בגדים או מצעים.

פטריה בנרתיק

גירוד, אי נוחות, הפרשות וריח רע הם חלק מהתסמינים הנוצרים בשל פטריה בנרתיק או דלקת בנרתיק. אם גם את נאלצת להתמודד שוב ושוב עם הבעיה – בואי ללמוד כיצד למנוע ולטפל בזיהום בנרתיק
טפטפים
נורלבו
פמינה יאנג
גייסטליך
אקילו ספורט
לאם