המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  נדודי שינה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  נדודי שינה (הגדל)

  סובלים מנדודי שינהאך מאובחנים עם הפרעת קשב

  13/03/2019
  מחקרים מראים כי מבוגרים וילדים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז למעשה סבלו מהפרעות שינה, שגורמות לירידה בתפקודי המוח. במקרים רבים, הטיפול בנדודי השינה הצליח להעלים גם את הפרעות הקשב ללא כל טיפול נוסף
  נדודי שינה (הגדל)

  הפרעות קשב וריכוז מתחילות בילדות, אך יכולות להופיע לראשונה גם בגיל מבוגר. בגיל צעיר הדבר יכול להשפיע על ההישגים בבית הספר ועל הכישורים החברתיים בשל נטייה להתפרצויות, ובגיל מבוגר הדבר יכול להשפיע על הביצועים בעבודה, על הסבלנות לילדים, על הזיכרון, היכולות הקוגניטיביות ועוד.

  הפרעות קשב וריכוז קשורות למגוון הפרעות שינה, שבאות לידי ביטוי בנדודי שינה, התעוררויות מרובות, נחירות וחוסר בשעות שינה. מחקר שנערך לאחרונה בצרפת, העלה שילדים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים לסבול יותר מעייפות במשך שעות היום כתוצאה מהפרעות שינה בשעות הלילה. מחקר נוסף שנערך בטייוואן העלה כי לעיתים טיפול בהפרעות השינה בלבד בקרב ילדים מצליח להעלים גם את הפרעות הקשב והריכוז.

  מבוגרים נוטים להגיב באופן מעט שונה לחוסר שינה. בעוד שילדים מפצים על חוסר השינה בעוררות יתר, מבוגרים נוטים להיות רפויים וחסרי מוטיבציה. חוסר השינה אצלם יבוא לידי ביטוי בירידה בחיוניות, עצלות, דיכאון, עלייה במשקל, הפרעות זיכרון, נטייה להתמכרות לאלכוהול ולסמים וחוסר סבלנות. בשני המקרים, התסמינים של חוסר בשינה דומים מאוד לתסמיני הפרעות קשב וריכוז, ולכן יכולה להתבצע אבחנה שגויה שתוביל לטיפול לא נכון. במקרים רבים, טיפול בכדור שינה ללא מרשם יכול לסייע בפיתרון הפרעת הקשב והריכוז.

  בחנו את עצמכם: האם אתם סובלים מהפרעות שינה?

  • האם לוקח לכם זמן רב להירדם?
  • האם אתם מתעוררים בשעה מוקדמת מידי בבוקר?
  • האם אתם מתעוררים באמצע הלילה ומתקשים לחזור לישון?
  • האם שנתכם קלה מאוד וכל רעש קטן מקפיץ אתכם?
  • האם הינכם ישנים פחות משבע שעות בלילה ברציפות?

  כרבע מהאוכלוסייה סובלת ברמה כזו או אחרת מהפרעות שינה.

  לפני הריטלין: מטפלים בהפרעות השינה

  • הפחיתו את צריכת הקפאין: קפאין יכול להשפיע על הגוף עד לשמונה שעות מזמן הצריכה, לכן כדי לישון טוב יותר יש להימנע מצריכת משקאות שמכילים קפאין החל משעות הצהרים.
  • הירגעו לפני השכיבה לישון: מתח ולחצים יכולים להיות מעוררים, לכן אם עבר עליכם יום לחוץ הקצו זמן להירגעות, נשימה עמוקה ושחרור כל תלאות היום.
  • בצעו פעילות גופנית בזמן המתאים לכם: פעילות גופנית יכול לסייע לכם לישון טוב יותר, אך יש אנשים שפעילות גופנית לפני זמן השינה מעוררת אותם מאוד ומקשה על שינה טובה. מצאו את הזמן שמתאים לכם מבחינה גופנית.
  • שמרו על חדר שינה שקט ונוח: אם יש לכם רגישות לאור או לרעשים, הקפידו שחדר השינה שלכם יהיה נוח. היעזרו בתריסים, אטמי אוזניים וכל אמצעי אחר שימנע מכם אי נוחות.
  • הימנעו מארוחות גדולות או ממאכלים עתירי סוכר לפני השינה: תזונה טובה תורמת לשינה טובה. אם הינכם סובלים משלפוחית רגיזה, הימנעו מצריכת נוזלים אחרי השעה 8 בערב.
  • הימנעו מעישון לפני השינה: סיגריה לפני השינה זה אולי נשמע מרגיע, אך למעשה פעולת העישון והניקוטין שחודר לגוף בעקבותיה הינם מעוררים.
  • הימנעו מצפייה בטלוויזיה לפני השינה: הצפייה בריצודו של המסך יכולה להעמיס על המוח ולהקשות עליו להירגע לפני השינה.
  • היעזרו בטיפול תרופתי: קיימים תכשירים תרופתיים המקלים על הירדמות ומעודדים שינה.

   

  כתבות נוספות בנושא

  סובלים מהפרעות שינה?

  היזהרו לא לעלות במשקל

  אנשים רבים יודעים שהפרעות שינה גורמות לירידה בעירנות במהלך היום, לקשיים בריכוז, לירידה ביכולות הקוגניטיביות ועוד, אך לא כולם יודעים כי הפרעות שינה יכולות לגרום גם לעליה במשקל. לפניכם תמצית ממחקר אחרון שנערך בנושא
  טונייט הפרעות שינה

  כל הדרכים לחזור לישון

  שוב התעוררתם באמצע הלילה ולא הצלחתם לחזור לישון? סובלים מנדודי שינה? יש מספר פעולות שיעזרו לכם לחזור לישון: החל מדמיון מודרך, ויסות הטמפרטורה ועד ארוחה קלה. לפניכם כל הטיפים שיהפכו את הלילה שלכם לטוב יותר
  טונייט להקלה בהפרעות שינה ללא חשש התמכרות

  וכדורי שינה

  חושבים שאתם יכולים להסתדר עם חמש שעות שינה ולתפקד מצוין? אתם משלימים שעות שינה בסוף השבוע וחושבים שזה בריא? כאן תוכלו למצוא את האמת שעומדת מאחורי המיתוסים האלו ואחרים
  בעיות שינה

  זה לא חלום

  תפקיד השינה היה ונותר אחת התעלומות הגדולות של המין האנושי. על פי גישות מסוימות, הדרך לבדוק מהו תפקיד השינה היא לברר אילו שינויים פיזיולוגים, התנהגותיים וקוגניטיביים נגרמים עקב חוסר שינה. מחקרים רבים מחזקים את ההשערה כי שינה טובה חיונית לבריאות פיזית ונפשית טובה
  טונייט לטיפול באינסומניה

  כשאנו ישנים, ולצופה מן הצד נדמה כי אנו במצב של שינה עמוקה, מתחוללים במוחנו מספר תהליכים במקביל. גופנו ומוחנו חווים כמה מחזורי שינה; תאי עצב חוברים זה לזה ופועלים כיחידה; ומוליכים עצביים מווסתים את פעילותנו - בין מצבי עירות לשינה.
  אינסומניה

  מבט על נדודי שינה

  מחקרים מראים שכל אחד סבל בעברו או יסבול במהלך חייו מנדודי שינה. מה מדיר שינה מעינינו וכיצד ניתן להתמודד עם הבעיה? על כך בכתבה שלפניכם
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד