המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  מוקוליט
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  מוקוליט לטיפול בבעיות כרוניות בדרכי הנשימה (הגדל)

  מה אומר השיעול שלך?בחן את עצמך

  2/04/2019
  השיעול הוא תופעה מטרידה, מדאיגה ומתישה. הוא יכול לחלוף מעצמו אך לפעמים מצריך אבחון, טיפול והשגחה ועשוי להעיד על מחלות שונות. מה אומר עליך השיעול שלך? בחן את עצמך בשאלון הבא
  מוקוליט לטיפול בבעיות כרוניות בדרכי הנשימה (הגדל)
  למוצרים של כצט

  שיעול הוא רפלקס טבעי של הגוף שמשמש לפינוי דרכי הנשימה מגופים זרים. לאנשים שונים יש שיעולים שונים: יש אנשים שסובלים משיעול יבש, יש אנשים שסובלים משיעול ליחתי, יש מקרים של שיעול צפצופי או נבחני. לכל סוג שיעול יש גורם אחר והתמודדות שונה. אם אתם סובלים משיעול, נסו לאבחן את סוג השיעול באמצעות השאלון הבא. כך גם תוכלו לדעת כיצד לטפל בו.     

  שיעול ליחתי:

  נגרם בשל הצטברות ליחה בגרון ובמערכת הנשימה

  • האם אתה מקורר או חולה?
  • האם לאחרונה הפסקת לעשן?
  • האם השיעול שלך הוא עמוק ולא רצוני?
  • האם אתה סובל מקוצר נשימה?

  שיעול טורדני

  שיעול טורדני עם ליחה יכול להיגרם ממחלות זיהומיות בדרכי נשימה עליונות כהתקררות, שפעת או דלקת סימפונות (ברונכיטיס) אם השיעול איננו מלווה בחום גבוה, יחלוף, בדרך כלל, מעצמו.

  אם הינך מעשן, מנגנון הסינון של הריאות נהרס כתוצאה מהעישון ומותיר בהן את החלקיקים הנשאפים עם עשן הסיגריות, הגורמים לגירוי מתמיד של האזור.

  הגירוי גורם ליצירה מוגברת של ריר וליחה והורס את המנגנונים האחראים על סילוקם. הסימפונות מנסות להשתחרר מן הליחה ועושות זאת באמצעות השיעול.  שיעול ליחתי וקוצר נשימה אצל מעשנים יכולים להעיד על מחלת ריאות חסימתית.
  ניתן להקל על שיעול ליחתי באמצעות טיפול תרופתי להפגת צמיגות הליחה ולכיוח. אם השיעול מלווה בחום גבוה, קוצר נשימה וחולשה- יש לפנות לרופא.

  שיעול כרוני:

  שיעול ממושך שנמשך שלושה שבועות ויותר

  • האם אתה משתעל ללא הפסקה כבר שלושה שבועות או יותר?
  • האם השיעול שלך מטריד, מפריע לשינה ופוגע באיכות החיים?
  • האם הצטננות שחלפה השאירה אותך עם שיעול טורדני בשעות היום?
  • האם אתה מעשן?

  ייתכן ואתה סובל משיעול כרוני שגורמיו משתנים בהתאם לגיל ועליהם נמנים עישון, אלרגיות, סינדרומים פיזיולוגיים שונים, כהפרשות הלוע האחורי או דלקת מערות האף, ועוד. כמו כן, מחלות זיהומיות עלולות לחולל גירוי או פצע בדרכי הנשימה. במקרים כאלו, כתגובה לגירוי, עלול השיעול להימשך גם לאחר שחלפה ההצטננות. על פי רוב, יעלם השיעול הכרוני כאשר תאותר ותטופל הסיבה הראשונית שגורמת לו.

  שיעול יבש ונבחני:

  מאופיין בדרך כלל בגירוי באיזור מיתרי הקול ומלווה לעיתים בנשימה רעשנית בעיקר בזמן הכנסת האוויר

  • האם אתה לוקח תרופות להורדת לחץ דם?
  • האם אתה קצר נשימה ומשמיע קולות צפצוף בשאיפה (ופחות בנשיפה)?
  • האם שהית באיזור שבו היה זיהום אוויר בדרגה גבוהה?
  • האם השיעול שלך מלווה בקול מוזר?

  שיעול יבש כרוני עלול להופיע כתופעת לוואי ללקיחת תרופות שונות, בעיקר תרופות המשמשות להורדת לחץ דם. אם הופיע שיעול כזה בעקבות לקיחת תרופה, יש לפנות לרופא להתייעצות ולמתן טיפול חלופי. במקרים אחרים יתכן ומדובר בסטרידור - זהו שם מקובל לשיעול יבש ונבחני שמקורו בהיצרות כלי הנשימה או בכניסה של עצמים זרים כתוצאה מזיהום אוויר. הסטרידור מתאר סימפטום, ולא מחלה, ולכל אירוע של הופעת סטרידור יש סיבות ודרכי טיפול משלו. לכן, רצוי לפנות לרופא לצרכי אבחון והתאמת טיפול מתאים.

  מחלת השעלת:

  מאופיינת בשיעול שנמשך 6-8 שבועות

  • האם אתה סובל מצינון ולעיתים גם דומע?
  • האם השיעולים מגיעים בהתקפים, בעיקר לאחר אכילה, שתיה או דיבור ממושך?
  • האם התקפי השיעולים מלווים בתחושת חנק ובאדמומיות בפנים?
  • האם השיעול התחיל כחלק מצינון פשוט והחמיר לאחר מספר שבועות?

  מחלת השעלת הינה מחלה מידבקת שנגרמת על ידי החיידק בורדטלה פרטוסיס, ויכולה לעיתים להיות דומה לברונכית או סינוסיטיס. בשל העובדה שמדובר בחיידק ולא בוירוס, מחלת השעלת יכולה לגרום לסיבוכים שונים אם החיידק מתפשט לריאות. שעלת הינה מחלה שיכולה להיות מסוכנת לתינוקות מתחת לגיל שנה שעדיין לא חוסנו, לכן אם עניתם תשובה חיובית על אחת או יותר מהשאלות שפורטו, רצוי לגשת לאבחון אצל הרופא ובהמלצתו להתחיל בטיפול אנטיביוטי.

  כתבות נוספות בנושא

  מוקוליט לטיפול בשיעול שנגרם כתוצאה מעישון או הפסקת עישון

  ממשיכים להשתעל?

  אין מעשן שלא מכיר את ההשלכות הבריאותיות של העישון. הוא פוגע בבריאות, מפריע לסביבה, יוצר ריחות לא נעימים, צובע את השיניים בצהוב וכמובן גורם לשיעול. מה שהרבה מעשנים לא יודעים, זה שהפסקת העישון לא תמיד מצליחה להפסיק גם את השיעול, ולעיתים אף מגבירה אותו. רוצים לדעת למה זה קורה?
  שיעול וכיח

  כדאי לכם לטפל בזה

  יבש או עם ליחה, עם כאב גרון או ללא, כרוני או זמני, שיעול עלול להיות דבר מציק במיוחד בעיקר בעונות מעבר. סיבות רבות גורמות לשיעול ותופעות שונות מלוות אותו כמו מחסור בשינה, כאבי בטן ואף בריחת שתן. מה בעצם גורם לשיעול? מה יכול להקל עליו ועלינו? אספנו תשובות עבורכם
  טפטפים לטיפול בצינון ונזלת אצל תינוקות

  ונזלת שלא נגמרת

  הקיץ הישראלי הדביק והלוהט לא משאיר להורים הרבה ברירות, והמזגנים בבית עובדים ללא הפסקה במשך ימים שלמים. המזגן מספק הקלה ומשפר את ההרגשה בצורה מיידית, אבל לאורך זמן גם הוא עלול לגרום למחלות והתקררויות. איך מנצלים נכון את המזגן ודואגים שהילדים לא יתקררו?
  שיעול אצל תינוקות

  סיבות וטיפול

  החורף הגיע ואיתו שלל מחלות שאחת הנפוצות שבהן היא שיעול. אז מה עושים כשהשיעול מתגבר בלילה ולא נותן לכם ולתינוק לישון, איך עוזרים לתינוק להיפטר מהליחה ומאיזה גיל מותר לתת סירופ לשיעול? טיפים להורים
  אינהלציה או משאפים

  יתרונות וחסרונות

  לטיפול בבעיות האלרגיה הנפוצות ביותר: קשיי נשימה ופעילות יתר של הריריות מקובל להשתמש באינהלציה ובמשאפים. מהי אינהלציה? טיפול במכשיר חשמלי שבו אוויר דחוס או חמצן, ההופך נוזל לתרסיס ואת התרסיס שואף האדם האלרגי באמצעות מסכה המורכבת על פיו ואפו.
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד