המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  סידן
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  מיתוס מוצרי החלב (הגדל)

  מיתוסים מול עובדות על סידןנכון/לא נכון

  24/05/2018
  האם באמת שלושה מוצרי חלב ביום יספקו לכם את תצרוכת הסידן המומלצת? האם כל תוספי הסידן יעילים באותה המידה? בכתבה המלאה תוכלו למצוא את העובדות המוכחות שעומדות מאחורי המיתוסים הנפוצים
  מיתוס מוצרי החלב (הגדל)
  למוצרים של כצט

  האם באמת שלושה מוצרי חלב ביום יספקו לכם את תצרוכת הסידן המומלצת? האם כל תוספי הסידן יעילים באותה המידה? בכתבה המלאה תוכלו למצוא את העובדות המוכחות שעומדות מאחורי המיתוסים הנפוצים על סידן

  הסידן בונה את העצמות וחיוני לחיזוקן

  נכון. 99% מהסידן בגופנו נמצא בעצמות. ה-1% הנוסף חיוני לתפקודי גוף רבים נוספים וביניהם; בריאות השיניים, קרישת הדם, איזון לחץ הדם, הפעלת השרירים ואף למניעת סרטן.

  צריכת סידן קבועה מונעת אוסטיאופורוזיס ובריחת סידן

  נכון. ישנה חשיבות עליונה לצריכת כמות מספקת של סידן עד גיל 20, אך גם לאורך כל החיים חשוב לצרוך סידן בצורה סדירה, באמצעות תזונה נכונה ותוספי סידן. כשלא אוכלים כמות מספקת של סידן לוקח הגוף את הסידן שחסר לו מן העצמות ומדלל אותן – דבר המכונה בריחת סידן ועשוי לגרום לשברים ולמחלת האוסטיאופורוזיס.

  שלושה מוצרי חלב ביום מספקים את כמות fהסידן היומית הנחוצה לנו

  לא נכון. כמות הסידן שאנו צריכים משתנה לפי הגיל שלנו:

  כמות הסידן המומלצת משתנה בהתאם לגיל:    גיל כמות מומלצת ליום
    0-6 חודשים 200 מ"ג סידן ליום
    6-12 חודשים 260 מ"ג סידן ליום
    1-3 שנים 700 מ"ג סידן ליום
    4-8 שנים 1000 מ"ג סידן ליום
    9-18 שנים 1,300 מ"ג סידן ליום
  נשים 19-50 שנים 1,000 מ"ג סידן ליום
  נשים 51 ומעלה 1,200 מ"ג סידן ליום
  גברים  19-70 שנים  1,000 מ"ג סידן ליום
  גברים  70 ומעלה  1200 מ"ג סידן ליום
  הריון והנקה  עד גיל 18  1300 מ"ג סידן ליום
  הריון והנקה  מעל גיל 18  1,000 מ"ג סידן ליום

  כוס חלב של 200 מ"ל מספקת כ-200 מ"ג סידן, פחות משישית מכמות הסידן הנדרשת למתבגרים ולמבוגרים.  במידה והתזונה אינה מספקת את הכמות המומלצת יש להשלים את התזונה עם תוספים המכילים סידן.

   

  מחסור בוויטמין D מונע את ספיגת הסידן בגוף

  נכון. ויטמין D וסידן משפיעים זה על זה ונחוצה כמות נכונה של ויטמין D בגוף כדי שהסידן ייספג בגופנו. ויטמין D ניתן לקבל באמצעות חשיפה לאור השמש, אך מחקרים רבים מראים כי בישראל בשל המודעות לסכנות החשיפה לשמש ישנו מחסור בוויטמין D בחלק ניכר מהאוכלוסייה. בדיקת דם פשוטה תסייע לכם לדעת אם יש לכם מחסור בוויטמין D והטיפול המתאים אחרי התייעצות עם רופא הוא נטילת ויטמין D בתוסף תזונה.

  מוצרי חלב הם המזון הטוב ביותר לצריכת סידן

  לא נכון. אמנם במוצרי חלב יש כמות יפה של סידן, אך הם מכילים גם כמות גדולה של זרחן שפוגע בספיגת הסידן בגוף. קיימים מזונות רבים נוספים שיש בהם סידן אך בכמות גדולה יותר ממוצרי חלב, בהם:

  • 100 גרם שקדים – 254 מ"ג סידן
  • 100 גרם סרדינים – 354 מ"ג סידן
  • 100 גרם תאנים מיובשות – 126 מ"ג סידן
  • 100 גרם סומסום – 100 מ"ג סידן
  • 100 גרם טחינה גולמית מסומסום מלא – 850 מ"ג סידן
  • 100 גרם אצות יבשות – 600 מ"ג סידן


  קפאין מונע את ספיגת הסידן בגוף

  נכון. קפאין ואלכוהול מונעים את ספיגת הסידן בגוף, אך גם דברים נוספים מונעים את הספיגה. תרד, פטרוזיליה וכרישה עשירים בסידן, אך הם מכילים אוקסלטים (חומצה אורגנית הנקשרת לסידן ומעכבת את ספיגתם מהמזון) שלא עוברים פירוק בקיבה ויוצאים החוצה מגופנו באמצעות השתן). מוצרים המכילים סיבים תזונתיים רבים מעכבים אף הם את ספיגת הסידן בגוף משום שהם מכילים פיטטים (חומרים הנמצאים בגרעינים שלא עברו תסיסה על ידי שמרים).


  חשוב לזכור! מחסור בסידן עשוי להזיק לעצמות ולשיניים, ולגרום למחלות דלדול עצם כמו אוסטיאופורוזיס. סידן הוא חלק חשוב ובלתי נפרד מתזונה מאוזנת, ולכן כדאי להקפיד ולוודא שאתם צורכים סידן בכמות מספקת. לבריאות!

  כתבות נוספות בנושא

  סידן הוא מרכיב הכרחי להתפתחות ותפקוד תקין של הגוף

  סידן הוא מרכיב הכרחי להתפתחות ותפקוד תקין של הגוף. הוא בונה עצמות, שיניים ושרירים, נמצא גם בדם וגם בנוזלי הגוף ומהותי לתפקוד מערכות אחרות. כשיש מחסור בו בגוף, אנחנו מנצלים את המאגר שנמצא בעצמות, וזה עלול לגרום לבעיות. לכן, יש חשיבות רבה ליכולת של הגוף לספוג מספיק סידן, אז מה מעודד ומה מונע מאיתנו לספוג אותו?
  סידן ציטראט נספג טוב יותר

  גלו מי עומד מאחורי תוסף הסידן שלכם

  אנשים רבים צורכים תוסף סידן באופן קבוע, אך רובם אינן מכירים את סוגי הסידן השונים ואת ההבדלים ביניהם. הבנת הבדלים אלו יעזרו לכם לאתר את תוסף הסידן המתאים ביותר לצרכים שלכם
  סידן הוא מרכיב עיקרי בשלד והעצמות

  חזון העצמות הצפופות

  סידן הוא מרכיב חיוני בשלד, אך נחוץ גם לתפקודן של מערכות נוספות בגוף ונמצא בדם ובנוזלי הגוף. כאשר נוצר מחסור בסידן הגוף משתמש במאגר שבעצמות, תהליך זה יוביל בהדרגה לדלדול העצם או אוסטאופורוזיס.

  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד