המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  ויטמין D
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  מוקוליט לטיפול בשיעול שנגרם כתוצאה מעישון או הפסקת עישון (הגדל)

  מפסיקים לעשןממשיכים להשתעל?

  31/03/2019
  אין מעשן שלא מכיר את ההשלכות הבריאותיות של העישון. הוא פוגע בבריאות, מפריע לסביבה, יוצר ריחות לא נעימים, צובע את השיניים בצהוב וכמובן גורם לשיעול. מה שהרבה מעשנים לא יודעים, זה שהפסקת העישון לא תמיד מצליחה להפסיק גם את השיעול, ולעיתים אף מגבירה אותו. רוצים לדעת למה זה קורה?
  מוקוליט לטיפול בשיעול שנגרם כתוצאה מעישון או הפסקת עישון (הגדל)
  למוצרים של כצט

  עישון הוא לא משהו להתגאות בו, זה ידוע, המחקרים מראים, על כך אין ויכוח. עישון גורר בעיות בריאותיות, מקצר את החיים, ממלא את הריאות שלנו ושל זולתנו בפיח, מצהיב את השיניים ועושה עוד כל מיני דברים שלא לשמם התכנסנו.
  עישון סיגריות הוא אחד ההרגלים המגונים שיש להימנע מהם, במיוחד בעת ניסיון לקיים שגרת חיים בריאה יותר. הסיכון העיקרי שמעשנים לוקחים על עצמם הוא סיכון למחלות לב ומחלות במערכת הנשימה, כמו מחלת ריאות כרונית חסימתית ונפחת. כמו כן, סיגריות עשויות לגרום לסרטן מסוגים שונים, כמו סרטן ריאות, סרטן הפה או סרטן הגרון.
  מעבר לנזקים הבריאותיים של העישון למערכת הנשימה וללב, הסיגריות מגבירות משמעותית את הצורך להשתעל והפסקת העישון אינה מצליחה להפסיק את השיעול הטורדני ואף גורמת להחרפתו. במקרים רבים השיעול הטורדני מתגבר במיוחד בשעות הלילה.

  מהו שיעול?

  שיעול הוא רפלקס פיזיולוגי שמטרתו לפנות מדרכי האוויר הגדולות בריאות הפרשות, חלקיקים, וגופים זרים אחרים. השיעול הוא תסמין של מחלות רבות אך לעתים קרובות אנשים משתעלים גם כשאינם חולים בכדי לסלק גופים זרים מהריאות. הגירוי יכול להיגרם על ידי חומרים חיצוניים, כגון עשן, או על ידי גורם פנימי כלשהו. מחקרים מצאו כי מהירות האוויר הנפלט מהריאות בזמן שיעול היא בין 20 ל-60 קמ"ש ויכולה להגיע גם עד כ-100 קמ"ש.

  מדוע סיגריות גורמות לשיעול?

  המעשנים לאורך שנים רבות מפתחים שיעול טורדני ויתקלו ככל הנראה בתופעת הליחה. הסיבה לכך היא שחלקיקי הפיח והזפת שבעשן פוגעים בריסיות המרפדות את צינוריות הריאות ופוגמות בתהליך הניקוי העצמי התקין. כך, הולך ומצטבר כיח, והדרך היחידה לפלוט אותו היא על ידי שיעול.

  החומר המסרטן העיקרי שבסיגריה נקרא עטרן והוא למעשה זפת . כשמעשנים קופסה ליום במשך שנה שוקעים כ-100 גרם זפת בריאות שאמורה לצאת בליחה בזמן שיעול!

  אחת המחלות הראשונות הקשורה ישירות לעישון היא דלקת הסימפונות הכרונית. הסובלים מהמחלה משתעלים בעיקר בבוקר, סובלים מקוצר נשימה וחלה ירידה משמעותית בכושר הגופני שלהם . היות וריאותיו של מעשן לאורך שנים אינן מתפקדות ביעילות כמו ריאות של אדם שאינו מעשן, מחריף כל שיעול שמקורו בהצטננות או בשפעת ונמשך אצל מעשנים זמן רב יותר. המעשנים נוטים גם יותר מלא מעשנים ללקות בדלקת סימפונות כרונית (ברונכיטיס). 

  מה קורה כשמפסיקים לעשן?

  אם קיבלתם החלטה והפסקתם לעשן הריסיות המרפדות את צינוריות הריאה ושאר דרכי הנשימה תתחלנה לשקם את עצמן. השיעול שמאפיין את התקופה שלאחר הפסקת העישון הוא תופעת לוואי של שיקום הריסיות הקטנות הללו. אין זה משנה כמה זמן או כמה סיגריות עישנתם ביום, קצב הגדילה יהיה שונה מאדם לאדם. ככל שהריסיות גדלות מהר יותר, כך תשתעלו יותר בשבועות הראשונים.

  חשוב לדעת: הגוף מחלים והריאות מנקות את עצמן מרעלים וחומרים מזיקים אך מומלץ, עבור השקט הנפשי שלכם, לגשת למרפאה ולבדוק את הריאות אחרי שהפסקתם לעשן.

  גם עישון פאסיבי גורם לשיעול

  גם מעשנים פאסיביים עלולים לסבול מתופעות שונות, כגון גירויים באף, בעיניים ובדרכי הנשימה, גירוד וצריבה בעיניים נזלת, יובש בפה, כאבי ראש, וגם שיעול. אצל ילדים ותינוקות החשופים לעישון התגלו זיהומים במערכת הנשימה, שיעולים, דלקת סימפונית ודלקת ריאות , וכן מחקרים הראו כי ילדים החיים במשפחות בהן לפחות אחד מההורים מעשן, חולים בתדירות גדולה פי שניים מילדים להורים לא מעשנים.

  דרכי טיפול והקלה על השיעול

  קיימים תכשירים שונים המשמשים להקלה על השיעול, אך מומלץ לבחור בתכשיר שמטפל במקור לשיעול ולא רק בסימפטום.

  כתבות נוספות בנושא

  טיפול בשיעול טורדני

  כבר לא יטריד אתכם

  זה מתחיל בתחושת יובש בגרון, ממשיך בכחכוח אינסופי ומסתיים בהפרעה ממשית לאיכות החיים והשינה שלכם.
  קוראים לו שיעול טורדני, ויש דרכים פשוטות לטפל בו.
  אז אם אתם משתעלים כבר שלושה שבועות או יותר – הכתבה הזאת היא בשבילכם
  מוקוליט לטיפול בבעיות כרוניות בדרכי הנשימה

  בחן את עצמך

  השיעול הוא תופעה מטרידה, מדאיגה ומתישה. הוא יכול לחלוף מעצמו אך לפעמים מצריך אבחון, טיפול והשגחה ועשוי להעיד על מחלות שונות. מה אומר עליך השיעול שלך? בחן את עצמך בשאלון הבא
  שיעול וכיח

  כדאי לכם לטפל בזה

  יבש או עם ליחה, עם כאב גרון או ללא, כרוני או זמני, שיעול עלול להיות דבר מציק במיוחד בעיקר בעונות מעבר. סיבות רבות גורמות לשיעול ותופעות שונות מלוות אותו כמו מחסור בשינה, כאבי בטן ואף בריחת שתן. מה בעצם גורם לשיעול? מה יכול להקל עליו ועלינו? אספנו תשובות עבורכם
  טפטפים לטיפול בצינון ונזלת אצל תינוקות

  ונזלת שלא נגמרת

  הקיץ הישראלי הדביק והלוהט לא משאיר להורים הרבה ברירות, והמזגנים בבית עובדים ללא הפסקה במשך ימים שלמים. המזגן מספק הקלה ומשפר את ההרגשה בצורה מיידית, אבל לאורך זמן גם הוא עלול לגרום למחלות והתקררויות. איך מנצלים נכון את המזגן ודואגים שהילדים לא יתקררו?
  שיעול אצל תינוקות

  סיבות וטיפול

  החורף הגיע ואיתו שלל מחלות שאחת הנפוצות שבהן היא שיעול. אז מה עושים כשהשיעול מתגבר בלילה ולא נותן לכם ולתינוק לישון, איך עוזרים לתינוק להיפטר מהליחה ומאיזה גיל מותר לתת סירופ לשיעול? טיפים להורים
  אינהלציה או משאפים

  יתרונות וחסרונות

  לטיפול בבעיות האלרגיה הנפוצות ביותר: קשיי נשימה ופעילות יתר של הריריות מקובל להשתמש באינהלציה ובמשאפים. מהי אינהלציה? טיפול במכשיר חשמלי שבו אוויר דחוס או חמצן, ההופך נוזל לתרסיס ואת התרסיס שואף האדם האלרגי באמצעות מסכה המורכבת על פיו ואפו.
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד