המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  נדודי שינה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  טיפול בהפרעות שינה (הגדל)

  מה לא לעשות כשסובלים מנדודי שינה?

  2/05/2019
  שינה היא אחד הצרכים הבסיסיים של בני האדם. בשביל שנהיה חיוניים ויעילים במהלך היום, אנחנו צריכים לישון טוב בלילה. לצערנו, לא תמיד הפעולה הטבעית כל-כך, היא גם פשוטה ליישום וחלקנו סובלים מנדודי שינה תקופתיים ללא סיבה
  טיפול בהפרעות שינה (הגדל)

  מחקרים מראים שכ-25% מהאוכלוסייה הבוגרת סובלים בתדירות כלשהיא מהפרעות שינה, דבר הפוגע בתפקודי היום-יום. מספר השעות המומלץ הוא אינדיבידואלי ונע בממוצע בין 6-10, תלוי בגיל ובהרגלים, אך מה עושים כשלמרות העייפות הגוברת אתם מתעוררים באמצעי הלילה או מתקשים להירדם? לפניכם הטעויות הנפוצות של הסובלים מנדודי שינה.

  טעויות נפוצות של הסובלים מהפרעות שינה

  • אוכלים

   הבעיה: אנשים רבים שסובלים מנדודי שינה פונים לכיוון המטבח מתוך השאיפה שקיבה מלאה תסייע להם לחזור לישון. בדרך כלל נשנושי לילה כגון אלה, מסתכמים בחטיף או ממתק שעלולים לגרום דווקא לתגובה הפוכה שכן מזונות המכילים סוכר או דגנים גורמים לערנות, ומפעילים את מערכות הגוף המייצרות הורמונים לפירוק הסוכר.
   הפיתרון: נסו לוותר על אכילה אבל אם אתם ממש חייבים, אכלו מזון עשיר בחלבון. מזון כזה לא רק שיימנע את התנודתיות ברמת ההורמונים, הוא אף עשוי לספק לגוף חומר המסייע בייצור הורמון המלטונין שמסייע בין היתר לשינה.
  • מתהפכים במיטה ומקווים להירדם

   הבעיה: במקרים רבים אנשים נשארים לשכב במיטה במשך זמן ארוך, ערניים  לחלוטין, מתוך תקווה שהשינה שחמקה תחזור.
   הפיתרון: אם לא הצלחתם להירדם בתוך 30-45 דקות, סבירות גבוהה שאיבדתם את "שער השינה" שלכם ולפחות בשעה הקרובה לא תצליחו להירדם. שער השינה הוא חלון ההזדמנויות בו הגוף שלכם מאפשר לכם להירדם. אם החמצתם את שער השינה הנוכחי, קומו וצאו מהמיטה, שכן הניסיון להילחם באובדן השינה עלול להעלות את רמת החרדה והלחץ שלכם, דבר שיעלה את טמפרטורת הגוף וירחיק מכם את השינה עוד יותר.
  • שותים אלכוהול

   הבעיה: מכיוון שכולנו מודעים לאפקט המרגיע שלו, אנחנו נוטים לחשוב בטעות ששתיית אלכוהול במהלך הלילה תסייע להירדמות. למרות התפיסה הרווחת - עם פירוקו בגוף האלכוהול דווקא פוגע באיכות השינה ומפחית את שעות השינה.
   הפיתרון: במקום לשתות אלכוהול שתו משקאות שהשפעתם על הגוף ידועה כמרגיעה, כגון תה קמומיל, תה צמחים, לימון, או שורש ולריאן. נטילת מינרלים, סידן או מגנזיום, יכולים לשפר גם הם את איכות השינה.
  • צופים בטלוויזיה 

   הבעיה: מכיוון שלעיתים אנחנו מוצאים עצמנו נרדמים מול הטלוויזיה בסלון, אנחנו נוטים לחשוב, שצפייה בטלוויזיה יכולה להוות פיתרון טוב לבעיות שינה. הבעיה בהירדמות מול הטלוויזיה היא שהדבר מוביל להתניית השינה בצפייה בטלוויזיה, מה שבפועל גורם לשינה פחות איכותית. מעבר לכך, ריצוד המסך גורם לפעילות גבוהה במוח, דבר המקשה על ההירדמות.   
   הפיתרון: הוציאו את מכשיר הטלוויזיה מחדר השינה והעדיפו פעילות מרגיעה כמו קריאת ספר או האזנה למוסיקה.

  מה כן אפשר לעשות?

  • דמיון מודרך: נסו לנקות את הראש מדאגות או טרדות שונות, ודמיינו אווירה רגועה ונעימה. ניתן לשלב פעילות זו עם נשימות מרגישות, מדיטציה וכדומה.
  • אל תביטו בשעון: פעולה זו עשויה להלחיץ אתכם ובכך לעורר את הגוף עוד יותר.
  • היעזרו בטיפול תרופתי: אנשים רבים חוששים לפתח תלות בכדורי שינה, אך קיימות תרופות לעידוד השינה שאינן ממכרות ואינן מצריכות מרשם רופא, נטילת טבלייה אחת לפני השינה תסייע לכם לשמור על שינה עמוקה ורציפה, ולקום בבוקר רעננים ומלאי אנרגיה.

  לילה טוב ושינה נעימה!

  http://www.webmd.com/sleep-disorders/features/insomnia-types

  כתבות נוספות בנושא

  יש כדורי שינה בטוחים שאינם ממכרים

  תבחרו כדור שאינו מסוכן

  קשה לכם להירדם בלילה? כדורי שינה יכולים להיות פתרון לבעיות שינה, בתנאי שיודעים איך להשתמש בהם וממה להיזהר
  סובלים מהפרעות שינה?

  היזהרו לא לעלות במשקל

  אנשים רבים יודעים שהפרעות שינה גורמות לירידה בעירנות במהלך היום, לקשיים בריכוז, לירידה ביכולות הקוגניטיביות ועוד, אך לא כולם יודעים כי הפרעות שינה יכולות לגרום גם לעליה במשקל. לפניכם תמצית ממחקר אחרון שנערך בנושא
  נדודי שינה

  אך מאובחנים עם הפרעת קשב

  מחקרים מראים כי מבוגרים וילדים שאובחנו כסובלים מהפרעות קשב וריכוז למעשה סבלו מהפרעות שינה, שגורמות לירידה בתפקודי המוח. במקרים רבים, הטיפול בנדודי השינה הצליח להעלים גם את הפרעות הקשב ללא כל טיפול נוסף
  טונייט הפרעות שינה

  כל הדרכים לחזור לישון

  שוב התעוררתם באמצע הלילה ולא הצלחתם לחזור לישון? סובלים מנדודי שינה? יש מספר פעולות שיעזרו לכם לחזור לישון: החל מדמיון מודרך, ויסות הטמפרטורה ועד ארוחה קלה. לפניכם כל הטיפים שיהפכו את הלילה שלכם לטוב יותר
  טונייט להקלה בהפרעות שינה ללא חשש התמכרות

  וכדורי שינה

  חושבים שאתם יכולים להסתדר עם חמש שעות שינה ולתפקד מצוין? אתם משלימים שעות שינה בסוף השבוע וחושבים שזה בריא? כאן תוכלו למצוא את האמת שעומדת מאחורי המיתוסים האלו ואחרים
  טונייט לטיפול באינסומניה

  כמחצית מבני ה- 60 פלוס סובלים מנדודי שינה ויש לכך כמה פתרונות יעילים. מבוגרים שישנים היטב זוכים לבריאות נפשית וגופנית טובה יותר.
  חצי טבליית טונייט ולישון

  זה לא בשבילכם

  מתבגרים זקוקים לשינה בת כתשע שעות אך מחקרים עדכניים מוכיחים שהם ישנים פחות משמונה שעות בלילה. הרגלי השינה של מתבגרים השתנו מאוד בשנים האחרונות. הם מבלים מחוץ לבית עד לשעות הלילה המאוחרות ולעיתים רבות שותים ממריצים ואלכוהול, צופים בטלוויזיה שעות רבות או גולשים ללא הפסק ברשתות החברתיות.
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד