המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  עוכלי
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  סדרת עוכלי לבעיות עיכול (הגדל)

  בשורה קלה לעיכוליש פתרון לכאבי בטן

  17/01/2019
  כולנו סובלים מדי פעם מכאבי בטן, אבל מה קורה כשכאב הבטן מלווה אותנו לאורך זמן רב? הרפואה המודרנית מסייעת לסובלים מבעיות עיכול שונות ונותנת מענה לכאב בטן, בעיות גזים ובטן רגישה. בואו להכיר את כל הדרכים להקלה בבעיות עיכול
  סדרת עוכלי לבעיות עיכול (הגדל)

   מערכת העיכול היא מערכת איברים בגוף (באורך כולל של כ-7.5 מטרים) שמטרתה לקלוט מזון, לפרק אותו ליחידותיו הבסיסיות עד לרמת המולקולות, לאפשר ספיגתם לצורך הפקת אנרגיה ובניין הגוף ולפלוט את פסולת המזון שאינה דרושה לגוף בצורת צואה. למערכת העיכול כמה חולשות הבאות לידי ביטוי במחלות שונות הפוגעות במערכת העיכול.


  30% מהאוכלוסייה סובלים מכאבי בטן

  על פי נתוני סקר ארצי, שכיחות הפרעות העיכול בישראל עומד על למעלה מ-30% בקרב האוכלוסייה הבוגרת. השכיחות גבוהה יותר בקרב נשים ופוחתת עם הגיל.  אחת ההפרעות הבולטות הינה תסמונת המעי הרגיש, ממנה סובלים כ-11% מהאוכלוסייה. הפרעות תפקודיות של מערכת העיכול, שאינן מוסברות על ידי ליקויים אנטומיים או הפרעות ביוכימיות, מאופיינות בתסמינים הבאים:

  • אי-סדירות ביציאות: עצירות או שלשול
  • ריבוי גזים: גורמים לתחושה של נפיחות ולכאבי בטן
  • צרבת: עלייה של חומצות קיבה בוושט הגורמת לכאב
  • בחילות: כתוצאה ממחלה או מטלטול הגוף (נסיעה, שיט)
  • כאבי בטן כרוניים: הנגרמים ממחלות שונות


  מחלות בדרכי העיכול יכולות לנבוע מסיבה פנימית: במערכת העיכול יש חומצות העלולות לעכל חלקים ממערכת העיכול עצמה, כדוגמת כיב קיבה, או מסיבה חיצונית: אל מערכת העיכול נכנסים חומרים מבחוץ, הכוללים חומרים מזיקים, חיידקים ונגיפים העלולים לגרום לזיהומים ולעתים חומרים שהגוף לא רגיל אליהם ומגיב אליהם כאילו והגוף סובל מזיהום. גורם חיצוני נוסף הם הטפילים הנכנסים למערכת העיכול מבחוץ.

  איך מתמודדים עם כאבי בטן?

  כיום קיימות תרופות טובות ויעלות לטיפול בכאבי הבטן. חשוב להכיר את התרופות המתאימות ולהתייעץ עם רופא המשפחה בנוגע לנטילת התרופה המתאימה במינון המתאים:


  טיפול בבעיות גזים 

  תכשירים ייחודים בעלי יעילות גבוהה, שאינם מכילים פחם. מבוססים על חומר פעיל (סימתיקון) המקטין את מתח הפנים של בועות הגז, מקל על התפזרותן ומביא לשחרור גזים. 


  עצירות

  החומר הפעיל בתכשיר מזרז תנועתיות המעי על ידי גירוי ישיר. משפיע על הפרשת מים ואלקטרוליטים וגורם להצטברות נוזלים במעי, וכך פותר את העצירות.


  חומציות וצרבות

  סותר עודף חומצה במקרי צרבת ומקל על תחושת הצרבת והכאב. מספק תוספת סידן ומכיל 200 מ"ג סידן זמין לטבלייה, החיונית לתחזוקה של עצמות ושיניים בריאות.


  שלשול

  תכשיר לטיפול בשלשול חריף. מפחית איבוד מים ומלחים מהמעי ומאט את פעילותו.
  בנוסף לטיפול התרופתי, מומלץ להימנע מאכילת מזונות רוויי שומן. כמו כן מומלץ לשתות מים בכמויות קטנות ולהימנע מאלכוהול, קפאין וממשקאות מוגזים.

   

   

  כתבות נוספות בנושא

  גזים X

  אצל נשים וגברים

  כל הנשים סובלות מבעיות של נפיחויות וגזים בבטן. כ- 50% מהן סובלות מבעייה זו באופן יומיומי ועד אחת לשבוע. 18% סובלות מבעיות גזים בתדירות של פחות מפעם בשבוע ועד אחת לשבועיים. 30% הנותרות סובלות מבעייה זו בתדירות נמוכה של פחות מפעם בחודש.
  כאבי בטן שונים

  סוגי הכאב

  ידעתם שכאבי בטן הם אחד מסוגי הכאבים הנפוצים ביותר? אומנם בדרך כלל הבעיה חולפת מעצמה, אך במקרים אחרים יתכן ומדובר בסימפטום למחלה הדורשת מעקב של רופא וטיפול תרופתי. כאבי הבטן מעידים בדרך כלל על בעיה באחד האברים של מערכת העיכול.
  כיצד למנוע בעיות עיכול כתוצאה מאכילת מצות

  פסח

  חג בלי קניידלך, קראפלך ומצה לנשנוש הוא לא באמת חג. ואיך אפשר גם בלי מצה בריי וגפילטאפיש? כך תיהנו מאכילת מאכלי החג וגם תשמרו על הקיבה שלכם על פי המצווה עלינו לאכול מצות בערב חג הפסח, אבל אף אחד לא אמר שחייבים לנשנש מצות בלי הפסקה במשך כל החג.
  מה גורם לגזים, וכיצד למנוע מפליטת גזים

  ונפיחות בבטן

  זה קורה לכולם, זה יכול להביך במיוחד נשים, אבל זוהי פעילות טבעית של הגוף. למה אנחנו פולטים גזים, ובעיקר, איך אפשר להימנע מהם?
  צרבות בחג החנוכה

  שווה לדעת

  שמתם לב שכבר חנוכה? זה אומר נרות דולקים, סביבונים, שירים וכמובן לביבות, סופגניות וצרבות. אל דאגה... אתם לא לבד! 42% מהציבור סובל מצרבת לפחות פעמיים בשנה!

  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד