המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  עוכלי
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  הקלה על הצתברויות גזים במערכת העיכול (הגדל)

  נפיחות בבטן למרות הדיאטה?יש פיתרון להקלה על בטן נפוחה

  13/03/2019
  רובנו עובדים קשה כדי לשמור על הופעתנו החיצונית, ורבים אף משקיעים שעות בדיאטה ובחדר הכושר בין היתר כדי לקבל "בטן שטוחה". אחת התופעות המתסכלות בהקשר הזה, ובכלל, היא התופעה ההפוכה - נפיחות בבטן. למה זה קורה ואיך אפשר להימנע מן המראה של בטן נפוחה?
  הקלה על הצתברויות גזים במערכת העיכול (הגדל)

  הרבה אנשים מכירים את זה מקרוב: פצחתם בדיאטה, התחלתם להתאמן, ירדתם במשקל אבל הבטן לא נעלמת, ואפילו להיפך: נשארת נפוחה כאילו שהרגע סיימתם ארוחה אצל הדודה. תופעת הבטן הנפוחה יכולה להיות מתסכלת במיוחד בקרב אנשים שמקפידים על המראה החיצוני, ולכן כדאי להכיר את אחד הגורמים העיקריים לכך שהבטן שלכם לא הופכת לשטוחה: הגזים.
  גזים בבטן הינה תופעה הנחשבת לשכיכה ולא תמיד קשורה לתזונה שלכם או לסוגי המזון שאתם אוכלים. כשליש מהאוכלוסייה סובלים ממנה ללא כל סיבה נראית לעין.  מעבר לבעיה האסתטית, ל נפיחות בבטן מתלווה גם תחושת מבוכה רבה, קושי לשהות בחברת אנשים זמן רב ומגבלה אמיתית בהתאמת סגנון לבוש.

  במקרים רבים נפיחות בבטן היא עניין נראה לעין, ממשי – כלומר הבטן באמת הופכת נפוחה יותר, והתחושה היא של מלאוּת כמו אחרי ארוחה גדולה, אך ישנם מקרים שבהם ישנה רק תחושה של בטן מלאה, בעוד שבפועל, פיזית, הבטן נותרת באותו גודל. עוד דבר שחשוב להזכיר בהקשר זה הוא שהבטן הולכת וגדלה בהתמדה, באופן טבעי, ככל שמתקדם היום, בשל האוכל שאנחנו אוכלים במהלכו

  למה אנחנו סובלים מבטן נפוחה?

  אין אדם שלא מייצר בגופו ופולט גזים. זו תופעה טבעית לחלוטין ואין דרך להיפטר ממנה. מתי זה הופך לבעיה? כאשר מצטברת כמות גזים גדולה מדי והם גורמים לכאבים ולתחושת נפיחות. הצטברות זו עלולה להיווצר מסיבות חיצוניות או בעיה בריאותית הגורמת להיווצרותם.
  גזים במערכת העיכול נוצרים לרוב כתוצאה מאי סבילות למזונות מסוגים שונים, בגלל מחסור באנזימי עיכול שונים או כתוצאה מתסמונת המעי הרגיז. אבל ישנן סיבות נוספות, חיצוניות, הקשורות לאורח החיים שלנו כמו צריכת משקאות מוגזים, עישון, נטילת תרופות שונות ואפילו לעיסת מסטיק (המגבירה את בליעת האוויר) עלולה לגרום לגזים ולבטן נפוחה. 

  ישנם גם סוגי מזון אשר נחשבים ככאלו המעודדים את 'התנפחות' הבטן:

  • גלוטן
  • מוצרי חלב
  • קטניות שונות
  • ירקות מסוימים – צנון, ברוקולי, כרוב, כרובית ועוד
  • ממתיקים מלאכותיים.

  אגב, גם שתיית מים בכמות מועטה עלולה לגרום לנפיחות בבטן - וכך גם שתייה של משקאות המכילים קפאין. אם אתם סובלים מנפיחות לאחר אכילת מוצרים המכילים גלוטן או מוצרי חלב, ייתכן שאתם סובלים מרגישות או מחוסר סבילות למוצרים אלו, כמו פלח גדול באוכלוסייה. מומלץ לבדוק את הנושא אצל הרופא שלכם, משום שכך תוכלו ככל הנראה לשים סוף לבטן הנפוחה בקלות יחסית


  מה אוכלים כדי להימנע מנפיחות בבטן?

  כמו בתופעת צרבת והרבה תופעות גופניות אחרות, המפתח הוא בתזונה נכונה. ראשית הימנעו מאכילת יתר. אם אנחנו נוהגים לאכול יותר ממה שאנחנו רגילים או זקוקים, אז הגוף משקיע אנרגיה רבה בפעולת העיכול ומייצר גזים שמצטברים במערכת העיכול ונפלטים ממנה. לכן, אכילה בכמויות קטנות יכולה לסייע באופן משמעותי להקלה על הצטברות הגזים.
  בנוסף, אם אתם סובלים מבטן נפוחה מומלץ להתייעץ עם דיאטנית וכדאי להימנע ממאכלים עתירי גז כמו קטניות, פירות יבשים, ירקות ממשפחת המצליבים כגון כרוב, ברוקולי, כרובית ואחרים. גם ממתיקים מלאכותיים יוצרים גזים בבטן וסיבים תזונתיים אמנם חשובים לבריאות הכללית ולצורך שומנים אך הם מגבירים יצור גז במעי. עוד מומלץ – להימנע מסוכרים העלולים לתסוס במערכת העיכול וליצור גזים, ולהימנע ממוצרי חלב, במיוחד אם אתם סובלים מאי סבילות ללקטוז.

  למוצרי התרופתיים (OTC) המבוססים על חומרים פעילי שטח יעילות גבוהה בטיפול בבטן נפוחה וגזים. 

  • החומר הפעיל מקטין את מתח הפנים של בועות הגז, מקל על התפזרותן ומביא לשחרור גזים.
  • התכשיר פועל ללא פעילות ביוכימית, אינו מתפרק בגוף ולא נספג בדם.
  • זמינים ללא מרשם רופא, בכל בתי המרקחת ורשתות הפארם.
  חשוב לזכור: מומלץ לא להיבהל, אבל כן לטפל. נפיחות בבטן אולי מביך או לא נוח, אבל זה לא מסכן חיים. אבחון הגורמים וטיפול מתאים יכול להביא במהרה להרגעת הגזים, העלמת בטן נפוחה והחזרת תחושת הנוחות והביטחון.

  טיפולים טבעיים ותרופות סבתא לטיפול בבטן נפוחה

  ישנם טיפולים שונים לבעיית הבטן הנפוחה, וביניהם גם תרופות סבתא – שכמה מהן נחשבות מועילות למדי. תרופת הסבתא השכיחה ביותר בהקשר זה, וגם הנגישה והזמינה ביותר, אפשר לומר, היא חליטת צמחים: חליטות למיניהן, שאנחנו שותים בדרך כלל כתה, מסייעות להרגעת הבטן והקיבה, לשיפור בפעילות מערכת העיכול ולשחרור הגזים הרבים שמצטברים בחלל הבטן וגורמים לנפיחות.

  זרעי כמון או זרעי שומר נחשבים גם הם כמועילים לעניין, בעיקר עבור מי שקטניות גורמות לו לנפיחות: בישול הקטניות עם זרעים אלו יכולה לנטרל את ההשפעה המציקה בזמן האכילה. כאמור, גם שתייה רבה יותר של מים – על אף שבתחילה היא עשויה להכביד על הבטן – תסייע פלאים בשיפור המצב.

  מקורות:

  כללית-למה הבטן שלי נפוחה? 

  אתר בי"ח שיבא- בטן נפוחה ולא מהריון - ריבוי גזים

  כתבות נוספות בנושא

  מיתוסים על הפרעות במערכת העיכול

  נפיחות עצירות וצרבת

  האם אפשר להמשיך לאכול קטניות ולא לסבול מגזים? האם משקאות מוגזים באמת גורמים לגזים? האם פיתה גורמת לעצירות? מיתוסים רבים אופפים את מערכת העיכול, לכן הגיע הזמן לעשות סדר. מה נכון ומה לא? כל הפרטים בכתבה שלפניכם
  גזים X להקלה בנפיחות בבטן

  ולא לסבול מנפיחות בבטן?

  החגים מזמנים עבורנו אתגר לא קטן בדמות ארוחות החג. ההתרגשות הגדולה לקראת ערב החג גורמת לבשלנים של המשפחה לצאת מגדרם והתוצאה – הרבה יותר מנות ממה שצריך. איך אפשר ליהנות מארוחת החג בלי לסבול מכאבי בטן, עצירןת, גזים ונפיחות?
  גזים X

  אצל נשים וגברים

  כל הנשים סובלות מבעיות של נפיחויות וגזים בבטן. כ- 50% מהן סובלות מבעייה זו באופן יומיומי ועד אחת לשבוע. 18% סובלות מבעיות גזים בתדירות של פחות מפעם בשבוע ועד אחת לשבועיים. 30% הנותרות סובלות מבעייה זו בתדירות נמוכה של פחות מפעם בחודש.
  כאבי בטן שונים

  סוגי הכאב

  ידעתם שכאבי בטן הם אחד מסוגי הכאבים הנפוצים ביותר? אומנם בדרך כלל הבעיה חולפת מעצמה, אך במקרים אחרים יתכן ומדובר בסימפטום למחלה הדורשת מעקב של רופא וטיפול תרופתי. כאבי הבטן מעידים בדרך כלל על בעיה באחד האברים של מערכת העיכול.
  מה גורם לגזים, וכיצד למנוע מפליטת גזים

  ונפיחות בבטן

  זה קורה לכולם, זה יכול להביך במיוחד נשים, אבל זוהי פעילות טבעית של הגוף. למה אנחנו פולטים גזים, ובעיקר, איך אפשר להימנע מהם?
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד