המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  אפירמה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  בלוטת התריס (הגדל)

  10 דברים שלא ידעתעל קשריות בבלוטת התריס

  21/01/2019
  קשריות בבלוטת התריס הן תופעה נפוצה. אולם בניגוד לתופעות אחרות הנפוצות בבלוטה כמו תת-פעילות או אובר-פעילות, המודעות אליה יותר נמוכה.
  בלוטת התריס (הגדל)

   

  10 דברים שחשוב לדעת על קשריות בבלוטת התריס:

  1.  קשריות בבלוטת התריס  הן גושים הנמצאים על גבי הבלוטה או בתוכה, הן לעיתים מתגלות ע"י מישוש או תסמינים כגון "גוש בגרון", "תחושת מחנק", ולעיתים במקרה ע"י בדיקת אולטראסאונד.
  2. רוב קשריות  בלוטת התריס  הן שפירות.
   תופעת הקשריות בבלוטת התריס נפוצה יותר בנשים לעומת גברים.
  3. מחקרים מראים כי מעל גיל 50 ל-40% מהאוכלוסייה יהיו קשריות בבלוטת התריס.
   חשיפה לקרינה מעלה את הסיכון לסרטן בבלוטת התריס.
  4. בכדי לזהות את הקשריות הממאירות יש לעבור בדיקת FNA (ביופסית מחט עדינה) שבוחנת את הפתולוגיה של הקשרית ונותנת תשובה האם היא שפירה או ממאירה.
  5. עד לפיתוח בדיקת הFNA גילוי של קשרית בבלוטת התריס הוביל כמעט ותמיד לניתוח.
  6. ישנם מקרים בהם הפתולוגיה לא יודעת לאבחן האם הקשרית שפירה או ממאירה ואז מתקבלת תשובה לא חד משמעית. בחלק גדול מהמקרים הללו יתבצע ניתוח בשל חוסר היכולת לדעת אם הקשרית שפירה או ממאירה.
  7. ניתוח בבלוטת התריס טומן בחובו מלבד סיכונים כלליים כמו בכל ניתוח גם סיכונים כמו צרידות, אובדן קול וצורך בטיפול הורמונלי חליפי.
   האנליזה המולקולארית המובילה בארה"ב -  Afirma , יכולה להפחית ניתוחים באנשים שמקבלים תוצאה שאינה חד משמעית בביופסית ה FNA ומופנים בשל כך לניתוח. 
    

  למידע נוסף על בלוטת התריס:

  קשריות בבלוטת התריס, מי אתן?

  בלוטת התריס (ידועה גם כבלוטת המגן/ בלוטת התירואיד) נמצאת באזור הצוואר ונחשבת לאחת הבלוטות החשובות בגופנו. היא אחראית על ייצורם של כמה וכמה הורמונים מרכזיים אשר נוטלים חלק בתהליכים מהחשובים ביותר בגוף האדם, ומשפיעים עלינו בצורה משמעותית - תהליכים כמו קצב הגדילה וקצב חילוף החומרים. לכן, כל שיבוש בפעולתה עשוי להשפיע מאוד על פעילות הגוף כולו.
  בציבור ידועות בעיקר שתי תופעות בריאותיות הקשורות לבלוטת התריס; תת-פעילות או יתר פעילות של הבלוטה, אך ישנה תופעה בריאותית נוספת, נפוצה לא פחות מהן, אשר קשורה בבלוטה ועשויה להשפיע על אורח החיים שלנו: התפתחות קשריות בבלוטת התריס.

  אפירמה, Afirma

  בדיקה גנטית לאיבחון קשריות בלוטת התריס

  Afirma היא בדיקה אנליזה גנומית חדשנית לשיפור יכולת האבחנה במקרים שבהם תוצאת הבדיקה הציטולוגית של קשרית, שהתגלתה בבלוטת התריס, אינה חד-משמעית (לא ברור אם יש או אין סרטן).
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד