אינהלציה או משאפים

לטיפול בבעיות האלרגיה הנפוצות ביותר: קשיי נשימה ופעילות יתר של הריריות מקובל להשתמש באינהלציה ובמשאפים.  מהי אינורטקס- להקלה על קשיי נשימה אצל ילדיםהלציה? טיפול במכשיר חשמלי שבו אוויר דחוס או חמצן, ההופך נוזל לתרסיס ואת התרסיס שואף האדם האלרגי באמצעות מסכה המורכבת על פיו ואפו.  דרך האינהלציה ניתן לשאוף תרופות ישירות למערכת הנשימה ולריאות.  מהו משאף? מכשיר ידני המתיז חומרים בצורת אדים, באמצעות גז דחוס.  את המשאף מכניסים לפה ושואפים את התרופה ישירות למערכת הנשימה ולריאות.

אז... משאף או אינהלציה?

גם המשאף וגם האינהלציה מסייעים לסובלים לקבל את התרופה ישירות למערכת הנשימה ובכך הם מועילים יותר משימוש בתקופות הניטלות בצורה אחרת (טבליה או כדור).  הבחירה במשאף או באינהלציה צריכה להיעשות יחד עם הרופאים המטפלים ואחר כך לפי העדפה אישית והתנסות.

יתרונות המשאף

• פשוט לשימוש: קל, נייד, קל להפעיל אותו
• דיוק במינון התרופה: המשאף פולט בכל פעם כמות מדודה ומדויקת

בחירת משאף
המשאפים מתחלקים לשני סוגים: למשאף רגיל ולספייסר.
משאף רגיל – לחיצה עליו משחררת כמות קבועה של תרסיס.  המשאפים הנפוצים ביותר מכילים תרופות המרחיבות את דרכי נשימה, כמו ונטולין או בריקלין, אך משאפים רבים אחרים מכילים תרופות המשמשות למניעת המחלה.

ספייסר – מיכל קטן שלתוכו מחדירים את התרופה באמצעות המשאף בצדו האחד, ומצוורטקס- לטיפול בקשיי נשימה אצל תינוקות וילדיםידו האחר שואף החולה את התרופה דרך פיה או מסכה, הישר לתוך ריאותיו.  השימוש ב"ספייסר" אינו מצריך לחיצה ושאיפה בו בזמן כפי שמצריך המשאף הרגיל, לכן הוא מתאים מאוד לשימוש בקרב ילדים, המתקשים לתפעל את המשאף הרגיל.  משאף ספייסר המתאים במיוחד לשימוש בקרב פעוטות וילדים הוא הוורטקס  (VORTEX).


הוורטקס הוא מיכל עזר המתאים לכל סוגי המשאפים ומיועד לשימוש בקרב תינוקות, ילדים ומבוגרים המתקשים להשתמש במשאף בלבד.  מיכל העזר של הוורטקס עשוי מתכת המונעת את הידבקות התרופה לדפנות והמסתם הוא חד כיווני, כך שרק כמות מינימלית של תרופה הולכת לאיבוד.
למיכל מצורפת מסיכת סיליקון גמישה בעיצוב ברווז, הקיימת ב-2 גדלים ומותאמת לגילאי 0-2 או 2-4, והופכת את הטיפול למעין משחק ומקלה על ההיענות של הילדים לטיפול.  מיכל המתכת ומסיכת הסיליקון הם קלים וקומפקטיים וניתנים לשטיפה במדיח. 

 

הדפסשלח לחבר
כתבות בנושא
פמינה יאנג
לקטופיל יאנג
טפטפים
פמינה
נורלבו
מוקוליט