מה עושים כשהילד משלשל ומקיא?

17/09/2009

שלשול והקאות בקרב תינוקות וילדים הן תופעות שכיחות מאוד. בדרך כלל המחלה עוברת תוך יומיים שלושה, אך חשוב לטפל בה כדי למנוע איבוד נוזלים. כך תשמרו על הילד שלכם מפני התייבשות

כמעט כל התינוקות והילדים הקטנים עד גיל 5 יסבלו מוירוס שלשולים והקאות בשלב כלשהו, מי מהם יותר ומי פחות. לרוב המחלה נמשכת כשבוע ומלווה בחום נמוך ובהקאות, הנמשכים יום עד שלושה ימים. בהמשך או במקביל, מתפתחים שלשולים. אצל ילדים צעירים עלולים השלשולים וההקאות להתייבשות ולחוסר איזון של מלחים בדם. הבשורה הטובה היא שרוב הילדים מחלימים תוך שבוע, בלי בעיות מיוחדות. 


איך נדבקים?

השלשול מעיד על מצב לא תקין של המעי והסיבה לכך היא חיידקים (כמו שיגלה סלמונלה, אשרכיה קולי וקמפילובקטר או וירוסים (רוטאוירוס), העוברים מהצואה אל מערכת העיכול:  

  • שתיית מים או אכילת מזון המזוהמים בנגיף העלולה להתרחש למשל כאשר לא נוטלים ידיים לאחר ביקור בשירותים
  • מגע עם חפצים ומשטחים מזוהמים בוירוסים וחיידקים כמו צעצועים
  • מגע עקיף עם הפרשות

זה לא רק לא נעים, זה גם מסוכן

שלשולים והקאות יכולים להיות מסוכנים – הסיבוך העיקרי הינו איבוד כמות ניכרת של נוזלים ומלחים מהגוף וכתוצאה מכך קיימת סכנת התייבשות, היכולה לסכן את בריאותו של הילד בדרכים שונות:

  • הלם סיסטמטי: במצב זה מתרחשות ירידה בלחץ הדם וירידה לירידה ברמת ההכרה 
  • אי ספיקת כליות: אובדן הנוזלים יכול לפגוע בתפקודן התקין של הכליות
  • הפרעות קצב בלב ופרכוסים: חוסר האיזון במשק מלחים בגוף התינוק יכול לגרום להפרעות בלב
  • חום גבוה: יכול לגרום להופעת פרכוסים 
  • אובדן הכרה: קיימים חיידקים הגורמים לשלשול המלווה באובדן הכרה 
  • סכנה לחיי התינוק: במקרים קיצוניים ההתייבשות יכולה אף לגרום לתמותה

חשוב לציין כי במקרים הבאים יש לפנות מייד לרופא – אם מדובר בצינוק בן פחות מחודשיים המשלשל ומקיא יש לפנות מייד לרופא, וכן אם מדובר בתינוק או פעוט שאינו נותן שתן במשך שעות רצופות, מקיא או משלשל ללא הפסקה במשך 48 שעות, במצב כללי ירוד וישנוני או שהוא משלשל דם וסובל לאורך זמן מחום גבוה. ביתר המקרים ניתן לטפל בבית. 


כך תמנעו התייבשות

טיפול תרופתי בשלשול והקאות אינו מומלץ על ידי מרבית רופאי הילדים – מדובר במחלות החולפות מעצמן שאינן מצריכות מתן תרופה. אז איך בכל זאת תוכלו להקל על התינוק שלכם? 

נוזלים: תנו לילד לשתות תה, מרק צח, ומיץ תפוחים בכמויות קטנות. היזהרו מלתת לו כמות גדולה של נוזלים היכולה לגרום לו להקיא. 

תזונה מתאימה: המשיכו להניק את התינוק או לתת לו את תחליף החלב הרגיל שלו. אם מדובר בילד שאוכל אוכל מוצק, תנו לו מזון קל לעיכול – תפוחי אדמה מבושלים, אורז, תפוחי עץ, בננות ועוף. אל תתינו לו מאכלים המכילים שמן, מאכלים מטוגנים או חמוצים היכולים לגרום לשלשולים והקאות נוספים. 

תמיסה למניעת התייבשות: הדרך הטובה ביותר להגנה מפני מהתייבשות היא לילד תמיסה לטיפול בהתייבשות.

ההחלמה מהמחלה בדרך כלל לוקחת עד שבוע ואילו ההקאות חולפות לרוב כעבור יומיים. בגלל העובדה שמדובר במחלה מדבקת מאוד, חשוב שתקפידו על רחיצת ידיים לאחר הטיפול בילד וכך רצוי שתמנעו מלשלוח את הילד לגן או לבית הספר כל עוד הוא לא החלים.  

הדפסשלח לחבר
כתבות בנושא
פמינה
מוקוליט
אקילו ספורט
פמינה יאנג
טפטפים
טיפטיפות