המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  פמינה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  שטיפה אינטימית לנשים בהריוין (הגדל)

  הגיינה נשית בהריון

  1/07/2018
  נשים בהיריון צריכות לדעת: שמירה על היגיינה נשית אינטימית בתקופת ההיריון ולאחר הלידה – חיונית ביותר! הסיבה העיקרית להתפתחות גירויים, הפרשות ודלקות הינה הפרת האיזון הבקטריאלי הטבעי ושינוי ברמת החומציות בנרתיק.


  שטיפה אינטימית לנשים בהריוין (הגדל)
  למוצרים של כצט

  מאת שרון הדר דגני, מנהלת מוצר פמינה לשמירה על הגיינה נשית אינטימית

  נשים בזמן ההיריון עוברות שינויים הורמונאליים הגורמים לעיתים להפרת רמת החומציות באזור הנרתיק. הנרתיק הוא איבר שרירי דמוי צינור הממוקם בין שלפוחית השתן מלפנים לבין פי-הטבעת, מאחור. דפנות הנרתיק  מורכבות מכמה סוגי רקמות: הקיר הפנימי הדומה לרירית הפה, שכבת רקמה שיכולה להתמלא בדם והשכבה הפנימית ביותר שהיא מעטפת שרירית שיכולה להתכווץ או להרפות.

  הפרשה ואגינלית היא  הדרך הטבעית של הגוף לנקות את הנרתיק, להגן עליו  מפני זיהום ולסכך אותו (לובריקציה). הנרתיק  אינו סטרילי ומכיל לקטובצילוס - חיידקים 'טובים'  אשר הופכים לחומצה לקטית שתפקידה לסייע לתפקוד האזור ולהגן עליו מפני חיידקים 'רעים'. לקטובצילוס הם חיידקים המצויים באופן נורמלי בואגינה, ויכולים לפרק גליקוגן לחומצה לקטית, המגנה עליו מפני זיהומים.

  למעלה מ 25% מהנשים סובלות מגירויים והפרשות מרובות בנרתיק. הסיבה השכיחה ביותר לביקורי נשים אצל גינקולוג  היא הפרשות נרתיקיות מרובות. הסיבה העיקרית להתפתחות גירויים, הפרשות ודלקות הינה הפרת האיזון הבקטריאלי הטבעי ושינוי ברמת החומציות, בין היתר בעקבות שינוי הסביבה ההורמונאלית במהלך הריון ולאחר לידה. לכן בתקופת ההיריון, אזור הנרתיק חשוף יותר להתפתחות של דלקות והפרשות נרתיקיות מרובות.

  הפרשות נרתיקיות

   

  שינויים בהפרשות הנרתיק -ריח, צבע ומרקם, או בכמות המופרשת- עליה או ירידה משמעותית בכמות, הם אינדיקציה לזיהומים ממקור חיידקי, פטרייתי וכדומה. הזיהומים הואגינליים לעיתים קרובות מלווים בדלקת (vaginitis)  המאופיינת בהפרשות, גירוי ו/או גירוד, אדמומיות ונפיחות אזורית. היגיינה אינטימית טובה עשויה  לסייע במניעת חלק מהסיבות להפרשות לא נורמאליות וכן לסייע בטיפול בהן כאשר הן מופיעות.
  לאחר הלידה נדרשת תשומת לב מיוחדת לאזור החיץ הבין נקבי, במיוחד אם בוצע חתך הקרוי אפיזיוטומיה. לעתים לא בוצע בעת הלידה חתך במכוון, אך אירע קרע אשר גורם קשיים בישיבה ובתנועה ועלול לדמם ואף להזדהם.  בנוסף,לאחר הלידה מופיעה הפרשה דמית ההולכת ומתבהרת בהדרגה תוך כשבועיים, ולכן דווקא בתקופה זו נדרשת שמירה על ההיגיינה האינטימית. 

  טיפים לשמירה על היגיינה נשית בזמן ההיריון ולאחר לידה:

  • מומלץ לשטוף את האזור האינטימי במים פושרים ובתחליב סבון המיועד לשטיפה אינטימית, בכל מקלחת. יש להקפיד על שימוש בסבון אינטימי ייעודי ולא בסבון גוף רגיל. 

  • כדאי לבחור בתחליב סבון אינטימי המועשר באלוורה המרגיעה את האזור המגורה ובשמן עץ התה התורם לחיטוי יעיל.

  • השינויים ההורמונאליים במהלך ההיריון מפרים את האיזון החיידקי ומעלים את רמת ה-  pH   כך שנוצרים תנאים להתפתחות של דלקות והפרשות. תחליב סבון אינטימי ברמת חומציות pH3.5  שומר על האיזון החומצי באזור האינטימי ומחזק את  התנגדות הנרתיק לחיידקים ופטריות.
  • כדי להגן ולשמור על בריאות הנרתיק, יש לשמור עליו נקי ויבש, לרבות ניגוב לאחר המקלחת.
  • מומלץ להימנע מלבישת בגדים צמודים במיוחד שעלולים לצבור לחות ולגרום לגירוי הנרתיק.
  • מומלץ ללבוש תחתונים מכותנה הסופגת לחות טוב יותר מבדים סינטטיים.
  • לאחר ביקור בשירותים, הקפידי לנגב עצמך מכיוון קדימה לאחור.
  • מומלץ להצטייד במגבוני פמינה TOGO המיועדים לשימוש מחוץ לבית, בעת חופשה, טיול וגם במהלך יום העבודה. 
  • במידה ומתפתחת דלקת בנרתיק,חשוב ביותר לפנות לרופא הנשים בכדי לאבחנה ולקבל את הטיפול המתאים.

  לקריאה נוספת:

  שמירה על ריח רענן לאורך היום

  כל הדרכים לשמור על ריח טוב בכל שעות היום

  הריח הוא כרטיס הביקור שלך – מחקרים מוכיחים שבני אדם זוכרים ריח לאורך שנים, ושהוא יכול לשנות את מצב הרוח ולהשפיע על הרושם שנשים יוצרות. בואי לקרוא על כל הדרכים להריח טוב ולשמור על ריח רענן לכל אורך היום
  שטיפה אינטימית

  לעור הפנים מגיע סבון או תרחיץ מיוחדים המותאמים לצרכיו המיוחדים, כך גם לאזור האינטימי יש דרישות משלו. מדוע כדאי להעדיף שטיפה אינטימית על פני סבון רגיל ואיך משתמשים בה נכון?

  הגיינה נשית בקיץ הישראלי

  הגיינה נשית חשובה תמיד, אך בימי הקיץ היא חשובה כפליים. החום, הלחות, ההזעה ומקומות בילוי כמו ים ובריכה הם קרקע פורייה להתהוות מצבים דלקתיים וזיהומיים. אז איך בכל זאת תוכלי לצלוח את הקיץ ולהגן על האזור האינטימי שלך?
  מחזור ראשון

  איך להכין את הבת?

  עוד לא הספקתם להבין שהילדה שלכם כבר לא פעוטה והנה היא כבר נכנסת לגיל העשרה, הופכת לנגד עיניכם לנערה וצריך להתחיל להכין אותה לקראת קבלת המחזור החודשי ושמירה על היגיינה נשית. כמה טיפים שיעזרו לכם לעשות הכנה נכונה.
  פמינה

  מתבגרות

  הביקור הראשון אצל רופא הנשים, הגניקולוג, היא לרוב חוויה מרגשת עבור נערות צעירות, ועם זאת מלווה גם בחששות מפני העומד להתרחש ומן האפשרות שהבדיקה עלולה להכאיב.
  פמינה לתחושת רעננות ושמירה על היגיינה נשית

  פמינה

  האם את סובלת מהפרשות מרובות בנרתיק, ריח לא נעים או גירויים מטרידים? כך תטפלי בתופעה המטרידה ותחזירי לעצמך את תחושת הרעננות לאורך כל היום.
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד