המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  כצט
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  ההיסטוריה של חברת כצט (הגדל)

  ההיסטוריה של חברת כצט

  חברת כצט נוסדה בשנת 1921 כחברה קטנה לשיווק תרופות, ובמהלך כל שנות קיומה התקיימה במקביל לשינויים הרבים שחלו במזרח התיכון, ביניהם קשיים כלכליים, מלחמות מחלות, מגפות ועוד.
  ההיסטוריה של חברת כצט (הגדל)

  חברת כצט נוסדה בשנת 1921 כסניף של חברה מצרית בבעלות אנגלית ועיסוקה היה שיווק תרופות, טיפול במגפת העכברים שפקדה את האזור וגם ייבאה לארץ מסרטות לבתי קולנוע.

  במהלך כל שנות קיומה התקיימה במקביל לשינויים הרבים שחלו במזרח התיכון ובישראל, והצליחה לעמוד בכל האתגרים הסביבתיים  ולמרות כל הקשיים הצליחה כצט לאורך השנים להיות פורצת דרך וחלוצה בתחומה, להגיע להישגים כלכליים ולשיתופי פעולה עם חברות בינלאומיות ולהפוך לחברה המובילה בישראל בשלושת התחומים בהם היא עוסקת: בריאות, חקלאות ווטרינריה. לצד כל אלה המשיכה כצט לשמור על הצביון המשפחתי חם ותומך ולהגשים את חזון מקימיה.

   

   

   

  1918

  האחים יצחק וברנרד גרין מקימים בקהיר את "האחים גרין", חברה לשיווק תרופות ומוצרי חבישה. לימים התרחבה החברה והפכה לאחת מחברות התרופות המובילות במצרים. בחברה היו שלוש מחלקות: תרופות, חקלאות וצילום. בזכות הצלחת החברה הפכו "האחים גרין" לנציגים של חברת באייר הגרמנית שעסקה בייצור ושיווק תרופות וכימיקלים וכן לנציגים של חברת אגפא העולמית למוצרי צילום. 

   

  1921 - 1928

  בשנת 1921 פותח יהושוע גרין, אח נוסף, סניף של "האחים גרין" ביפו. עם הזמן הסניף החדש מתחיל לצמוח ולהתרחב בעקבות הדרישה ההולכת וגדלה של האוכלוסייה לתרופות ומוצרים רפואיים. בינואר 1928, מצטרף לחברה קרוב משפחה של משפחת גרין, אברהם כהן-זוסמן שנודע לימים בשם אדון כהן.  

   

  1929

   סניף "האחים גרין" עובר מיפו לתל אביב.  

  1930

  המחלקה החקלאית יוזמת את הפעולה המאורגנת הראשונה בארץ נגד אלפי עכברי שדה. לצורך כך היא יוצרת שיתופי פעולה בין פקידים בריטים, איכרים ערבים ויהודים שיוצאים יחדיו לחסל את המזיק שפורע בשדותיהם.

  במהלך שנות ה-30, תוך שיתוף פעולה עם חברת באייר הגרמנית, החברה מפתחת תרופות נגד מחלת הבילהרציה (מחלה טפילית), נגד מלריה, וכן נסיוב נגד הכשת נחשים.  

  1935

  מחלקת הצילום עוזרת לברוך אגדתי להשלים את הסרט הראשון דובר עברית "זו היא הארץ", המתעד את מאבקם של המתיישבים הראשונים. 

   

  1937

  "האחים גרין" לוקחים חלק בבניית בית המשרדים הראשון בת"א "בית הדר" ומעתיקה אליו את משרדיה עד לשנת 1942.

   

  1938

  עם עליית הנאצים לשלטון, מפסיקים קשרי העבודה של "האחים גרין" עם החברות באייר ואגפא (בקהיר ובארץ ישראל) הגרמניות. במקומן מפתחים "האחים גרין" קשרי עם חברות בינלאומיות אחרות, ביניהן חברת Geigy השוויצרית, Glaxo ו-Beecham הבריטיות וכן נציגה של החברות האמריקאיות American Optical,, Ben & Howell, Cenco, Westinghouse Medicals ואחרות.  

   

  1942

  אדון כהן הופך לבעל מניות בחברה, והחברה משנה את שמה לחברת י.גרין ושות' (פלסטינה) בע"מ. היא צופה את המחסור בתרופות שייגרם כתוצאה מהמלחמה, ומקימה את המפעל "תוצרי רפואה ארצישראליים" (באנגלית:Palestine Pharmaceuticals Products), שמייצר תרופות עבור השוק המקומי והצבא הבריטי.

  יוזמה זו היא תוצאה של שיתוף פעולה בין חיים וייצמן, לימים נשיא המדינה הראשון, מכון זיו (לימים מכון וייצמן) וחברה בשם P.HP.P. בסופו של דבר נמכר המפעל לקיבוץ מעברות. היום הוא מוכר בשם "חברת תרימה".

  1948

  עם הקמת המדינה מתחילה חברת י.גרין ושות' לייצר חומרי דישון. אדון כהן נוקט מספר יוזמות כדי לספק לחקלאי המדינה הצעירה חומרי דישון ומשתמש לשם כך במקורות חדשניים כמו יבוא גואנו (לשלשת ציפורים) ופסולת ממוחזרת, באתר הידוע כיום בשם חיריה.

  מאיר, הבן של אדון כהן, מצטרף לחברה בסוף 1951.

  1955

  מחלקת הקולנוע נפתחת מחדש ומספקת למוסדות השכלה מוצרים כגון פילם, שקופיות, מקרנים ומכשירי פנס קסם להקרנת תמונות על המסך. עם הקמתה, סיפקה Cinemascope, כ-75% מדרישות השוק, החל בעדשות ומסכים ועד לחדרי הקרנה מלאים.

  החברה משנה את שמה ל-"כימיקלים וציוד טכני" או בקיצור כצט.

  עם פטירתו של האח יהושוע גרין, בתחילת שנות ה-60, עוברת השליטה בחברה לבני דודיו, משפחת כהן-זוסמן. במהלך שנות ה-60, המחלקה הרפואית של כצט הייתה מחלוצות היבוא לארץ של חיסונים נגד חצבת ושפעת. בינתיים המחלקה החקלאית מביאה לשינוי מהפכני בתחום הדברת המזיקים והעשבים השוטים בפרדסים.

   

  1962

  מוקמת המחלקה הוטרינרית במטרה להגן על ענף הלול בישראל. כצט מייבאת לארץ חיסונים יעילים לעצירת ההתפשטות של מחלת ניוקסל בקרב עופות.

   

  1963

  המחלקה לציוד רפואי ומדעי של כצט, טכנוטרון, מתרחבת ומספקת למוסדות להשכלה גבוהה ומכוני מחקר מערכות יניקה, ציוד רנטגן (סיפקה את ה-Cobalt הראשון, שיוצר על-ידי ווסטינגהאוס, לבית החולים הדסה בתל-אביב), ציוד הרדמה, שולחנות ניתוח, ספקטרופוטומטר ועוד.

   

  1971

  מאיר ז. כהן ממונה למנהל הכללי. ב-1973 הוא מגשים את חלומו, לחזור לייצור מקומי של תרופות, וכצט רוכשת את מפעל התרופות "נוביס" מקיבוץ ארז. בשנים שלאחר מכן המפעל עובר לקריית מלאכי ומקבל את שמו "כצט תעשיות כימיות".

   

  1981

  כצט רוכשת את המפעל ד"ר מרון תוצרים כימיים בע"מ ומרחיבה את פעילויות הייצור שלה למוצרים כימיים להגנה על צמחים, מוצרים היגייניים ומוצרי טיפול לבעלי חיים.

   

  1982

  כצט עוברת למפעלים גדולים יותר בקרית מלאכי ומתחילה לייצר טווח רחב של תכשירים תרופתיים. באותה שנה, החברה מתחילה להפעיל גם את חלקו השני של המפעל בקרית מלאכי, "כצט נוביס", המתמחה בייצור תכשירים קוסמטיים, בריאותיים וטואלטיקה.

  בתו של מאיר, דנה, מצטרפת לחברה. שם החברה מקוצר באופן רשמי לכצט.

  1997

  כצט מפעילה מחדש את המחלקה הוטרינרית שלה לפיתוח, ייצור ושיווק מוצרי וטרינריה לשוק חיות המחמד בישראל.

   

  1998

  כצט מקימה את חברת נובולוג בשיתוף עם "פארם-אפ" (50%) – חברה לשיווק ולוגיסטיקה, המפיצה תרופות לבתי מרקחת ומוסדות בריאות, וכן מוצרי טואלטיקה וקוסמטיקה לחנויות קמעונאיות.

   

  2000

  החברה מרחיבה באופן משמעותי את המפעל שלה לייצור תרופות – "כצט תעשיות כימיות".

   

  2001

  סיגל פירסט , בתו הצעירה של מאיר כהן ממונה למנהלת כללית, כמעט 60 שנה אחרי שסבה אדון כהן רכש את מניות החברה.

  2002

  המחלקה החקלאית מתחילה לספק זרעים למגוון גידולי שדה. שנה מאוחר יותר היא הופכת למחלקה עצמאית.

  השקת סידרת טפטיפות , הסדרה המובילה בישראל לטיפול בתינוקות ופעוטות.

  2004

  המחלקה החקלאית מקבלת זהות עצמאית – אגריקה.

  כמו כן, בנוסף לשיווק קו מוצרי הטיפוח לבעלי חיים של ד"ר מרון, כצט משיקה את קו המוצרים של דר' פט – מוצרי טיפוח טבעיים לטיפול בבעיות שונות של חתולים וכלבים.

  2005

  כצט מרחיבה את טווח מוצרי התרופות שלה וממשיכה לייבא תרופות מובילות, בינהן קפרה (Keppra), הטיפול המוביל למספר סוגי אפילפסיה של חברת UCB , ו-Xefo תרופה ייחודית להקלה מכאבים עזים מבית Nycomed.

   

  2006

  כצט משדרגת את המחלקה הוטרינרית שלה שרוכשת זהות משלה תחת השם אנימל קר ובאנגלית AnimalCare . היא גם מקבלת את האישור הראשון שלה לפטנט על שימוש מיוחד ברכיבים ומייצאת תרופות גנריות בפעם הראשונה, לאוסטרליה.

   

  2008

  כצט תעשיות כימיות מקבלת אישור PIC ו-TGA (רשות הבריאות האוסטרלית) עבור ייצור מוצקים ונוזלים.

  מחלקת הייצוא גדלה ומתרחבת ומיצאת את מוצרי כצט תעשיות ונוביס לארצות שונות, בינהן אוסטרליה, הונג קונג, סינגפור, דרום אפריקה, רומניה, רוסיה, אוקראינה, בלרוס וטורקיה.

  2009

  תחילת ייצוא מוצרי סדרת פמינה לשווקים שונים ברחבי העולם.

  משרדי המטה ומפעל ד"ר מירון מקבלים הסמכה לתקן איכות הסביבה ISO 14001

  2010

  כצט בע"מ זוכה לקבל את הפלטינה של אות המעלה, שהינו הדירוג הגבוה ביותר בדירוג מעלה בזכות הפעילות של החברה ועובדיה לקידום אחריות תאגידית. כצט ממשיכה לקבל אות זה גם בשנים הבאות.

  מוצרי לקטופיל יאנג, לטיפול באקנה מושקים, כמו כן מתרחבת סדרת פמינה ומתווספת פמינה חמוציות.

  2011

  חברת כצט מתחילה לייצג בישראל את החברה הבינלאומית HRA המתמחה באמצעי מניעה ומשיקה בישראל את נורלבו, גלולת היום שלמחרת ואמצעי מניעה לשעת חירום.

  לאחות הגדולה, סדרת טיפטיפות מצטרפת סדרת טפטפים, לטיפול בתינוקות מצוננים, הסדרה זוכה לתשבוחות רבות.

  2012

  סדרת לקטופיל המצליחה, לטיפול בעור יבש, עוברת מתיחת פנים ומתהדרת באריזות חדשות שמושקות בכנס סופר פארם. לסדרה מצטרפים שני מוצרים חדשים, טיפוליים, שמפו ומסיכה לטיפול בקשקשים המכילים רכיבים פעילים .

  מוצר חדש מבית HRA מושק בישראל, אלה ELLA  אמצעי מניעה לשעת חירות היעיל עד 120 שעות לאחר מגע מיני לא מוגן.

  אתר כצט מקבל את אות הנגישות ואכן האתר עומד בתקן הנגישות הגבוה ביותר לאתרים מטעם עמותת נגישות ישראל. כי אנחנו בכצט מאמינים ביצירת שוויון זכויות והזדמנויות בקהילה ורואים בהנגשת אתר האינטרנט שלנו מעשה ערכי ומוסרי.

  סדרת מוצרים חדש לנשים בהריון ולאחר לידה LaM (ל"אם") מושקת בישראל.

  2013

  מפעל הקוסמטיקה, כצט נוביס מקבל את תו האיכות הגבוהה ביותר, תו הפלטינה .

  מוצר חדש לנערות, פמינה יאנג TOGO מושק.

  2015

  חברת כצט, רואה ברפואה מותאמת אישית את רפואת העתיד ומציעה ללקוחותיה מספר בדיקות גנטיות חדשניות למגוון מחלות ומצבים.  אנו מציעים את גנומיטי, בדיקת דם לא פולשנית הראשונה והיחידה שמצליחה לנתח כל כרומוזום בגנום העובר ברמת קריוטיפ. את בדיקת GenomiT ניתן לבצע החל משבוע 10 להיריון, דרך בדיקת דם האם. לכצט עוד מגוון בדיקות גנטיות.

   

  2016

    כצט משיקה את הדור הבא של גלולות החירום- אלה הינה אמצעי חירום למניעת הריון תוך 120 שעות.

   

  2017

  כצט ממשיכה לפתח את התחום הגנטי ומגדילה את מספר הבדיקות הגנטיות לתחומים נוספים: סרטן הערמונית, סרטן בלוטת התריס, סרטן השד ועוד.  בדיקה נוספת בשם נוירופרמג'ן מאפשרת התאמה של טיפול מחולים פסיכיאטרים בהתאם למבנה הגנטי שלהם  למידע נוסף על הבדיקות הגנטיות.

   

  2018-2019

   

  מוצרים חדשים מתווספים לסדרת טפטפים סדרת הדרמוקוסמטיקה המובילה לתינוקות בישראל.  טפטפים קולדי וטפטפים פירסטי זוכים בהצלחה רבה בקרב הציבור ואף זוכים לככב כ"מוצר השנה", פרס החדשנות ובחירת הצרכנים

  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד