המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  כצט
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  האם השקיות המתכלות באמת מתכלות?

  האם בכל פעם שאתם משתמשים בשקית "ידידותית" מהסופר או בשקית סנדביץ' "ירוקה", אתם שואלים את עצמכם – האם היא באמת מתכלה? . שקיות פלסטיק מתכלות הן חלופה מצוינת לשקיות פלסטיק רגילות, בכך שאינן פוגעות בסביבה ואם כבר יש צורך בשימוש בשקיות באופן חד-פעמי, הרי כדאי שתהיינה שקיות מתכלות, לא כן? אז זהו, שלא בדיוק...

  ישנם סוגים שונים של שקיות פלסטיק מתכלות הנמכרות  לנו הצרכנים, וחשוב לדעת את העובדות לפני שהולכים וקונים שקיות מתכלות, או כל מוצר שטוען כי הוא ידידותי לסביבה.

  מה הבעיה עם פלסטיק?

  פלסטיק הוא חומר סינתטי המופק ככלל מנפט, שהוא מקור שאינו מתחדש. השקיות החד פעמיות שאנחנו מכירים הן למעשה שקיות פלסטיק (ולא "ניילון" כפי שנהוג לכנות אותן). שקיות הפלסטיק וכל מוצרי הפלסטיק שאנחנו משליכים לאחר השימוש מגיעים ברוב המקרים לאתרי פסולת. באתרי הפסולת הפלסטיק אמנם מתכלה, אולם קצב ההתכלות שלו הוא  לאחר מאות ואף אלפי שנים!
  לכן מלבד העובדה שהפלסטיק עשוי ממקור שאינו מתחדש ולמעשה נשאר איתנו לעד, תהליך הפקתו וייצור המוצרים באמצעותו הם תהליכים הגורמים לפליטת גזי חממה מזיקים, הפוגעים בשכבת האוזון וגורמים לזיהום סביבתי ניכר.

  כמה עובדות על שקיות פלסטיק

  • כמעט כל אדם בישראל משתמש ביותר מ-280 שקיות פלסטיק בשנה. הכפלת מספר זה במספר התושבים במדינה מראה כי  1.5- 2 מיליארד שקיות פלסטיק בשימוש בכל שנה! לרוב שקיות אלה מושלכות יחד עם האשפה, דבר המייצר כ-30 אלף טון פסולת בשנה, מהשקיות בלבד! זהו משקל הזהה ליותר מ-25,000 רכבי פורד פוקוס!
  • כמות מוצרי הפלסטיק הנצרכים בישראל מגיע לכ-450,000 טון בשנה.
  • כל סוגי הפלסטיק ניתנים למיחזור, אולם פחות מ-5% מהפלסטיק באמת ממוחזר.
  • פלסטיק הוא אחד המזהמים הקשים במערכות אקולוגיות ימיות, משום שאורגניזמים ימיים מתים ממנו. הפלסטיק אינו מתפרק אלא נשאר במערכת האקולוגית הימית וגורם לתמותת האורגניזמים שוב ושוב.
  • ישנם כ-18,000 חתיכות פלסטיק על כל קילומטר רבוע בים.
  • בכל שנה אנחנו מייצרים כ-5% יותר פסולת ממה שיצרנו בשנה הקודמת לה.
  • עיבוד ומחזור של טון שקיות פלסטיק עולה $4000 בעוד שמחירו הוא רק $32
  • אם רק 1 מכל 5 אנשים בישראל ישתמש בשקית בד במקום בשקית פלסטיק נחסוך כ-8,000,000 שקיות בשבוע
  • בנגלדש ורואנדה אסרו לחלוטין את השימוש בשקיות פלסטיק
  • סין אסרה חלוקת שקיות פלסטיק בחינם 
  • אירלנד הטילה מס על שקיות פלסטיק ובכך הפחיתה את הצריכה של שקיות פלסטיק ב-90%
  • ב- 2007 הפכה סן-פרנסיסקו לעיר האמריקאית הראשונה שאסרה על השימוש בשקיות פלסטיק

  פלסטיק ביו-מתכלה (biodegradable), האם יש דבר כזה?

  למעשה אין דבר כזה, אולם הכוונה היא לחומר הדומה לפלסטיק בתכונותיו ונועד להחליפו. אלא שבניגוד לפלסטיק, החומר התחליפי מתכלה ביולוגית תוך כמה חודשים לאחר השלכתו. הפלסטיק המתכלה הוא כאמור חומר המופק ממקורות טבעיים מתחדשים, ולכן פגיעתו בסביבה היא זניחה.
  באופן עקרוני, מטרתו של הפלסטיק המתכלה היא לא לפגוע בסביבה ובבעלי חיים במהלך כל מחזור החיים של המוצר העשוי ממנו. בשל כך יש צורך שהחומר יהיה עשוי ממקורות מתחדשים (sustainable) וטבעיים, האמורים לחזור לטבע ולהיטמע בו, בדיוק כמו קליפות פירות או עלים.

  לא ליפול למכבסת המילים ה"ירוקות" (greenwash )

  ישנם סוגים שונים של פלסטיק מתכלה, השימוש במושגים מקשה על ההפרדה בין פלסטיק ממש לחומר דמוי הפלסטיק המתכלה. כדי להעמיד דברים על דיוקם יש לחלק חומרים מתכלים לכמה קטגוריות:

  מתפרק (degradable)

   – זהו למעשה פלסטיק רגיל לכל דבר שהוכנס לתוכו תוסף כימי או ביולוגי, הגורם להתפרקות הקשרים המולקולריים בפלסטיק. ניתן לווסת את הזמן עד להתפרקות הפלסטיק כך שתוך מספר שבועות ניתן לראות את החומר מתפורר.
  אין תרומה סביבתית אמיתית להתפוררות הפלסטיק, ולמרות שהוא עלול להיות נעלם מהעין הפלסטיק קיים בצורת פיסות קטנות ואף מגיע למי התהום ומי השתייה שלנו. נוסף על כך החומר המפרק מזהם גם הוא את הסביבה ונוסף לערכת האקולוגית ללא כל צורך.

  ביו-מתכלה או קומפוסטבילי (biodegradable, compostable)

  – זהו חומר דמוי פלסטיק שעשוי מחומרים טבעיים, לאחר השלכתו נאכל ע"י מיקרו-אורגניזמים ובטקריה המכלים אותו, בדיוק כמו פרי שנרקב. החומר הזה, שרכיביו טבעיים, ניתן להשלכה לקומפוסטר לייצור דשן יחד עם עלים, זרדים, עשבים ופסולת אורגנית.
  כל אחד מהסוגים האלה נקרא בעברית "מתכלה", ולא נעשית הפרדה בשפה אולם ההבדל ביניהם תהומי. יש לציין כי מחיר הפלסטיק המתפרק אינו יקר יותר מחומר הפלסטיק עצמו, היות שהתוסף מהווה אחוז מאד קטן מכלל החומר, ולכן עלותו מזערית. לעומת זאת, החומרים הטבעיים ממנו עשוי הפלסטיק הביו-מתכלה יקרים יותר מהפלסטיק הרגיל משום ששכיחותם נמוכה ותהליך הייצור עוד לא מספיק מפותח כמו זה של הפלסטיק.

  חברות רבות בישראל ובעולם עושות שימוש לרעה במושג ה"מתכלה" על מנת למכור מוצרים שהם לכאורה ידידותיים לסביבה, אולם למעשה אינם כאלה. חברות אלה מנסות לשוות לעצמן דימוי ידידותי לסביבה, בעת שלעיתים הן אינן מודעות בעצמן לבעייתיות שבדבר.
  בישראל, הנושא עדיין בחיתוליו ולכן יכולות חברות להתפאר במוצריהן ה"ירוקים", אף שלעיתים אינם כאלה. כדי להלחם בתופעת הזו, הקרויה "מסווה ירוק" (greenwash), נקבעו תקנים מחמירים על מוצרים שנטען לגביהם כי הם מתכלים ביולוגית. בעולם המערבי המתוקן, חברה שטוענת שמוצריה מתכלים, חייבת לגבות את טענותיה ולעמוד בתקנים האלה.
  בארה"ב ובבריטניה נתבעו מספר רשתות שיווק על עשרות מיליוני דולרים ע"י לשכות המסחר בגין כך שטענו שמוצריהן ביו-מתכלים (biodegradable) אולם התברר כי אינם כאלה.

  3 דברים שכדאי לבדוק כדי לוודא ששקית היא ביו-מתכלה

  1. נוכחות פלסטיק (PE) – יש לבדוק את טענות הספק לגבי השקיות המתכלות. אם הן מכילות פלסטיק (בשמו הטכני – פוליאתילן), אלו אינן שקיות ביו-מתכלות, אלא פלסטיק המעורבב עם תוסף כימי המפורר את פלסטיק.
  2. עמידה בתקן – יש לבדוק האם יש ליצרן אישור על עמידה בתקן להתכלות ביולוגית. ישנם שני תקנים המקובלים בעניין זה, התקן האמריקאי ASTM D 6400 או התקן האירופאי EN 13432. רק אישורים אלה מהווים גושפנקא אמיתית לחומר ביו-מתכלה וקומפוסטבילי. כל שאר התקנים אינם רלבנטים לחומר ביו-מתכלה, אלא מעידים על מצבים אחרים של החומר. 
  3. מחיר – עוד אינדיקציה שראוי לציין, הוא מחירם של השקיות המתכלות. רצוי לקחת אינדיקטור זה בערבון מוגבל, היות שמחירי החומרים המתכלים כל הזמן יורדים ומתקרבים למחירי הפלסטיק, ואילו מחירי הפלסטיק עולים (יחד עם מחירי הנפט). לכן זהו תנאי שאינו מספיק לקביעה לגבי החומר הביו-מתכלה האמיתי, אלא אינדיקטור קצר-טווח בלבד. כיום מחירם של החומרים הביו-מתכלים גבוה משמעותית מהחומרים הפלסטיים שאינם מתכלים. לכן אם מחירן של השקיות המתכלות זהה או מאד קרוב למחירן של שקיות הפלסטיק הרגיל, ישנה סבירות גבוהה שמדובר בשקיות מתפוררות ולא בשקיות ביו-מתכלות.

  שקיות מתכלות או שקיות נייר?

  שקיות נייר מהוות בעיה סביבתית אחרת: ראשית הן עשויות מעץ – תוצר הגורם לכריתת עצים. עצים הם המקור הטבעי היחיד הסופח אליו גזי חממה והופך אותם לחמצן, ואילו כריתת העצים מהווה בעיה אקולוגית קשה. מאידך, היות שנייר עשוי מעץ הוא גם מתכלה, וזוהי הנקודה החיובית היחידיה בשימוש בשקיות נייר.
  עוד כמה עובדות על שקיות נייר:

  • דרושים 40% פחות אנרגיה ומים לייצר שקית פלסטיק מאשר שקית נייר.
  • על כל משאית המובילה שקיות פלסטיק נדרשות 7 משאיות להוביל שקיות נייר.
  • ייצור שקיות נייר גורם לשחרור של 60% יותר גזי חממה מייצור שקיות פלסטיק.

  לעומת זאת, שקיות ביו-מתכלות קלות יותר וצורכות אנרגיה באותו סדר גודל של עמיתיהן עשויות הפלסטיק. הן לא משחררות גזים רעילים לאוויר והן עשויות מחומרים טבעיים בלבד.

  רואי קלנר הוא מנכ"ל חברת Ecologic Earth המשווקת בישראל ובארה"ב מוצרים ידידותיים לסביבה לעסקים ומתמחה במוצרים ביו-מתכלים, כגון שקיות, כלי אוכל, ופתרונות אריזה.

  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד