המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
התינוק שלך סובל מאנמיה?

התינוק שלך סובל מאנמיה?מחסור בברזל גורם לאנמיה

1/05/2019
הברזל הוא אחד המרכיבים התזונתיים החשובים ביותר לבני אדם, ובמיוחד בקרב ילדים ותינוקות, שכן הוא הכרחי לגדילתם והתפתחותם התקינה. מחסור בברזל גורם לאנמיה, המשפיעה אפילו על ה- IQ של תינוקות. איך יודעים מתי ילדנו סובל ממחסור בברזל, ואיך מטפלים בכך בצורה היעילה ביותר?
התינוק שלך סובל מאנמיה?
למוצרים של כצט

הברזל הוא אחד המרכיבים התזונתיים החשובים ביותר בבני אדם, ובמיוחד בקרב ילדים ותינוקות, שכן הוא הכרחי לגדילתם והתפתחותם התקינה.  מחסור בברזל גורם לאנמיה, המשפיעה אפילו על ה- IQ של תינוקות. איך יודעים מתי ילדנו סובל ממחסור בברזל, ואיך מטפלים בכך בצורה היעילה ביותר?

כולם זקוקים לברזל.  אבל תינוקות וילדים זקוקים לכמויות משמעויות יותר כדי לגדול ולהתפתח.  מחסור בברזל עלול לגרום לאנמיה, ומחקרים מוכיחים שתינוקות רבים סובלים מכך, היות ותזונתם עדיין אינה יציבה ואינה מכילה את כל המזונות העשירים בברזל.  בטווח הארוך חוסר ברזל בתינוקות עלול לגרום להאטה בהתפתחות המוטורית והקוגניטיבית.
מחקרים מוכיחים כי תינוק שסבל מאנמיה עלול להיות בעל IQ נמוך במספר יחידות מתינוק שלא סבל מאנמיה.


מהי אנמיה ואיך מגלים אותה?

מקור הברזל במזון הטבעי מגיע בעיקר מבשר ודגים.  בשר בקר, הודו וחלקים פנימיים כמו כבד ידועים כעשירים מאוד בברזל.  היות ותינוקות, פעוטות וגם ילדים אינם אוהבים במיוחד לאכול בשר ודגים, הם נוטים מהר מאוד לפתח אנמיה.


מהי אנמיה?

מקור השם הוא ביוונית, ופירושו – חוסר דם, הפרעה במספר הכדוריות האדומות.  הדרך לגילוי אנמיה היא באמצעות ספירת דם פשוטה הסופרת את כמות הכדוריות האדומות ואת רמת ההמוגלובין.  יש לזכור שגם ילדים שאינם סובלים מהמוגלובין נמוך עלולים לסבול מאנמיה.

גם בקרב מבוגרים, וגם בקרב ילדים ותינוקות, הסימפטומים המוכרים של אנמיה הם בעיקר: עייפות, חיוורון, קוצר נשימה, דפיקות לב מואצות, ומחלות זיהומיות רבות המצביעות על ירידה בחוסן הגוף וביכולת להתנגד למחלות.


אז איך מטפלים? כללי ברזל

נטילת תוסף ברזל לתינוקות בני ארבעה חודשים עד שנה - הטיפול היעיל ביותר והמהיר ביותר הוא באמצעות תרופות המכילות ברזל.  תרופות אלו יכולות גם למנוע בעיית אנמיה, וגם לטפל באנמיה שכבר קיימת.  על פי הנחיות משרד הבריאות, רופאי הילדים רושמים לכל התינוקות הבריאים בישראל תוסף ברזל לתינוקות בני ארבעה חודשים ולפגים החל מהחדש השני ועד גיל שנה.

  • בדיקת דם - יש לבצע בדיקת דם לבדיקת רמת ההמוגלובין לתינוקות מגיל 9 חודשים ועד שנתיים וחצי.
  • הנקה או שימוש בתחליפי חלב – עד גיל חצי שנה הזינו את תינוקכם בחלב אם בלבד, או בפורמולות המועשרות בברזל.
  • מזונות עשירים בברזל – מגיל חצי שנה יש לתת לתינוק בהדרגה מזונות עשירים בברזל.  כמו כן, עד גיל שנה הימנעו ממתן חלב פרה לתינוק.
  • הימנעו מלתת לתינוק לשתות תה, שמפריע לספיגת הברזל. 

תוספי ברזל לתינוקות

בעבר, תכשירי הברזל הכילו מלחים לא אורגניים, שגרמו לתופעות לוואי בעיקר במערכת העיכול.  היום ישנם מוצרים מדור חדש שאינם מכילים מלחים ואינם גורמים לתופעות לוואי.  לתינוקות עד גיל שנה מומלץ לתת ברזל בטיפות  יש כאלה שניתן לתת אותן לתינוק ביחד עם המזון.

ישנם גם מוצרים בסירופ המונע ומטפל באנמיה בקרב ילדים ומבוגרים, ואף קשישים הנדרשים לתוסף ברזל ומתקשים לבלוע כדורים.  גם כאלה שניתן ליטול יחד עם מזון, מבלי שהדבר יגרע בספיגת הברזל.  

כתבות נוספות בנושא

אוכלים ומתחזקים

טיפים לטיפול באנמיה וחוסר ברזל

כולנו יודעים שחשוב לאכול מאוזן כדי לשמור על הבריאות – דרך חיים זו יכולה לעזור לכם להתגבר גם על אנמיה וחוסר ברזל ולמנוע עייפות, עצבנות ואפילו נשירת שיער. האם אתם אוכלים מספיק ברזל ומה עליכם לאכול כדי לסייע לספיגת הברזל בגוף? בואו ללמוד כיצד לחזק את הגוף בדרכים בריאות ופשוטות
ברזל – יסוד חזק

לתזונה נכונה ובריאה

לברזל יש מגוון תפקידים חיוניים בגוף האדם. מחסור בברזל עלול לגרום להתפתחות אנמיה ולכן חשוב שתכירו את כל הדרכים להעשיר את גופכם בברזל ואת כל הטיפים לספיגה נכונה של הברזל בגופכם

ברזל הוא מרכיב תזונתי חיוני בילדים ופעוטות

מאמר מאת: ד"ר דורון כרמי

ברזל הוא מרכיב תזונתי חיוני. רובו קשור להמוגלובין, המרכיב את כדורית הדם האדומה ומיוגלובין בשריר, והשאר מצוי במחסני הברזל בגוף. חלק קטן ממנו קשור לאנזימים שונים שהם קריטיים לתפקוד הגוף. מחסור בברזל גורם לפגיעה בתפקודי הגוף. בתינוקות וילדים נמצא כי חסר בברזל גורם לפגיעה בגדילה ועל כן למניעתו של חסר זה, חשיבות רבה.
דרכים למנוע ולטפל באנמיה

דרכים למנוע ולטפל באנמיה

כשליש מאוכלוסיית העולם סובלת ממחסור בברזל שגורם לאנמיה. תזונה נכונה בצירוף תוספי ברזל יכולים להשלים את המחסור ואף למנוע אנמיה, בתנאי שהם נצרכים בצורה יעילה ונכונה. אז האם כדאי לאכול הרבה בשר ואיזה תוסף מזון יטפל בתופעה? כל המידע לפניכם.
לכל הכתבות
איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
עבור לתוכן העמוד