המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  נדודי שינה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  אינסומניה (הגדל)

  אינסומניהמבט על נדודי שינה

  22/07/2010
  מחקרים מראים שכל אחד סבל בעברו או יסבול במהלך חייו מנדודי שינה. מה מדיר שינה מעינינו וכיצד ניתן להתמודד עם הבעיה? על כך בכתבה שלפניכם
  אינסומניה (הגדל)
  למוצרים של כצט

  מאת חי טייב, מנהל מוצר טונייט בכצט

   

  מחקרים מראים שכל אחד סבל בעברו או יסבול במהלך חייו מנדודי שינה או באנגלית אינסומניה (Insomnia). מה מדיר שינה מעינינו ומביא אותנו למצב של חוסר שינה וכיצד ניתן להתמודד עם הבעיה? על כך בכתבה שלפניכם

  כמה פעמים קרה לכם שהתהפכתם אינספור פעמים לימין, לשמאל, על הבטן, על הגב, ועדיין לא נרדמתם? מחקרים מעריכים שבעידן שלנו כ- 95% מהאוכלוסייה סובלים מנדודי שינה בשלב כלשהו בחייהם. עדות אחת לכך היא רבבות האתרים המוקדשים לנדודי שינה ברחבי הרשת בחיפוש המונח "נדודי שינה", רק לשם הדגמה,  בגוגל מתקבלות כ-17 וחצי מיליון תוצאות עבור המונח.

  אינסומניה מה זה?

  נדודי שינה מוגדרים כתחושה אישית או תלונה על אודות חוסר שינה בלילה או שינה בלתי מספקת, שמלווה בקושי להירדם בלילה, ביקיצה במהלך הלילה וקושי בהירדמות לאחר מכן, יקיצה מוקדמת מדי בבוקר או שינה שנחווית כלא איכותית. אבל גם זה לא מספיק כדי להכריז שאדם סובל מנדודי שינה – כדי להגדיר את המצב כבעיה דרוש שהמצב יגרום מצוקה או סבל לאדם המתלונן, או שאותו אדם יחוש שתפקודו היומיומי נפגע כתוצאה מהיעדר שינה ראויה. בעיות שינה אצל מבוגרים וצעירים יכולות להתבטא בצורות רבות - קושי להירדם, שינה לא עמוקה, קושי ביקיצה, יקיצות במשך הלילה, סיוטי לילה, הליכה תוך כדי שינה, נחירה ועוד.

  בני אדם זקוקים ל-7.5 שעות שינה בממוצע. אצל בן אדם בוגר הן מרוכזות בעיקר בלילה. תינוק זקוק ליותר שעות שינה אך הן נפרסות על פני כל היממה לפרקי זמן שונים. אצל קשישים חוזר דפוס פריסת השינה על פני כל היממה, ואם מביאים בחשבון רק את שעות השינה שלהם בלילה, קל לטעות ולחשוב שהם זקוקים לפחות שינה, אך לא כך הדבר.

  האם אפשר להכריז עליכם כסובלים מאינסומניה?

  לא כל כך מהר. רופאים מבדילים בין שלושה סוגים של נדודי שינה:  

  1. בעיות או הפרעות שינה זמניות שחולפות ואורכות כמה ימים בודדים. 
  2. הפרעות שינה שנמשכות קצת יותר זמן (עד שלושה שבועות) מוגדרות כ"נדודי שינה קצרי מועד". הפרעות השינה אלו מופיעות בדרך כלל כתוצאה מלחץ נפשי או שינוי בחיים, למשל מותו של מישהו אהוב, פציעה, פיטורים, בחינות במהלך לימודים, מתיחות בין אישית ואפילו שינויים קיצוניים במזג האוויר. עם ההסתגלות של האדם לאותו שינוי, בדרך כלל נעלמים נדודי השינה האלה זה ואין צורך בטיפול. 
  3. חוסר שינה כרוני - נדודי שינה מוגדרים ככרוניים אם הם מתארכים מעבר למספר שבועות. אם האדם מדווח על תחושת סבל כתוצאה מהקושי להירדם, או על אי יכולת לישון באופן רצוף ומרענן במשך לפחות 3 לילות בשבוע לתקופה של חודש או יותר, הרי שהוא באופן רשמי סובל מנדודי שינה כרוניים.  בנדודי שינה כרוניים מטפלים בשילוב של תרופות שינה – בין אם במרשם ובין תרופות מדף, וטיפול התנהגותי.

  האם אינסומניה מזיקה לבריאות?

   

  "נישן בקבר" אומר הביטוי העממי, אבל מחקרים מצאו ששינה לא מספיקה קשורה למחלות שונות. האיגוד האמריקאי למלחמה בסוכרת מצא שנדודי שינה מעלים את הסיכון לחלות בסוכרת. מאמרים בעיתונים מדעיים כמו ה-Science Daily  מצאו קשר בין נדודי שינה והשמנת יתר, וחוקרים אחרים מצאו בעיות בוויסות הטמפרטורה בגוף נטייה לדלקות ועוד. חוקרים במכון וולטר ריד בארצות הברית גילו שהיעדר שינה נאותה במשך הלילה מקשה למחרת היום על קבלת החלטות שקשורות לדילמות אישיות מוסריות. כלומר, אם אתם לא רוצים להיות שמנים, סוכרתיים, קופאים מקור, מתים מחום, מודלקים וחסרי מוסר עליכם להקפיד על מספיק שעות שינה בלילה.


   

  אינסומניה טיפול טבעי

  • סדר יום קבוע - הקפידו על סדר יום קבוע ומחזור שינה מסודר ככל האפשר: היכנסו למיטה בשעה קבועה, למספר שעות שינה קבועות, והקיצו בשעה דומה.
  • הירגעות - מדיטציה, יוגה או כל שיטת הרפיה אחרות יכולות להרגיע את הגוף והנפש ולתרום לשינה עמוקה.
  • אוורור החדר - אווירה רגועה בחדר מאוורר תורמת רבות לאיכות השינה. 
  • לשכב רק כדי לישון - שיכבו לישון רק כשעייפים ואל תאריכו את השהות במיטה לפני ההירדמות. זהו עקרון ה"שליטה בגירויים" שמטרתו להחליף אצלנו בראש את החיבור של חדר המיטות עם לילה מתיש נוסף ללא שינה. 
  • הימנעות מנמנום בשעות היום - איכות שנת הלילה של אנשים שלא ישנים בצהריים גבוהה יותר.
  • חשוב שהמזרון והכרית יהיו נוחים.
  • נוחות - אם לא מצליחים להירדם או אם מתעוררים ולא מצליחים לחזור לישון, כדאי לצאת קצת מהמיטה ולחזור אליה רק כשעייפים.
  • לא להכביד לפני השינה - כדאי להימנע מארוחות כבדות לפני השינה, כמו גם מקפאין, אלכוהול או סיגריות. 

  גם תרופות יכולות לעזור. קחו תרופה להקלה על בעיות שינה זמניות. ישנם לא מעט תרופות לנדודי שינה ללא מרשם. אם כל זה לא עוזר, ונדודי השינה שלכם נמשכים יותר משלושה חודשים, פנו לרופא מומחה להפרעות שינה או נוירולוג שיאבחן את הבעיה שלכם, ישלח אתכם למכון שינה ויציע לכם טיפול רפואי והתנהגותי מתאים.
  לילה טוב. 

  כתבות נוספות בנושא

  טונייט לטיפול בנדודי שינה

  חלק שני

  כדי לרפא בעיות שינה מתרכז הטיפול בחיזוק מערכת הדם. על מנת לשפר את איכות השינה ואת המעבר מערות לשינה מומלצת אכילת מזונות בעלי אנרגיה מצננת ומרגיעה (כגון שעורה, חיטה, אבטיח ותה ירוק) ועל הימנעות ממזונות בעלי אנרגיה חמה (כמו בשר בקר ואלכוהול) שיכולים לגרום לנדודי שינה.
  טיפול היפנוטי מיטיב עם אנשים הסובלים מהפרעות שינה

  סקירת שיטות טיפול

  זו הכתבה הראשונה בסדרה בה נסקור מגוון של טיפולים פסיכולוגים, הוליסטיים ומשלימים לטיפול ולהתמודדות עם בעיות שינה והפרעות שינה שונות. מקורן של הפרעות שינה רב ושונה מאדם לאדם, קיימות מבחר סיבות שמצריכות חשיבה הוליסטית ואישית לטיפול במתלוננים על נדודי שינה.
  טונייט - הפרעות שינה זמניות

  השינה היא אחד המנגנונים החשובים ביותר להתפתחותנו ולתפקוד מערכות גופנו. מנגנון אבולוציוני שנשמר אצל מרבית בעלי החיים, בעלי הכנף ואצל בני האדם. הפרעות שינה הם שם כולל למגוון בעיות הניכרות בכמות השינה ובאיכותה, במקצבי השינה ובתדירותה, בשינויים פיזיולוגיים והתנהגותיים חריגים והמתרחשים במהלכה, ובמעבר בין מצבי שינה ליקיצה.
  טונייט לטיפול באינסומניה

  כשאנו ישנים, ולצופה מן הצד נדמה כי אנו במצב של שינה עמוקה, מתחוללים במוחנו מספר תהליכים במקביל. גופנו ומוחנו חווים כמה מחזורי שינה; תאי עצב חוברים זה לזה ופועלים כיחידה; ומוליכים עצביים מווסתים את פעילותנו - בין מצבי עירות לשינה.
  לישון טוב

  נולד לכם תינוק חדש? זה לא אומר שאתם חייבים להיפרד לשלום משנת הלילה האיכותית שלכם, לפחות לא לזמן רב. אל תשכחו, חוסר שינה מתמשך עלול לפגוע בתפקודכם.
  טונייט לטיפול באינסומניה

  כמחצית מבני ה- 60 פלוס סובלים מנדודי שינה ויש לכך כמה פתרונות יעילים. מבוגרים שישנים היטב זוכים לבריאות נפשית וגופנית טובה יותר.
  חצי טבליית טונייט ולישון

  זה לא בשבילכם

  מתבגרים זקוקים לשינה בת כתשע שעות אך מחקרים עדכניים מוכיחים שהם ישנים פחות משמונה שעות בלילה. הרגלי השינה של מתבגרים השתנו מאוד בשנים האחרונות. הם מבלים מחוץ לבית עד לשעות הלילה המאוחרות ולעיתים רבות שותים ממריצים ואלכוהול, צופים בטלוויזיה שעות רבות או גולשים ללא הפסק ברשתות החברתיות.
  חוסר שינה

  ולהחזיר את הלילה לשליטתכם

  אם גם אתם מתקשים להירדם אתם בוודאי מחפשים לכך פתרון. חשוב לבחון את אורך החיים שלכם כדי לבדוק אולי אתם גורמים לעצמכם לקושי בהירדמות, אך אם חוסר השינה נמשך חשוב לטפל בנושא באמצעות אכילה נכונה, התעמלות, צמצום המתח הנפשי וטיפול תרופתי פשוט
  נדודי שינה

  לא מצליחים להירדם בלילה? מתעוררים פעמים רבות במהלך הלילה או מתעוררים עם אור ראשון? ייתכן שגם אתם סובלים כעת מנדודי שינה. מחסור בשינה עלול לשבש את החיים, אך כיום שיטות טיפול שונות יסייעו לכם עם נדודי השינה כך שתוכלו להירדם בקלות ולקום רעננים
  כדורי שינה

  כל מה שרציתם לדעת

  כמעט כל האוכלוסייה סובלת בשלב זה או אחר בחייה מנדודי שינה. בין אם אתם עוברים תקופה לחוצה ובין אם יש סיבה אחרת בגללה אתם לא נרדמים – אין צורך להמשיך לסבול. כיום תוכלו למצוא בבית המרקחת כדורי שינה ללא מרשם רופא שיסייעו לכם לעבור את הלילה ולקום בבוקר רעננים
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד