אינסומניה של בני הגיל השלישי

6/06/2010

כיום, כשתוחלת החיים הולכת ומתארכת יש לתת את הדעת יותר מתמיד על איכות החיים. מבוגרים שישנים היטב זוכים לבריאות נפשית וגופנית טובה יותר.כמחצית מבני ה- 60 פלוס סובלים מנדודי שינה(אינסומניה) ויש לכך כמה פתרונות יעילים

מחקרים מראים שבני הגיל השלישי ישנים פחות וכמחציתם סובלים מהפרעות שינה המתבטאות בקשיי הירדמות, שינה שטחית, יקיצה מוקדמת, מחזורי שינה קצרים וישנוניות לאורך היום.
חוקרים משערים שבמהלך השינה מתבצעים במוחנו ובגופנו מגוון של תהליכים הקשורים לבניית אנרגיה ועיבוד מידע, בעוד שבשעות העירות קיים תהליך משלים של ניצול האנרגיה. בשל ההנחה שלמבוגרים מספר פחות של תאי מוח (עקב מוות טבעי של תאים) מסבירים החוקרים את הצורך הפחות בשינה משתי סיבות: האחת - פחות תאים זקוקים להטענה; והשניה - עקב פעילות פיזית ואקטיבית נמוכה יותר במהלך היום משתמש המוח בפחות אנרגיה.

אך סיבה זו לבדה אינה משכנעת והיא לכשעצמה אינה מסבירה את

הפרעות השינה

של המבוגרים. שהרי מטבע הדברים יש לקחת בחשבון עוד כמה גורמים. בני הגיל השלישי סובלים כידוע ממגוון של בעיות פיזיולוגיות ומחלות כגון: סכרת, אי ספיקת לב, מחלות ריאה, כאבי מפרקים, קשיים ובעיות במערכת העכול ובדרכי השתן. כאשר לבעיות אלה מצטרפות המצוקות הנפשיות הנובעות מפרישה לגמלאות, שינויים במקום המגורים' תחושות של בדידות, חרדות ודכאון.

לאור מכלול הגורמים שצוינו ניתן להבין כי תלונות של מבוגרים על נדודי שינה(אינסומניה)ה צפויות ונובעות בשל כמה וכמה תהליכים ביולוגיים ונפשיים הקשורים זה לזה. הבנה זו יכולה לסייע לקשיש להתמודד באופן בריא יותר עם בעיות השינה ולפתור אותה באמצעות שיטות טיפול שונות המתאימות לו באופן אישי ולתמהיל הבעיות ממנו הוא סובל.
בימינו מטופלים מרבית הקשישים הסובלים מבעיות שינה זמניות או מתמשכות באמצעות כדורי שינה. מגוון התרופות לשינה רב ועל הרופא המטפל להתאים לקשיש את כדור השינה הנכון ביותר למצבו הנפשי והפיזיולוגי.

בעיות שינה אצל מבוגרים

כדי להתאים לכל מבוגר את כדור השינה המיטבי יש להתחשב בגורמים הבאים:

  • אופי השינה הנוכחי
  • התאמה אופטימאלית למכלול התרופות שהקשיש נוטל
  • התאמת התרופה למקרה של מחזורי שינה קצרים
  • השפעה אפשרית של כדורי השינה על מבנה השינה (כדי להבטיח שינה מלאה הכוללת את מחזורי שינת החלום והשינה העמוקה).
  • אפקט הסיבולת לתרופה (למקרה שמדובר בתרופה שמשפיעה תוך שלושה שבועות).
  • בעיה אפשרית של ההתמכרות (ושלצורך זה מומלץ לבחון שימוש בתרופות לבעיות שינה זמניות)

לתופעות אלו השלכות על איכות חייו של הקשיש, על רמת תפקודו הקוגניטיבי ועל מצבו הנפשי. לכן ממליצים המומחים על טיפול באינסומניה באמצעות שילוב של טיפולים התנהגותיים קוגנטיביים (CBT) וטיפולים משלימים המשפיעים לטווח הארוך ביחד עם נטילת תרופות שינה המשפיעות באופן מהיר. על המבוגר, רופאו הכללי ובני המשפחה לעקוב אחר ההשפעות של הכדור ולפי הצורך לבחור בתרופה חלופית.
נדודי שינה בגיל הזהב
פתרון נוסף קשור לשימוש בתרופות נוגדות דיכאון. בימינו הולך ורווח השימוש בתרופות אלה ובני הגיל השלישי (כמו רבים אחרים) עושים בהם שימוש לטיפול בדכאון וכתחליף לכדורי שינה. תרופות נוגדות דיכאון עם השפעה מרגיעה יכולה להיטיב את שינת המבוגר ולסייע במניעת התמכרות (אך יש לקחת בחשבון שהשפעת תרופה מסוג זה מתחילה רק לאחר כמה שבועות). במקרה זה מומלץ לבחון את האפשרות של נטילה בו זמנית של כדורי שינה, עד שתחל ההשפעה של התרופה נוגדת הדכאון.

.

אינסומניה בגיל השלישי אינה גזירת גורל. איכות החיים חשובה ושינה טובה ומספקת מהווה את אחד המפתחות לחיים בריאים ועשירים בכל גיל ובמיוחד אצל מבוגרים.

לקריאה משלימה אנו ממליצים על המאמר של ד"ר פלדמן (סגן מנהל המחלקה הגריאטרית בבית החולים מאיר) בנושא רפואה מונעת ושגרת טיפול באתר בית בכפר

הדפסשלח לחבר
כתבות בנושא
פמינה יאנג
טיפטיפות
גייסטליך
מוקוליט
נורלבו
טפטפים