המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  רזין
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  השמנת יתר (הגדל)

  השמנת יתרלא רק עניין של פיגורה

  5/05/2018
  השמנת יתר - מצב בו משקל גופו של האדם גבוה מהרצוי - נחשבת כיום למגיפה כלל עולמית. שלא כבעבר, הרופאים של ימינו מתייחסים להשמנת היתר כמחלה בפני עצמה, גישה ששינתה לחלוטין את ההתייחסות לתופעה בשנים האחרונות והפכה את המאבק בה לאחד החשובים ברפואה המודרנית.

  השמנת יתר (הגדל)

  מבחינת אנשי הרפואה, המאבק בהשמנת היתר כלל לא נובע משיקולים אסתטיים: אמנם המחלה משפיעה בראש ובראשונה על מראהו החיצוני של החולה, אך עמוק פנימה בגופו מתחוללים שינויים מרחיקי לכת עוד יותר שעלולים לגרום נזק בלתי הפיך. למעשה, השמנת יתר גורמת להשלכות בריאותיות רבות ומשמעותיות, חלקן מסכנות חיים.

   

  מדוע השמנת יתר היא מחלה כה מסוכנת?


   

  ראשית, ניגע מעט במספרים: נכון להיום, כ-50% מאוכלוסיית העולם סובלים מעודף משקל; כ-300 מיליון בני אדם בכל רחבי העולם סובלים מהשמנת יתר חולנית, המוגדרת כמצב מסכן חיים; בישראל כ-44% מהאזרחים מוגדרים כבעלי משקל עודף, מה שמציב אותה בין עשר המדינות בהן שכיחות המחלה היא מהגבוהות בעולם.

  מדובר בנתונים מדאיגים לכל הדעות, ומדוע? משום שהשלכותיה של המחלה, כפי שכבר ציינו, אינן נוגעות רק לאסתטיקה ולמראה החיצוני. למעשה, מבחינה רפואית בעיה זו צריכה להיות דאגתו האחרונה של החולה.

  עם השנים התברר כי השמנת יתר משפיעה על כלל מערכות הגוף ופוגעת בו בצורה חמורה: אדם אשר משקלו גבוה מהרצוי עלול לסבול מעודף שומנים בדם ומערכים גבוהים של כולסטרול 'רע', מלחץ דם גבוה, מהיצרויות עורקים, מעומס יתר על הלב ומשחיקה מהירה של המפרקים.

  אך כל אלו יהיו לא פעם רק השלב הראשון בתהליך: בשלבים המתקדמים, ובעיקר כאשר עודף המשקל הופך קיצוני ומוגדר כהשמנת יתר חולנית, עולֶה משמעותית הסיכון ללקות באחת המחלות הבאות:

   

  • דלקת פרקים
  • יתר לחץ דם
  • טרשת עורקים
  • אוטם שריר הלב (התקף לב)
  • אי ספיקת לב
  • שבץ מוחי
  • סוכרת
  • סרטן מסוגים שונים.

   

  כעת ניתן להבין מדוע המאבק בהשמנת היתר חשוב כל כך, והפך בשנים האחרונות למטרה המרכזית של ראשי מערכות הבריאות בכל רחבי העולם. בעניין זה מסכימים כולם: אם מגמת ההשמנה העולמית תימשך גם בעתיד הקרוב, חייהם של מיליארדי אנשים יהיו בסכנה.

  המאבק בהשמנת היתר מתחיל באדם עצמו

   

  איכותה של הרפואה המודרנית אינה מוטלת בספק. אנו חיים בעידן בו תוחלת החיים עולה בהתמדה וכמעט לכל מחלה ישנו מענה אפקטיבי. אבל בכל הנוגע להשמנת יתר, הצלחתו של המאבק תלויה באדם עצמו. במילים אחרות, הדרך לשינוי המצב ולהפחתה בשיעור הסובלים ממשקל עודף מתחילה בשינוי אורח החיים של כל אחד ואחד מאתנו.

  אם כך כיצד ניתן להתמודד עם השמנת היתר ולהפחית במשקל? בעזרת שלושה כלים עיקריים:

  • תזונה נכונה: התזונה, כך יודעים כולם, משפיעה באופן ישיר על בריאותנו. מזון דל שומן (אך במידה), מאכלים עתירי ויטמינים ומינרלים, תזונה המושתתת על סיבים תזונתיים, שתייה מרובה והפחתה בכמויות המלח הנצרכות דרך קבע - עקרונות אלו ועוד רבים אחרים תורמים לבריאות הגוף ומסייעים לשמירה על משקל תקין
  • פעילות גופנית: גוף בריא הוא גוף פעיל, חיוני ונמרץ. פעילות גופנית בונה רקמת שריר, מסייעת לגוף להיפטר מהשומן העודף, מזרזת את חילף החומרים, 'תומכת' בשינויים התזונתיים וכמובן - תורמת להרגשה טובה. פעילות קבועה, מספר פעמים בשבוע, תביא לירידה במשקל ותתרום רבות גם למראה הכללי
  •  כדורי הרזיה: תזונה ופעילות גופנית הן הבסיס לירידה במשקל, אך מדובר באתגר של ממש. לפעמים מי שמתקשה יכול להיעזר בכדורי הרזיה  (הרשומים כתרופה). יש שני סוגי כדורים הרשומים בארץ: הראשון פועל במערכת העיכול ומפחית ספיגה של שומנים והסוג השני משפיע על מרכז השובע במוח, ההיפותלמוס, ותורם לוויסות תחושת התיאבון. לא מדובר ב 'כדורי פלא' המביאים לירידת משקל דרמטית תוך זמן קצר, מה גם שירידה קיצונית ומהירה במשקל אינה בריאה והיא מתכון בטוח לעלייה חזרה במשקל. מדובר בתרופה התומכת בתהליך ומסייעת לירידה מבוקרת ובריאה כזו שתתבצע במקביל למעבר לאורח חיים בריא יותר.
  • ניתוחים בריאטריים: אפשרות נוספת, דרמטית יותר כמובן, אשר מוצעת כיום לסובלים מהשמנת יתר קשה שאינם מצליחים לרזות בכוחות עצמם, היא ניתוח בריאטרי, אשר משנה את מבנה מערכת העיכול וכך מביא לירידה גדולה במשקל. יש לזכור כי מדובר בניתוחים לא פשוטים, אשר מתאימים לסובלים מהשמנת יתר חולנית בלבד.

  סביבה בריאה ותומכת היא מתכון חשוב להצלחה בתהליך. שתפו את הרופא שלכם והיעזרו בו, בדיאטנית, בחברים ובמשפחה.

  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד