המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  פרולריס
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  פרולריס - בדיקה גנטית לסרטן (הגדל)

  פרולריס - בדיקה גנטית לסרטןהמסייעת לחיזוי אגרסיביות סרטן הערמונית והתאמת הטיפול

  פרולריס היא בדיקה מולקולרית הבוחנת את הביולוגיה של סרטן הערמונית ומסייעת לחזות את אגרסיביות הגידול. הבדיקה מספקת הערכת סיכון אישית ומורחבת הכוללת: התאמה למעקב פעיל, סיכון לתמותה כתוצאה מסרטן הערמונית, סיכון להתפתחות גרורות, סיכון להישנות המחלה והאם יש צורך בטיפול משולב.
  פרולריס - בדיקה גנטית לסרטן (הגדל)

  בדיקה גנטית לסרטן הערמונית - אודות:

  • פרולריס היא בדיקה גנומית, הבוחנת את רמות הביטוי של גנים המעורבים בהתפתחותו של הגידול הסרטני.
  • פרולריס מספקת הערכת סיכון אישית ומורחבת הכוללת:
   סיכון לתמותה מסרטן הערמונית ב- 10 שנים הקרובות, סיכון להתפתחות גרורות לאחר טיפול דפניטיבי.
  • הבדיקה תומכת בקבלת החלטות קליניות באמצעות ערך סף להתאמה או אי-התאמה למעקב פעיל.
  • במטופלים לאחר כריתת ערמונית, הבדיקה מציגה סיכון להישנות המחלה ומאפשרת את הערכת הצורך בטיפול נוסף.
  • פרולריס מותאמת לרקמה מביופסיה או רקמה מערמונית שהוסרה.
  • השילוב של תוצאת בדיקת פרולריס יחד עם המדדים הקליניים והפתולוגיים של הגידול (PSA ומדד גליסון) מסייעים לרופא לחזות את מידת האגרסיביות של סרטן הערמונית ולהתאים טיפול אישי.

   

  מה מגלה בדיקת פרולריס?

  • הבדיקה מגלה את מידת האגרסיביות של הגידול. אגרסיביות זו  באה לידי ביטוי באמצעות רמת הביטוי של גנים הקשורים בחלוקת התא ונבדקים על ידי בדיקת פרולריס. תוצאת בדיקת פרולריס יכולה לסייע לך ולרופא שלך לקבל את ההחלטה הטיפולית הטובה והיעילה ביותר עבורך. לדוגמא, אם יש לך סרטן המוגדר בסיכון נמוך ותוצאת בדיקת הפרולריס שלך נמוכה אף היא, הרופא שלך יוכל לבחור בדחייה של הטיפול ורק לבצע מעקב, תהליך שנקרא "השגחה פעילה" ( Active Surveillance) מנגד, במידה ותוצאת בדיקת הפרולריס שלך גבוהה, ומעידה על סרטן אגרסיבי יותר, אתה והרופא המטפל תוכלו לבחור בטיפול יותר אגרסיבי.
  • במטופלים לאחר כריתת ערמונית, בדיקת פרולריס מספקת הערכה להישנות המחלה ובכך מסייעת להחלטה הנוגעת לטיפול נוסף מיד לאחר הניתוח.
  • במקרה בו הבדיקה תצביע על גידול בעל מאפיינים פחות אגרסיביים ועל סיכון נמוך להתפחות גרורות, ניתן יהיה לשקול להימנע מטיפול נוסף ובכך לחסוך מהמטופל את תופעות הלוואי הכרוכות בכך.

   

   

  כיצד מתבצעת הבדיקה?

  בדיקת פרולריס נעשית על גבי דגימת רקמה מהערמונית (ביופסיה). כחלק מאבחון לסרטן הערמונית מתבצעת ביופסיה ולכן אותה דגימת רקמה יכולה לשמש בשנית כדי לקבוע את תוצאת בדיקת הפרולריס. במטופלים בהם הוסרה הערמונית, בדיקת פרולריס יכולה להתבצע על גבי דגימה מהערמונית שנכרתה ויכולה להעריך את הסיכון להישנות המחלה.

  הדגימה תשלח, באמצעות מעבדה מקומית, למעבדות חברת Myriad בארה"ב ובסיום הבדיקה, יתקבל דו"ח נוח להבנה שכולל את מדד פרולריס את הסיכון לתמותה ב-10 שנים, סיכון להתפתחות גרורות והתאמה למעקב פעיל .
  או לחלופין, הסיכון להישנות המחלה,  בדוח המתקבל עבור מטופל לאחר כריתת ערמונית.
   

  למי מתאימה הבדיקה?

  הבדיקה מתאימה לחולי סרטן הערמונית מקומי שעברו ביופסיה או לחולים לאחר ניתוח לכריתת הערמונית אשר מעוניינים לוודא שהדרך הטיפולית, שהומלצה להם, היא המתאימה ביותר עבורם.

   

  יתרונות הבדיקה הגנטית לסרטן:

  • מדד פרולריס הוכח כמשתנה הפרוגנוסטי המשמעותי ביותר לניבוי הסיכון לתמותה בעשר שנים, להתקדמות המחלה והתפתחות גרורות. מדד פרולריס הוא בלתי תלוי במדדים הקליניים והפתולוגים המקובלים באבחון ולכן הוא מוסיף למידע המתקבל מהם ומדייק אותו.
  • מחקרים מדגימים כי רופאים, הנעזרים בתוצאות הבדיקה, משנים את החלטותיהם הטיפוליות בהתאם לתוצאותיה, הן לטובת הפחתת העומס הטיפולי המיותר בחולים בסיכון נמוך או להמלצה טיפולית נכונה יותר של חולים בסיכון גבוה.
  • בדיקת פרולריס מקנה למטופל ולרופא בטחון רב בבחירה מושכלת של דרך הטיפול.
  • NCCN, ASCO- הרשויות המובילות בארה"ב המכתיבות את ההנחיות לטיפול בסרטן- ממליצות על שימוש בבדיקת פרולריס ככלי תומך לקבלת החלטה בשאלת התאמת למעקב פעיל והאם יש צורך במתן טיפול משולב.

  *תוצאות הבדיקה וההמלצות הינן כלי דיאגנוסטי בלבד, המיועד לסייע לרופא, ואינן מחליפות את דעתו המקצועית או החלטתו של הרופא המטפל. 
    
   מומלץ לקרוא גם על בדיקת PSA לגילוי מוקדם של סרטן הערמונית

   

  לקבלת מידע נוסף והתייעצות

   

   

  פנה אל שירות הלקוחות עוד היום

    1-700-500-220 


  או השאר פרטיך ונציגינו יחזרו אליך בהקדם.

  או השאר פרטיך ונציגינו יחזרו אליך בהקדם.


  *  
  *  
  *  
   
   

       

    
   

   

  מידע נוסף בנושא סרטן הערמונית:

  References:

  1. Cuzick J, et al. Prognostic value of an RNA expression signature derived from cell cycle proliferation genes in patients with prostate cancer: a retrospective study. Lancet Oncol 2011; 12: 245-55.
  2. Cuzick J, et al; Prognostic value of a cell cycle progression signature for prostate cancer death in a conservatively managed needle biopsy cohort. Br J Cancer 2012; 106(6):1095-1099.
  3. Cooperberg MR, et al. Validation of a cell-cycle progression gene panel to improve risk stratification in a contemporary prostatectomy cohort. J Clin Oncol 2013; 31: 1428-1434.
  4. Freedland SJ et al. Prognostic utility of cell cycle progression score in men with prostate cancer after primary external beam radiation therapy. Int J Radiat Oncol Biol Phys 2013; 86: 848-53.
  5. Bishoff J, et al. Prognostic utility of the cell cycle progression score generated from Biopsy in men treated with prostatectomy. The Journal of Urology 2014; 409-414.
  6. Cuzick J, Stone S, Yang ZH, et al. Validation of a 46-gene cell cycle progression (CCP) RNA signature for predicting prostate cancer death in a conservatively managed watchful waiting needle biopsy cohort. Accepted for presentation at the American Urological Association meeting May 16-21, 2014 in Orlando FL.
   

   

   

  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד