המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  פרולריס
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  גידול שפיר בבלוטת הערמונית או השתנה מרובה (הגדל)

  גידול שפיר בערמונית או השתנה מרובהאיך תדעי?

  15/03/2010
  לסובלים מגידול שפירי בערמונית, מציעה מספר שאלות מנחות, עבור נשים שבני זוגם סובלים ככל הנראה מגידול שפירי בערמונית
  גידול שפיר בבלוטת הערמונית או השתנה מרובה (הגדל)

  חברת התרופות כצט מציעה מספר שאלות מנחות, עבור נשים שבני זוגם סובלים ככל הנראה מגידול שפיר בערמונית. מטרת השאלון היא להנחות את בנות הזוג במקרים ובהם סובל בן הזוג מגידול שפיר בערמונית אך טרם ניגש לבדיקה ואבחון.

  1. האם בן זוגך מתעורר יותר מפעם אחת בלילה לצורך מתן שתן? 
  2. האם הוא מתלונן על קשיים בהטלת שתן ( או קושי בלהתחיל לתת שתן)? 
  3. האם חלה עלייה בתדירות מתן השתן של בן זוגך גם בימים שהוא לא שתה הרבה קפה או אלכוהול? 
  4. אם את סובלת מהפרעות בשינה כאשר בן זוגך מתעורר לעיתים תכופות בלילה לצורך מתן שתן? 
  5. האם את מרגישה מבוכה ובושה ממספר הפעמים הרב שבעלך הולך לשירותים? 
  6. האם בן זוגך מתלונן על זרם שתן חלש? 
  7. האם בן זוגך סובל מתחושה של התרוקנות לא מושלמת?
  8. האם הוא מתלונן לעיתים תכופות על כאבים בשיפולי הבטן?  
  9. האם במהלך נסיעה ארוכה נדרשות לבעלך עצירות רבות ל"הפסקת פיפי"?  
  10. האם אתם בוחרים את מקום הישיבה באולם הקולנוע על פי מיקום השירותים?

  יש להדגיש כי זהו שאלון מנחה בלבד, אך יש בו כדי לעזור לנשים לאתר בעיה ולהפנות את בן זוגן לאבחון מלא ומדויק .

  אך אם התשובה היא כן על אחת השאלות, כדאי לגשת לרופא ולהיוועץ.

   

   

  מה זה גידול השפיר בערמונית?

  הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (BPH), מוכרת בציבור הרחב גם בשם בלוטת ערמונית מוגדלת- פרוסטטה. התופעה נגרמת עקב שינויים הורמונאליים בגברים מעל לגיל 40 (שינויים שהם חלק טבעי מהתבגרות הגבר), וגורמת ללחץ על צינור השתן ולקשיים במתן השתן. ע"פ מחקרים: למעלה מ-25% מהגברים מעל גיל 40 סובלים מערמונית מוגדלת, 50% מהגברים מעל גיל 50 וכמעט כל הגברים מעל לגיל 80.

  התסמין המטריד ביותר של גידול שפירי בבלוטת הערמונית, הינו השתנה לילית (Nocturia נוקטוריה) בגינה גברים רבים נאלצים להתעורר על מנת להתרוקן, פעם אחת ואף יותר במשך הלילה. השתנה לילית גורמת להפרעות שינה ולאיכות שינה גרועה, ומעיקה באופן משמעותי על המטופלים ובנות זוגם.
  האיגודים האורולוגים בעולם, וביניהם בישראל, מציעים אמצעי ראשוני לאבחון הבעיה בשאלון תסמינים המוצג לגבר, שנקרא  IPSS(INTERNATIONAL PROSTATE SYMPTOME SCORE ) בו מובאות מספר שאלות מכוונות לתסמינים מהם סובל, ובכך ניתן לקבל מידע מהימן יותר על סוג התסמינים וחומרתם, מידת הפגיעה באיכות החיים, ולהציע טיפול בהתאם. ניתן למלא שאלון זה אצל האורולוג.

  דר' שירה חתומי, אורולוגית מומחית מסבירה כי הבעיה מוכרת לציבור בשנים האחרונות בעיקר בשל הכותרות שתופס סרטן הערמונית, אך במקרה זה הבעיה שפירה אך מציקה, וכמעט כל גבר יסבול ממנה בשלב מסוים בחיים. הגדלה שפירה של הערמונית בעלת פוטנציאל לסיבוכים מדגישה דר' חתומי. לאורך זמן נוצרת פגיעה של ממש באיכות החיים, ועלולים להתפתח סיבוכים כגון: דלקות חוזרות בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית, דימומים (המטוריה), אי ספיקת כליות, אצירת שתן (אי יכולת להתרוקן בכלל) ואי שליטה,אך אין כל קשר בין חומרת התסמינים לגודל הערמונית או לסיכוי לחלות בסרטן הערמונית. כיום טיפולים תרופתיים משופרים וטכנולוגיות חדישות מונעים סיבוכים ומביאים לשיפור באיכות החיים, ובין היתר מומלץ להפחית בצריכת אלכוהול וקפאין, ולאמן  את שרירי רצפת האגן. 

  למידע נוסף על סרטן הערמונית

  גידול בבלוטת הערמונית

  יש פיתרון

  מתעורר כל לילה ורץ לשירותים? יש לך תחושת אי נוחות או כאב בזמן ההשתנה? יכול להיות שאתה סובל מערמונית מוגדלת. אבל אין צורך להילחץ, בעזרת הטיפול המתאים הבעיה תיפטר ואתה תוכל לחזור לישון בשקט.
  ערמונית מוגדלת

  כך תדעו שאתם סובלים מערמונית מוגדלת

  ערמונית מוגדלת (פרוסטטה, בשמה הלועזי) היא תופעה נפוצה ביותר בקרב כמחצית מהגברים בני 50 ומעלה. מדובר בגידול שפיר שאינו קשור לסרטן הערמונית אך יוצר קשיים כגון: כאבים במתן שתן, עלייה בתדירות מתן שתן, מתן שתן חלש וכדומה
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד