איך לבחור תוספי ברזל למשפחה? תוספי ברזל יעילים

28 ביולי 2019

תינוקות, ילדים, בני נוער ומבוגרים, כולם זקוקים לרמות ברזל תקינות לצורך שמירה על בריאות שלמה. למדו כאן כיצד בא לידי ביטוי מחסור בברזל אצל תינוקות ומבוגרים, ואיך לבחור תוספי ברזל יעילים שיגנו על כל אחד מבני המשפחה

הברזל הוא יסוד כימי הנמצא בגוף האדם והוא חיוני וחשוב לבריאות ילדים ומבוגרים כאחד. לברזל תפקיד מרכזי ביצירת ההמוגלובין, המסייע בנשיאת החמצן לתאים ולרקמות הגוף, והוא מעורב במנגנונים מרכזיים בגוף האדם כמו תהליכי ויסות הטמפרטורה בגוף, הסדרת השינה, חיזוק המערכת החיסונית ועוד.

בגופם של מבוגרים בריאים צריכים להיות 4-5 גרם ברזל. לשם כך שיעור צריכת הברזל הממוצעת לגברים ונשים צריך לעמוד על 8.7 גרם ברזל ביממה. על נשים בגיל הפוריות, המועדות למחסור בברזל עקב המחזור החודשי, לצרוך כמות גדולה יותר, כ-14.8 גרם ברזל ביממה.

תינוקות בריאים נולדים עם מאגרי ברזל המספיקים לארבעה עד שישה חודשים. בשל הצמיחה המואצת בשנים הראשונות והצורך המהותי בברזל בגילאים אלו, משרד הבריאות ממליץ על מתן תוספת ברזל לכל תינוק מגיל ארבעה חודשים ועד גיל שנה באופן גורף.

כיצד בא לידי ביטוי מחסור בברזל?
מחסור בברזל עלול להיגרם כתוצאה מדיאטה לא מאוזנת או תזונה לקויה, היריון, איבוד דם, או בתקופות של צמיחה מואצת, למשל אצל תינוקות, ילדים ובני נוער. מחסור מתמשך וחמור בברזל עשוי לגרום להתפתחותה של אנמיה, שמשפיעה על התפקוד היומיומי אצל מבוגרים ועשויה לגרור עיכוב התפתחותי אצל תינוקות ופעוטות.
חוסר ברזל או אנמיה אצל מבוגרים עלולים להתבטא במספר תסמינים:

  • עייפות
  • נשירת שיער
  • חיוורון
  • חולשה וסחרחורת
  • כאבי ראש עצבנות וקשיי ריכוז
  • חוסר תיאבון ובחילה

מחסור בברזל אצל תינוקות יכול לבוא לידי ביטוי בהפרעות בשינה, עייפות, חולשה וחוסר תיאבון, ירידה במשקל וחשיפה מוגברת למחלות וזיהומים. מעבר לכך, מחסור מתמשך בברזל אצל תינוקות עלול לגרום לאנמיה ולפגוע בהתפתחות הקוגניטיבית של התינוק.

כיצד להימנע מחוסר ברזל?
למבוגרים, חשוב לבדוק את רמת הברזל באמצעות בדיקת דם תקופתית ובמידת הצורך להוסיף מוצרים למניעה ולטיפול באנמיה הנגרמת מחוסר ברזל. בנוסף יש להקפיד על תזונה נכונה ולהכיר את המזונות שבהם כמות גדולה של ברזל. לתינוקות, ממליץ משרד הבריאות לתת תוספת ברזל, כטיפול מניעתי, עד לבדיקת הדם הראשונה בגיל שנה. מגיל שנה ואילך חשוף התינוק למזונות מגוונים יותר המשמשים כמקור יעיל לספיגת ברזל.
לברזל שני מקורות טבעיים: מקורות מן החי, כמו עוף (במיוחד כבדי עוף), הודו, בקר, כבד, עגל, דגים וביצים, ומקורות צמחיים עליהם נמנים עלים ירוקים, קטניות, אגוזים, זרעים ופירות יבשים.
מומלץ לאכול מזונות המכילים ברזל יחד עם מזונות המכילים ויטמין C כגון: פירות הדר, תות שדה, קיווי, גמבה ועגבנייה. מזונות אלה מגבירים את ספיגת הברזל בגוף. להבדיל, מוצרים עשירים בסידן, קפאין או בסיבים תזונתיים מעכבים את ספיגת הברזל ומומלץ להימנע מלצרוך אותם בסמוך למזונות עשירים בברזל.

הקפדה על תזונה עשירה בברזל היא חיונית, אך לא תמיד מספיקה למניעת אנמיה. אם הינכם ממעיטים במזון מן החי, צורכים הרבה מוצרי חלב או שאינכם מקפידים על תזונה מסודרת, יתכן וגם אתם, המבוגרים, תזדקקו לתוספת ברזל.

כיצד לבחור תוספי ברזל?
בבואכם לבחור תוסף ברזל שנכון לכם ולילדיכם מומלץ לעמוד על ההבדלים בין המוצרים השונים הזמינים בשוק, יעילותם ובטיחותם. קיימים שני סוגים של מוצרים נפוצים: תוסף תזונתי המכיל ברזל ותרופה למניעה וטיפול באנמיה.
תרופות למניעה וטיפול באנמיה עוברות סדרת מבחנים ובדיקות במכון לביקורת ולתקנים של חומרי רפואה באגף הרוקחות של משרד הבריאות. הבדיקות המקיפות בוחנות את יעילותן הקלינית של התרופות, את בטיחות השימוש בהן ואת יציבותן לאורך זמן (לאחר פתיחת הבקבוק).

לעומת התרופות, ריכוז הברזל בתוספי תזונה ותכשירים טבעיים המופקים מצמחים הינו נמוך. יעילותם הקלינית של תוספי התזונה לא הוכחה באופן מחקרי ומסלול הבדיקות הקצר שהם עוברים בוחן רק את בטיחותם לשימוש.

כדי לזהות תרופה שאושרה ונבדקה יש לבדוק את ההתוויה הרפואית ולקרוא בעיון את העלון לצרכן. תרופות שאושרו על ידי משרד הבריאות יכילו עלון לצרכן בפורמט קבוע המבהיר בדיוק את פעולת התרופה, רשימת המרכיבים הפעילים, איכות הספיגה והתאמתה המדויקת לקהל היעד.

התכשירים שיעילותם הוכחה באופן מחקרי. יתרונם העיקרי טמון בתרכובת אורגנית של ברזל תלת-ערכי המכילה ברזל בקומפלקס סוכרי, ללא מלחי ברזל, העלולים לגרום לתופעות לוואי ובעיות במערכת העיכול. בנוסף, מאפשרים התכשירים ספיגה אקטיבית שאינה נפגעת גם בשילוב עם מוצרי חלב. כל תוספי הברזל זמינים בבתי המרקחת וברשתות הפארם ללא מרשם רופא.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות