גזים וכאבי בטן אצל תינוקות קוליק

11 באוגוסט 2018

לאור המלצות משרד הבריאות שהתפרסמו לאחרונה שלא לתת לתינוקות הסובלים מתופעת הקוליק (גזים) משקאות ותכשירים המכילים סוכר ואלכוהול. חברת כצט מציעה מידע, פתרונות וטיפים להתמודדות עם התופעה

חברת כצט, יצרנית ומשווקת “טיפטיפות” – סדרת תרופות שפותחו והותאמו במיוחד עבור תינוקות ופעוטות מגיל לידה, מברכת על המלצת משרד הבריאות לפיה אין לתת לתינוקות הסובלים מתופעת הקוליק (גזים) משקאות ותכשירים המכילים סוכר ו אלכוהול.

צחי שטיין, רוקח ראשי בכצט מסביר: “תופעת הקוליק נפוצה אצל תינוקות מגיל 3 שבועות ועד 4 חודשים, מתבטאת בדר”כ בכאבי בטן וגזים. כ-30% מהתינוקות בגילאים אלו סובלים מהתופעה, שהגורמים לה לא ידועים בוודאות, אם כי נהוג לשייך אותם לבליעת אויר וחוסר בשלות של מערכת העיכול. הסברה המדעית הרווחת מצביעה על כאב הנגרם מהצטברות גזים לכודים בקיפולי המעיים”.

שטיין ממליץ להורים שחוששים כי תינוקם סובל מקוליק, לנקוט בצעדים הבאים:

 1. בשלב הראשון – קחו את התינוק לרופא כדי לוודא שאכן מדובר בקוליק. חייבים לשלול מחלה אחרת .
 2. בשלב השני – מומלץ לנסות לשפר את טכניקת ההאכלה :
  • אמהות מניקות יכולות להתייעץ באחות אם כדאי להוריד מזונות מסוימים מתפריטן . אומנם אין לתיאוריה זו כל הוכחה מדעית, אך אמהות רבות טוענות שברגע שהן הפסיקו לאכול כרוב למשל – הבעיה חלפה. יתכן גם שהנקת התינוק מצד אחד בלבד בכל האכלה עשויה להועיל. בתחילת ההנקה יוצא “חלב קדמי” ובהמשכה “חלב אחורי”. החלב הקדמי עשיר בלקטוז, שהוא החשוד העיקרי ביצירת קוליק, ודל בשומן. החלב האחורי עשיר בשומן ולכן משביע יותר ומאריך את זמן ריקון הקיבה.
  • להורים שמאכילים מבקבוק כדאי לנסות להשתמש בבקבוק אחר , מסוג הבקבוקים שאמורים להפחית את כמות האוויר שהתינוק יונק יחד עם הפורמולה. מומלץ מאד גם לנסות פורמולה שמיועדת לתינוקות הסובלים מקוליק וכמובן לא לשכוח להחזיק את התינוק ל”גראעפס”. אסור להביא את התינוק למצב בו הוא אכל יותר מדי.
 3. בשלב השלישי, ובמידת הצורך, נסו להיעזר בתרופה ייעודית לטיפול בתופעה. חשוב ביותר להשתמש בתרופה שפותחה במיוחד עבור תינוקות מגיל 0 ולוודא כי התרופה מאושרת על ידי משרד הבריאות הישראלי ושאינה מכילה סוכר מסוגים שונים ואלכוהול. טיפטיפות סימיקול הינה תרופה שעומדת בקריטריונים אלו.

 

תכשיר טבעי או תרופה? מה עדיף?

ניתן למצוא מגוון רב של תרופות ושל “תכשירים טבעיים” המעידים על עצמם כיעילים לטיפול בתופעת הקוליק. חשוב לדעת ולזכור כי “תרופות טבעיות” אינן מומלצות לתינוקות רכים. תכשירים אלו למרות שרשום עליהם “באישור משרד הבריאות” מעולם לא קיבלו ממשרד הבריאות אישור ליעילותם, מקור חומרי הגלם שלהם אינו מפוקח וכך גם שלבי היצור. יתרה מכך, התכשירים “הטבעיים” הם חסרי “היסטוריה קלינית”. היסטוריה קלינית היא מידע שנאסף לאורך עשרות שנים לגבי תרופות הכולל מחקרים שנעשים, שימוש מאסיבי בהן בשטח ומידע על תופעות לוואי שעלולות להופיע. מאידך, תכשירים הרשומים כתרופות על ידי משרד הבריאות, נבדקו תחת פיקוח של כל גורם אפשרי. תרופות מקבלות אישור לשימוש ללא מרשם רופא בתינוקות רק לאחר שהוכיחו ניסיון קליני, כולל יעילות ובטיחות, על מיליוני ילדים בעולם.

שטיין מסביר עוד כי התרופות המומלצות ביותר בעולם המערבי, להקלה על תופעת הקוליק, מבוססות על חומר בשם סימתיקון . חומר זה מפרק פיזית את בועות הגזים הנלכדות במעיים של התינוק אשר גורמות לו כאבים עזים. הסימתיקון מתאים מאד לתינוקות בני יומם מאחר והוא אינו מתפרק ואינו נספג בגוף ולפיכך אין לו כל תופעות לוואי או תגובות עם תרופות ומזונות אחרים. החומר נכנס למערכת העיכול, מפרק את בועות הגז ויוצא בדיוק כמו שהוא נכנס, בלי שיגיע כלל למחזור הדם.

במקביל לפתרונות אלו, ממליצה עינת מילנר, מנהלת סדרת טיפטיפות בכצט, לדבוק גם בפעולות הבאות, שהמכנה המשותף להן הוא מונוטוניות, חום, רוגע ושלווה:

 • חימום הבטן בעזרת חום הגוף שלכם צמוד לבטנו של התינוק, בחיבוק צמוד לחזה, או עם מנשא. תינוקות מאד אוהבים שעוטפים אותם היטב בשמיכה רכה, שמערסלי אותם ושמחבקים אותם. לכך מומלץ לצרף תנועות מונוטוניות: הליכה הלוך ושוב לאורך החדר, ניענוע קל. יש תינוקות הנרגעים כאשר אוחזים אותם מעבר לכתף והולכים איתם. הכתף עושה מסא’ז לבטן שלהם וגם “מקפלת” אותם לתנוחה נוחה ומקלה.
 • להסיע את התינוק בעגלה. יש הורים שאף יוצאים לסיבוב במכונית.
 • אמבטיה חמה ומרגיעה – במיוחד בשעות אחה”צ המאוחרות בהן הבכי מגיע לשיאו.
 • עיסוי עדין של בטן התינוק עם מעט שמן או קרם תינוקות.
 • קולות מונוטוניים: תינוקות רבים נרגעים מקולות מונוטוניים שמשמעים להם. קולות של בועות באקווריום או קולות מהטבע (פכפוך מים), ואפילו קולות של מדיח הכלים או מייבש הכביסה כמו גם שואב אבק או וונטה, הם קולות שיכולים להרגיע תינוקות.
  בכל מקרה, מומלץ ללכת עם התינוק לחדר שקט ורגוע עם אור חלש.
 • צפיה בטלוויזיה בווליום שקט ומתן מוצץ.
 • קיפולים ותנוחות למניהם –שיטה שהוכיחה עצמה היטב היא אחיזת התינוק על כל אורך היד כאשר ביטנו כלפי מטה (מכניסים את היד בין רגלי התינוק ותומכים בראשו עם כף היד) – תוך הליכה. או הנחת התינוק שוכב עם בטנו כלפי מטה על הירכיים שלכם, תוך כדי ניענוע קל. שיטה נוספת שמאפשרת לגזים להשתחרר היא להשכיב את התינוק על צידו ולקפל את רגליו למעלה כלפי הסנטר, או להשכיב אותו על הגב ולהביא את ברכיו, בעדינות, לכיוון הסנטר.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות