בקיעת שיניים אצל תינוקות כך תעברו את זה בשלום

4 באוקטובר 2018

בקיעת השיניים הראשונות אצל התינוק היא תהליך טבעי שמכין אותו לקראת שיניים בריאות בחייו הבוגרים. תהליך בקיעת השיניים כרוך בכאבים, בכי ועליית חום, אבל חשוב שתדעו שהתינוק שלכם לא חייב לסבול וקיימות שיטות מוכחות להפחתת כאבים והורדת חום.

תהליך צמיחת השיניים אצל תינוקטות הוא אחד הגורמים המרכזיים לבכי ועליית חום. אם התינוק שלכם בן יותר משלושה חודשים ונראה שהוא סובל ממצוקה ומכאבים ללא סיבה, ייתכן שהתחיל אצלו תהליך בקיעת השיניים. אמנם מדובר בתהליך נורמלי שאינו מסוכן לבריאות התינוק, אבל הכאבים ועליית החום יכולים לגרום למצוקה אצל התינוק וגם אצל ההורים. איך תקלו על הכאבים של התינוק? ואיך תורידו לו את החום בצורה בטוחה? האם בחירה של אוכל נכון יכולה לסייע? בואו לקרוא את כל התשובות ולקבל המלצות שיסייעו לכן לעבור את התהליך בקלות.

 

תהליך בקיעת השיניים

שיני התינוק מתחילות לצמוח כשהוא ברחם, אך הן מתחילות לבקוע מחניכיו רק בגיל שלושה חודשים. תהליך הבקיעה של השיניים נמשך עד גיל שלוש במרבית המקרים, ובסופו לתינוק יש את כל שיני החלב שלו. לעיתים בקיעת שיניים אצל תינוקות עוברת בשקט יחסי, אבל מרביתם סובלים מתסמינים שונים:

  • חניכיים אדומים ונפוחים
  • הזלת ריר כבדה מהרגיל שיכולה לגרום להופעת פריחה על הפנים של התינוק
  • חוסר שקט ועצבנות, הגורמים להתעוררות של התינוק בשעות הלילה
  • מציצה, לעיסה ונשיכה של עצמים
  • קיימות תופעות נוספות מהן סובלים חלק מהתינוקות: שפשוף האוזניים בצד הקרוב לאיזור שבו בוקעות השיניים, אדמומיות באזור הלחיים, תיאבון לא עקבי וחום גבוה.

 

השיטות היעילות להפחתת כאבים

קיימות מספר שיטות להפחית את הכאב שנגרם בעת בקיעת שיניים אצל תינוקות. תוכלו לנסות מספר שיטות להקלה ולראות לאיזו שיטה תינוקכם מגיב בדרך הטובה ביותר:

  • מאכלים ועצמים קרים: תוכלו לתת לתינוק לאכול גלידה, מאכלים קרים אחרים או לעסות את פיו עם כפית ששמרתם במקרר, כך תקררו את האיזור ותרדימו את הכאב באופן זמני.
  • עיסוי: תוכלו לעסות את חניכי התינוק מדי יום בתנועות סיבוביות רכות, מה שיסייע להקל על הכאבים שלו. הקפידו לשטוף היטב את הידיים לפני העיסוי.
  • צעצועי גומי: בחנויות לתינוקות קיים מגוון רחב של טבעות גומי ומשחקים נוספים המתאימים לנשיכה – תינוקות רבים אוהבים לנשוך אותם, דבר המעסיק אותם ומקל על הכאבים.

בנוסף, אם התינוק שלכם נוהג להכניס ידיים לפה, מומלץ לתת לו להמשיך לעשות זאת, מכיוון שפעולה זו יכולה להקל על הכאבים ולהעסיק אותו בזמן צמיחת השיניים, חשב להקפיד לשטוף את הידיים שלו לעיתים קרובות.


שימוש במשכך כאבים להורדת חום והפגת כאבים

תינוקות רבים סובלים מעליית חום או מכאבים עזים בזמן צמיחת השיניים – אין צורך לתת לתינוק לסבול מתופעות אלו. רופאי ילדים ברחבי העולם ממליצים על שימוש במשככי כאבים בעת הצורך.

לסיכום, חשוב לזכור כי כל התינוקות עוברים את תהליך צמיחת השיניים ושבסופו יהיו להם שיני חלב, שיסייעו להם לפתח שיניים בריאות כבוגרים. עד אז – אל תחששו לנסות להקל על עצמכם ועל התינוק בדרך היעילה והבטוחה ביותר עבורו.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות