שיזוף בקיץ לא מה שחשבתם

6 ביולי 2018

הקיץ הגיע ורבים מוצאים מפלט מהחום בבילוי בים עם משפחה, חברים או לבד. חשוב לזכור שלצד ההנאה הים עלול להיות מקום מסוכן, והכוונה היא לא רק למערבולות או למטקות.

לפניכם כמה עובדות על שהייה ממושכת בשמש, בחוף הים וגם במקומות אחרים

 • יש קרם הגנה שמספק 100% הגנה מפני השמש
  נכון / לא נכון?
  לא נכון.
  פרסומים שונים לגבי קרמים שמבטיחים 100% הגנה, כביכול, עלולים להיות מוטעים ומטעים. לא קיים מכשיר המסנן 100% מהקרינה המגן בצורה מושלמת ומוחלטת מפני קרינת UV. חשוב לזכור כי ההגנה היא אינדבידואלית ותלויה בצבע העור ובמאפייניו, ובגורמים נוספים כמו חשיפה למים, זיעה וחול המפחיתים את ההגנה.
 • ישיבה תחת שמשייה בחוף הים מגנה מפני השמש
  נכון / לא נכון?
  לא נכון.
  ישיבה תחת שמשייה על חוף הים מפחיתה את קרינת השמש רק ב-50%, כיוון שהחול בשפת הים מחזיר את מרבית קרינת ה-UV.
 • אם לא הולכים כל הקיץ לים אין צורך למרוח קרם הגנה
  נכון / לא נכון?
  לא נכון.
  מרבית הנזק מהשמש לעור הפנים, הצוואר והזרועות מתרחש בחיי היום יום: הליכה ברחוב, נהיגה ברכב או עבודה באזור חשוף. לכן יש למרוח קרם הגנה עם מקדם גבוה לפחות 300 מתוך 365 יום בשנה כחלק משגרת הבוקר.
 • בעת החשיפה לשמש מספיק למרוח קרם עם מקדם הגנה 15
  נכון / לא נכון?
  נכון.
  תכשירי הגנה נגד שמש בעלי מקדמי הגנה (SPF) של פחות מ-15 אינם מספיקים להגנה מפני השמש הישראלית. האגודה למלחמה בסרטן ממליצה לציבור להשתמש בתכשיר מסנן קרינה בעל מקדם הגנה של 15 ומעלה.
 • מומלץ לקבל את כל כמות הויטמין D שהגוף זקוק לו מחשיפה לשמש
  נכון / לא נכון?
  לא נכון.
  כדי להפיק את כמות ה ויטמין D היומית שחיונית לשמירה על רקמת העצם יש להיחשף לפחות פעמיים בשבוע מספר דקות לאור שמש חזק. חשוב לזכור שחשיפה זו אמנם תורמת להפקת ויטמין D אך היא מסוכנת ולא תמיד יעילה :
  חשיפה לאור השמש יעילה רק כשהעור נחשף לקרינת UVB
  קרינה זו מסופקת כשמדד UV, המודד את חוזק קרינת השמש נמצא מעל לרמה 3, כלומר למשך כמה שעות מעטות בכל יום
  בקיץ ובעונות המעבר‏ יש גורמים נוספים המשפיעים על מידת יכולתו של העור לייצר ויטמין D בעזרת אור השמש. גורמים אלה כוללים שימוש בתכשירי הגנה מפני קרינת השמש וכן צבע העור. מלנין, צבען התורם לצבע עור כהה, חוסם את מרבית הקרינה העל-סגולה
  2 טיפות ביום של ויטמין D למבוגרים של חברת כצט יכולות לספק את כל הכמות היומית המומלצת, גם אם אתם כל היום במשרד, רגישים במיוחד לשמש או בעלי עור כהה.
 • מספיק למרוח קרם הגנה רק פעם אחת
  נכון / לא נכון?
  לא נכון.
  האגודה למלחמה בסרטן ממליצה להימרח במהלך שהות מחוץ לבית מדי שעתיים. כמו כן, למרות שמרבית תכשירי ההגנה כנגד שמש מוגדרים כעמידים במים, לאחר הרחצה בים או בבריכה רצוי להימרח שוב, כיוון שכל כניסה למים מפחיתה ביעילות ההגנה של התכשיר.

 • כדאי לחשוף את הילדים ל”אמבטיית שמש” ממושכת
  נכון / לא נכון?
  לא נכון.
  לקרני השמש השפעה חיובית וקליטתן על פני העור מסייעת ליצירת ויטמין D החשוב לסידן בגוף. אך די בחשיפה של 2-3 דקות ביום לאור השמש הישראלית, אפילו באזור מוצל, כדי לייצר ויטמין D.
  יחד עם זאת, כמות הוויטמין שגוף התינוק יכול לייצר בעצמו מחשיפה לשמש מוגבלת. חלב אם דל מאוד בוויטמין D ואילו תינוקות הניזונים מפורמולות תחליפי חלב צריכים לצרוך לפחות 500 מ”ל ביום על מנת להגיע לקצובה היומית המומלצת.
  2 טיפות ליום של טיפטיפות ויטמין D לתינוקות, של חברת כצט, אותן ניתן למהול במים, חלב או מיץ פירות, יספקו לתינוק את הכמות היומית הנחוצה של ויטמין D.
 • אסור להיחשף לשמש בקיץ
  נכון / לא נכון?
  לא נכון.
  החשיפה לשמש יכולה לסייע במקרים של מחלות עור שונות, בתנאי שהחשיפה נעשית בצורה הדרגתית ובטוחה:

  • פסוריאזיס – החולים במחלה זו, נהנים משיפור במצב העור בתקופת הקיץ
  • אקנה, פצעי בגרות – מצב פצעי הבגרות משתפר בקיץ כתוצאה מחשיפה לשמש

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות