מדריך להרזיה בטוחה מחקרים מהעולם

21 בפברואר 2018
אישה בוחנת טיפול

שייכים למחצית הישראלים שיש להם עודף משקל? גם אתם ניסיתם עוד דיאטה ועוד דיאטה? שמעתם על כדורי הרזיה או גלולות פלא שיעזרו לכם לרדת במשקל? זהירות! השוק מוצף במוצרים שלא נבדקו והם אינם מאושרים ואינם בטוחים לשימוש. ניתן לטפל בהשמנת יתר עם כדורי הרזיה בטוחים במרשם רופא. כך תבחינו בין מאושרים למסוכנים.

השמנה היא מגיפה שישראלים רבים מתמודדים איתה.

לפי דו”ח ארגון הבריאות העולמי (מחקר שפורסם במגזין thelancet) מציין את ישראל בין עשר המדינות המובילות בשיעור ההשמנה ועל פי הדו”ח 44% מהישראלים בין הגילאים 18 ל-64 סובלים מעודף משקל או מהשמנת יתר. הרצון לרדת במשקל מביא אנשים לבצע דיאטות שונות ומשונות שברובן אינן יעילות לאורך זמן. מחקרים אחרונים מראים שאחוז גדול מקרב היורדים במשקל במהלך דיאטה לא מאוזנת מעלים את משקלם בחזרה אחרי זמן קצר, בדרך כלל בתוספת כמה קילוגרמים נוספים על המשקל ההתחלתי.

השמנת יתר רצינית (BMI 30 ומעלה) מצריכה שינוי הרגלי חיים ומחייבת ליווי רפואי. במקרים אלה צריכים המטופל והרופא המלווה לשקול שימוש בתרופות הרזיה מאושרות והימנע משימוש בתרופות ‘פלא’ פיראטיות ומסוכנות. בשוק מתגלגלות תרופות רבות ללא מרשם, חלקן אף מכנות עצמן ‘טבעיות’ אך חשוב לדעת כי רק תרופות מרשם מאושרות המבוססות על חומרים פעילים שאושרו על ידי משרד הבריאות לשמש כתרופות הרזיה, כמו פנטרמין, יסייעו לכם לרדת במשקל תוך שמירה על הבריאות.

 

גלולות הרזיה בטוחות: כך זה עובד

בשוק התרופות הישראלי ישנה כמות מצומצמת של גלולות הרזיה מאושרות שניתן לקבל בצורה חוקית על ידי רופא ולדעת אילו חומרים פעילים, מאושרים ובדוקים יש בתוכם. תרופות ההרזיה המאושרות פועלות בצורה שונה על גוף האדם ועל המוח שלו, ולרוב פעולתן מקיפה יותר:
קיימות תרופות מאושרות הגורמות להפחתה בתאבון ולשריפת קלוריות מואצת בגוף. תרופות הרזיה אחרות משפיעות ישירות על המוח ואמורות לשדר למרכז הרעב במוח תחושת שובע גם כשלא אכלתם וישנן תרופות הרזיה שמגבירות את פירוק המזון בגוף ומפחיתות את ספיגת השומן בגוף.

כל התרופות הללו פותחו בצורה חוקית ואושרו על ידי משרד הבריאות אך כמות התרופות הלא מאושרות שמסתובבות בשוק היא גדולה והסכנה שבצידן כולל תופעות הלווי שלהן גדולה עוד יותר

 

תופעות לוואי בכדורי הרזיה לא בטוחים

כדורי הרזיה ‘טבעיים’, גלולות פלא ושלל משלשלים מסתובבים בשוק ומפתים אותנו בדרך קלה לרזות – אך המציאות מספרת סיפור שונה הכולל תופעות לוואי קשות ואף מקרי מוות כתוצאה מנטילת כדורי הרזיה שאינם בטוחים.
בין תופעות הלוואי שנסקרו במקרים של נטילת תרופות הרזיה שלא על ידי מרשם רופא ניתן למנות התמכרות; אי ספיקת כליות; נמלול בכפות הידיים והרגליים; פגיעה בזיכרון; דיכאון; חרדה; חום; דופק מואץ; שלשולים ובעיות חמורות נוספות.


חומרים בדוקים ומותרים לשימוש בגלולות הרזיה מאושרות

  • אלה משפיעים על מערכת העצבים המרכזית וההיפותלמוס ותורם לוויסות תחושת התיאבון, שכך שחשים שובע גם לאחר אכילת כמות קטנה.
  • אלה המעקבים פעילות של אנזימים במערכת העיכול (קיבה ומעי) המסייעים בפירוק שומנים ובכך מונע החומר את ספיגת חלק מן השומנים בגוף.
  • אלה הפועל על הנוירו-טרנסמיטורים במוח ומביא להעלאת הסרוטונין הדופמין והנוראפינפרין. חומרים אלה תורמים לתחושת שובע ולהגברת חילוף החומרים בגוף

 

הדרך הנכונה לירידה במשקל מתחילה בפנייה לרופא, שכן רק בליווי צמוד ובנטילת תרופה מאושרת תוכלו להיות בטוחים שאתם על דרך המלך להרזיה בטוחה ויעילה. לקריאה נוספת: איך בוחרים כדורי הרזיה?

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות