איך לבחור כדורי הרזיה?

16 באוגוסט 2018
כדורי שינה

עודף המשקל הרב מכביד עליכם ומסכן אתכם, אבל אתם לא מצליחים לרדת במשקל בעזרת דיאטה? אתם לא לבד, ויש לכך פתרון. כדורי הרזיה יכולים לעזור לכם לשפר במהרה את בריאותכם, אך חשוב לבחור את הכדור הנכון

השמנת יתר היא לא רק בעיה אסטטית שמעסיקה אנשים שמרוכזים יתר על המידה במראה החיצוני שלהם. מדובר בבעיה בריאותית אמיתית, שכבר הוגדרה על ידי ארגון הבריאות העולמי כמגיפה כלל עולמית. השמנה יכולה להעלות את הסיכון למחלות לב, התפתחות סכרת, יתר לחץ דם ועוד בעיות רבות, ומרבית המומחים קובעים כי גם הפחתה של 10% בלבד ממשקל גופכם יוכלה לשפר באופן משמעותי את מצבכם הבריאותי.

למרות המודעות ההולכת וגוברת לנזקי ההשמנה, לאנשים רבים קשה מאוד להוריד ממשקלם ללא עזרה, במיוחד כשמדובר בעודף משקל קיצוני של BMI מעל 40. לכן, לצד תזונה דלת שומן ופעילות גופנית ניתן לשלב בדיאטה גם תרופות הרזיה שונות שיסייעו לכם בירידה מהירה במשקל.

 

איך לבחור את כדור ההרזיה שמתאים לכם?

קיימים בשוק סוגים שונים של גלולות הרזיה, והמגוון הרב עלול להרתיע ולבלבל את הצרכנים. לכן, חשוב שתכירו את דרכי ההשפעה של התרופות השונות על הגוף ותתאימו את התרופה לצרכים שלכם ולמצבכם הבריאותי.

קיימים מספר סוגים עיקריים של כדורי הרזיה:

  • כדורי הרזיה המשנים את דרך עיכול המזון: כדורי הרזיה מסוג זה מיועדים למנוע את ספיגת המזון שנאכל בגוף. ניתן למצוא שני מינים עיקריים בכדורים אלה:
  • כדורים המפריעים לספיגת השומן: מכילים חומרים שגורמים לשומן לעבור במערכת העיכול בלי להיספג. כך ניתן להמשיך לאכול מאכלים שומניים ולא לחשוש מהקלוריות הרבות שבהם. לכדורי הרזיה אלה שתי בעיות עיקריות: האחת היא בכך שהם מונעים ספיגה של שומן בריא וחיוני לגוף, ללא אבחנה בין שומן טוב לשומן רע. השניה היא תופעות הלוואי המופיעות עם הכדורים, כמו ריצות מרובות ודחופות לשירותים, שלשולים וכתמים שומניים בלבנים.
  • כדורים המעכבים את פירוק הפחמימות: כוללים חומרים שנקשרים לאנזימים במערכת העיכול האחראיים על עיכול הפחמימות ובכך מאיטים את קצב פירוק הפחמימות בגוף. בגלל אופן פעילותם, כדורים אלה עשויים לגרום לבחילות, גזים, כאבי בטן ועוד תופעות לא נעימות במערכת העיכול.
  • כדורי הרזיה להאצה של חילוף החומרים: כדורים אלה מיועדים להאיץ את שריפת השומנים ואת חילוף החומרים בגוף. החומרים הפעילים בכדורים אלה הם הרבה פעמים חומרים ממריצים המשפיעים על הגוף, בכך שהם גורמים להעלאת החום על ידי שריפה מוגברת של קלוריות. חשוב לדעת שכדורים אלה מכילים לרוב חומרים ממריצים ועלולים להיות מסוכנים לאנשים בעלי בעיות בריאותיות כמו יתר לחץ דם, מחלות לב ידועות או סמויות, סכרת ועוד. יש לערוך בדיקות רפואיות ולוודא עם הרופא המטפל את בטיחות הכדורים עבורכם לפני תחילת השימוש בהם.
  • כדורי הרזיה טבעיים: מבוססים על צמחים שונים, פירות או תמציות מהטבע. חשוב לדעת שהמונח “טבעי” הוא מטעה. קיימים חומרים מסוכנים רבים הנמצאים בטבע וניתן להגדירם כטבעיים, אך אין זה אומר שהם תורמים לבריאות. התחום של מוצרי הרזיה טבעיים ממקור צמחי לא נמצא בפיקוח משרד הבריאות, מאחר והם מוגדרים רשמית כתוספי תזונה. תהליך בדיקתם של תוספי תזונה שונה מזה של תרופות, וקשור בעיקר לאימות רשימת המרכיבים המופיעים על האריזה. בנוסף, המשווקים והיבואנים לא נדרשים להוכיח את יעילותם של המוצרים ולכן רובם לא נבדקים במחקרים קליניים. הקפידו לבדוק מוצרים אלה בצורה יסודית ולהתייעץ עם הרופא המטפל לפני לקיחתם.
  • כדורי הרזייה מדכאי תאבון: כדורי הרזיה אלה גורמים להפחתת התאבון על ידי השפעה על מרכז השובע במוח. הכדורים מסייעים לאיזון מערכת העצבים וההיפותלמוס שאחראיים על ויסות התיאבון, ובכך מעודדים ירידה במשקל. תחושת השובע המתקבלת בעזרת התרופה מסייעת למטופלים להפחית בקלות את כמויות המזון שהם אוכלים וכך גם את הצריכה הקלורית היומית שלהם. דרך טיפול זו מועדפת מכיוון שהיא משנה את הרגלי של אכילה ויכולה לעודד שמירה על המשקל הנמוך גם בעתיד.

 

מהי תרופה בפיקוח?

תרופה בפיקוח היא תרופה שעמדה במחקרים קלינים

 

מה ההבדל בין כדור הרזיה במרשם לתוסף מזון?

חשוב להבדיל בין תרופות להרזיה במרשם הנמצאות בפיקוח אגף הרוקחות של משרד הבריאות למוצרים המוגדרים כתוספי מזון. לפי תקנות הרוקחים, תרופה נרשמת בפנקס התרופות של מדינת ישראל רק לאחר שהוכחה יעילותה, בטיחותה ואיכותה, וההחלטה לגבי רישום תרופה מתקבלת רק לאחר שהמידע שמוגש מחברת התרופות נבדק ביסודיות ובביקורתיות.

בשונה מתוספי התזונה, משרד הבריאות מוודא שכל תרופה ותכשיר רפואי המשווק בישראל עברו ניסויים ומבחנים קליניים לפי הנהלים. לכן, אם החלטתם להעזר בתרופת הרזיה לצורך הפחתה במשקל או בשל צורך בריאותי, רצוי לבחור בתרופה שאושרה על ידי אגף הרוקחות במשרד הבריאות ושהוכחה כיעילה ובטוחה לשימוש. את התרופה ניתן לקבל במרשם רופא, לאחר התייעצות עימו ובדיקת האפשרויות העומדות בפניכם.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות