השמנת יתר מגיפה כלל עולמית

27 במרץ 2011

על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי כ-300 מיליון איש סובלים מהשמנת יתר חולנית, רובם נשים. מחקרים שנערכו לאחרונה מעלים שב-30 השנים האחרונות כמעט והוכפל משקלם של הסובלים מעודף משקל. מה הסיבות לתופעה ואיך אפשר לטפל בה?

לאחרונה הכריז ארגון הבריאות העולמי על השמנת יתר כמגיפה כלל עולמית, ואכן מדובר במחלה המתפשטת בקצב מהיר ומסכנת את הבריאות, לא פחות ממחלות אחרות. ממחקר שביצע הארגון והתפרסם במגזין Lancet עולים נתונים מדאיגים: בשלושים השנה האחרונות כמעט והוכפל משקלם של הסובלים מעודף משקל ברחבי העולם. במהלך המחקר בחנו החוקרים נתונים של 9.1 מיליון אנשים מ- 199 ארצות בין השנים 1980-2008. במהלך תקופה זו, שיעור הגברים השמנים עלה מ- 4.8% ל- 9.8% ושיעור הנשים השמנות עלה מ- 7.9% ל- 13.8%.

נכון להיום כמעט חצי ביליון מבוגרים ברחבי העולם מציגים סובלים מהשמנת יתר חולנית ומתופעות נלוות כמו יתר לחץ דם וכולסטרול גבוה. בארה”ב, למשל, מספר הסובלים מהשמנת יתר הוא מהגבוהים בעולם ומחקרים מצביעים על כך שאחד מכל שלושה מבוגרים סובל מהשמנת יתר. התופעה, שהיתה מזוהה עם מדינות אמידות ובעיקר עם מדינות המערב, נפוצה כיום גם במדינות המזרח הרחוק, בדרום מזרח אסיה ובמדינות נוספות הנחשבות מדינות עם הכנסה נמוכה או בינונית. בישראל, כ-4% מהאוכלוסייה מוגדרים כסובלים מהשמנת יתר חולנית.

 

מה ההבדל בין השמנת יתר להשמנת יתר חולנית?

למרות התדמית “הרעה” שלו, לשומן הגוף יש תפקיד חשוב בתפקוד התקין של הגוף ולא ניתן לוותר עליו לגמרי, גם אם ננסה את כל הדיאטות שבעולם. השומן מתרכז ברקמות מיוחדת המכונות “רקמות שומן” והוא שומר על האנרגיה שבגופנו, על טמפרטורת גוף קבועה, מגן מפני פציעות וגם מסייע לספיגת ויטמינים מסיסי שומן (ויטמיני A,D,E,K). כשאדם מבוגר עולה במשקל וכמות השומן בגופו גדלה, כל אחד מתאי השומן גדל במקצת ואוגר כמות נוספת של שומן. בדרך כלל לא ניתן לשנות את מספר תאי השומן בגוף לאחר שאדם מגיע לבגרות, אלא ניתן להשפיע רק על כמות השומן הנאגרת בהם.

השמנת יתר: מצב בו ישנו עודף שומנים בגוף העולה על הכמות הרצויה. מלבד הביטוי האסטתי, השמנת יתר עלולה לגרום לבעיות בריאותיות ולהקשות על ביצוע פעילויות גופניות כמו הליכה, עלייה במדרגות וריצה.

השמנת יתר חולנית: ארגון הבריאות העולמי הכיר בהשמנת יתר חולנית כמחלה כרונית ממנה סובלים אנשים שמדד מסת הגוף עולה על 35 לפי מדד ה-BMI וסובלים ממחלות נלוות. השמנת יתר חולנית פוגעת מאוד באורח החיים ואף מהווה סכנת חיים. פעולות פשוטות כמו הליכה, עלייה במדרגות הופכות קשות ולעיתים גם בלתי אפשריות. בנוסף לקשיים בניהול אורח חיים רגיל, בעלי השמנת יתר חולנית חולים במחלות שונות ביניהן: סוכרת, לחץ דם, סוגים שונים של סרטן, בעיות בתפקוד הכליות, עודף כולסטרול, בעיות פוריות ועוד.

הסיבות להשמנת יתר ולהשמנת יתר חולנית אינן מוחלטות, אך בהחלט ישנם מספר גורמים המעודדים עלייה במשקל:

  • חוסר פעילות גופנית
  • תזונה לקויה הנובעת בעיקר מאכילת מזונות מעובדים עשירים בשומן רווי
  • סיבות גנטיות

 

איך מודדים עודף משקל?

הדרך הנפוצה לבדיקת עודף משקל היא באמצעות מדידת מסת הגוף בעזרת מדד BMI (Body Mass Index).
ה-BMI מודד את מסת הגוף באמצעות חילוק משקלו של האדם בגובהו בריבוע:

BMI = בריבוע (גובה במטרים) / משקל בק”ג

לדוגמה: ה-BMI של אדם ששוקל 100 קילו וגובהו 2 מטר הינו 25.

מדדי BMI:
18.5 ומטה: תת משקל
18.5 – 24.9: משקל תקין
25 – 29.5: עודף משקל
30-40: השמנת יתר
40 ומעלה: השמנה חולנית

 

דרכי טיפול בהשמנת יתר

דיאטה: טיפול משולב של דיאטה ופעילות גופנית יכול לסייע בירידה במשקל, אך כשמדובר באנשים הסובלים מהשמנת יתר חולנית, הם בדרך כלל מתקשים מאוד לעמוד בכך וגם לאחר שהם מורידים במשקל הם אינם מצליחים לשמור על משקל תקין ומעלים שוב במשקל.

פתרונות כירורגיים: מומלצים עבור אנשים הסובלים מהשמנה חולנית העלולה לסכן את חייהם. ישנם פתרונות כירורגים שונים כגון ניתוחים לקיצור קיבה. כדי לבחור בטיפול הכירורגי המתאים יש לקבל ייעוץ מקצועי של רופא, כירורג מנתח, פסיכולוג, רופא פנימי/אנדוקרינולוג, אחות ותזונאית. בישראל ניתן לבצע ניתוחי בריאטרים בבית חולים ממשלתיים ובבתי חולים פרטיים הפועלים באישור משרד הבריאות. במרכז הבריאטרי בבית החולים הרצליה מדיקל סנטר, מבוצעים 4 סוגי ניתוחים שונים בליווי וייעוץ צמוד של רופאים, תזונאים ופסיכולוגים

טיפול תרופתי: השימוש בכדורי הרזיה מסייע לטיפול בהשמנת יתר באמצעות וויסות התיאבון, שמסייע לשמירה על דיאטה. לקבלת מרשם לכדורי הרזייה יש לפנות לרופא.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות