כך תורידו במשקל לקראת הקיץ

11 ביולי 2011

הקיץ כבר כאן ואיתו בגד הים והבגדים הצמודים והקצרים שחושפים הכל, שבאים יד ביד עם הגלידות, הפירות המתוקים וההתמודדות האינסופית עם המשקל. בכתבה הבאה תמצאו טיפים שיעזרו לכם לרדת במשקל בצורה בריאה ולהיכנס עם ביטחון למלתחת הקיץ

הפרידה מהבגדים הארוכים והמרופדים של החורף מזכירה לנו שכדי לשרוד את הקיץ הגיע הזמן לרדת במשקל. כדי לרזות לא חייבים לצום או לשמור על תזונה דלה ולא מגוונת, שכן אפשר להתאים את התזונה לאורך החיים, לווסת את התיאבון ולרדת במשקל בלי לפגוע בבריאות ובהנאה.

 

אכילה נכונה לירידה במשקל

אחד העקרונות החשובים לאכילה נכונה הוא לאכול מתוך רעב. השמנה מתרחשת כשאוכל הופך להיות בעל ערך רגשי נלווה מעבר להזנה של הגוף, ואוכלים יותר מהכמות שנדרשת לגוף. כמו למשל, כשמשתמשים באוכל כאמצעי להפגת שיעמום, או כדרך להתמודד עם כעסים, או כמוצר נלווה לצפייה בסדרות הטלוויזיה האהובות.
אמצו הרגלים שיתמכו בניסיון שלכם ללמוד לאכול לפי מנגנון הרעב והשובע של הגוף. החלו להפחית את הכמויות אותן אתם אוכלים והתרגלו למלא את הצלחת פעם אחת וזהו. בנוסף, עשו הפסקה במהלך הארוחה ובדקו עם עצמכם אם אתם עדיין רעבים או אולי הכמות שאכלתם הספיקה לכם.
הפחמימות הפשוטות הן אחד הגורמים העיקריים להשמנת יתר ולמחלות הנלוות כמו סכרת. רמת הסוכר בדם עולה בחדות לאחר אכילה של פחמימות פשוטות, אבל גם יורדת במהירות. הדבר יוצר תחושה של רעב בגוף, וכך אוכלים יותר ממה שצריכים באמת. לעומתן, הפחמימות המורכבות מתפרקות לאט יותר בגוף ותורמות לתחושת שובע לאורך זמן. לכן, מומלץ להחליף אורז לבן באורז מלא, קמח לבן, על שלל מוצריו, בקמח מלא, ולהפחית את צריכת הממתקים כמה שניתן.

 

שתייה נכונה לירידה במשקל

כשמדברים על דיאטה מתייחסים בעיקר לאוכל אך שוכחים שגם לשתייה יש תפקיד לא קטן בעלייה במשקל.

  • הקפידו לשתות מספיק: הרבה אנשים נמצאים במצב של התייבשות קלה מבלי שיידעו, במיוחד בתקופת הקיץ. תחושת הצמא שלהם מתורגמת כרעב והם פונים לאוכל במקום לשתייה. נכון שהגוף מקבל חלק מהנוזלים דרך המזון, אך חשוב לספק לגוף מים בלי קשר לאכילה. אם אתם חשים רעב מומלץ לשתות כוס מים ולחכות מספר דקות לפני שאוכלים, לפעמים זה כל מה שצריך כדי שהרעב ייעלם. ככלל, הקפידו לשתות לפחות שמונה כוסות מים ביום.
  • שימו לב לשתייה המכילה קפאין: הקפאין הוא חומר משתן, כלומר מגביר את הוצאת הנוזלים בגוף. לכן, אם אתם שותים קפה מדי יום ואף מספר פעמים ביום, אל תחשיבו אותו בתצרוכת הנוזלים ואף הגדילו בהתאם את כמות המים שאתם שותים כדי לוודא שלא חסרים לכם נוזלים בגוף.
  • הפסיקו לשתות שתייה ממותקת: עוד כלל חשוב בתהליך ירידה במשקל ואימוץ אורח חיים בריא הוא להפחית את צריכת המשקאות המכילים סוכר. בכוס משקה ממותק יש מעל ארבע כפיות סוכר, שהוא גם לא בריא וגם מכיל קלוריות רבות. הבעייה היא לא רק במשקאות קלים, גם מיצי פירות מכילים קלוריות רבות, למרות התדמית הבריאותית שלהם. לכן שכשאתם צמאים בקיץ מומלץ שתשתו מים או משקאות ללא סוכר.

 

מה עוד יעזור לכם לרדת במשקל בקיץ?

  • פעילות גופנית: מרכיב מרכזי בכל תהליך של ירידה במשקל. פעילות גופנית תתמוך בשינויים התזונתיים שתאמצו ותעזור לכם לשמור על התוצאות לטווח הרחוק. מומחים קובעים שמבחינה בריאותית עדיף להיות עם עודף משקל אך להיות בכושר גופני טוב מלהיות במשקל תקין ולא בכושר. מצאו את הפעילות הגופנית ממנה אתם נהנים והתחילו לשלב אותה בהדרגה ביום יום.
    בנוסף , אמצו הרגלים שיגדילו את כמות הפעילות שאתם עושים כחלק משגרת החיים שלכם. החנו את הרכב רחוק יותר מהסופר או מהכניסה למשרד ולכו ברגל קצת. רדו תחנה אחת קודם באוטובוס וצעדו את שאר הדרך. רכבו על אופניים למכולת השכונתית במקום לקפוץ לשם עם המכונית. התחילו בקטן, חשוב שלא תקשו על עצמכם מאוד בהתחלה, והגבירו עם הזמן את הקצב והתכיפות של הפעילות הגופנית.
  • הפרידו בין בילויים לאוכל: רבים מנצלים את תקופת הקיץ לבילוי ולחופשה. התייחסו לפרק הזמן הזה כאל הזדמנות לבלות עם המשפחה או החברים, ומצאו פעילויות מהנות שלא מתרכזות באכילה. אם אתם מגיעים למלון, אל תתפתו למלכודת המזנון החופשי, זה שהאוכל בחינם לא אומר שחייבים לאכול הכל מהכל, גם אם הכל כלול.
  • כדורי הרזיה לסובלים מהשמנת יתר חמורה: לעיתים תהליך ההרזייה קשה לסובלים מעודף משקל גדול הצריכים לרדת במשקל במהירות. במקרים כאלה מומלץ להתייעץ עם הרופא המשפחתי לגבי קבלת מרשם כדורי הרזייה מומלצים,שיקדמו את הירידה במשקל גם ללא דיאטה חריפה.
  • פתרונות ניתוחיים: במקרים חריגים, בהם אימוץ אורח חיים בריא יותר והרגלי תזונה משופרים לא מצליחים לסייע לירידה במשקל, ניתן לשקול הליך כירורגי. חשוב ביותר לקבל ייעוץ מקצועי לפני קבלת ההחלטה על ניתוח קיצור קיבה (ניתוח לקיצור קיבה שרוול או ניתוח טבעת ) ולוודא שהוא מבוצע ע”י רופאים מומחים ובעלי ניסיון.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות