גידול שפיר בערמונית או השתנה מרובה

1 בינואר 2013
דוקטור מחזיק דפים

חברת התרופות כצט מציעה מספר שאלות מנחות, עבור נשים שבני זוגם סובלים ככל הנראה מגידול שפיר בערמונית.

מטרת השאלון היא להנחות את בנות הזוג במקרים ובהם סובל בן הזוג מגידול שפיר בערמונית אך טרם ניגש לבדיקה ואבחון.

יש לתת ניקוד מ 1 עד 5: כאשר 1 זה כלל לא, 3 זה תדירות נמוכה ו 5 תדירות גבוהה.

 1. האם בן זוגך מתעורר יותר מפעם אחת בלילה לצורך מתן שתן?
 2. האם הוא מתלונן על קשיים בהטלת שתן ( או קושי בלהתחיל לתת שתן)?
 3. אם חלה עלייה בתדירות מתן השתן של בן זוגך גם בימים שהוא לא שתה הרבה קפה או אלכוהול?
 4. האם את סובלת מהפרעות בשינה כאשר בן זוגך מתעורר לעיתים תכופות בלילה לצורך מתן שתן?
 5. האם את מרגישה מבוכה ובושה ממספר הפעמים הרב שבעלך הולך לשירותים?
 6. האם בן זוגך מתלונן על זרם שתן חלש?
 7. האם בן זוגך סובל מתחושה של התרוקנות לא מושלמת?
 8. האם הוא מתלונן לעיתים תכופות על כאבים בשיפולי הבטן?
 9. האם במהלך נסיעה ארוכה נדרשות לבעלך עצירות רבות ל”הפסקת פיפי”?
 10. האם אתם בוחרים את מקום הישיבה באולם הקולנוע על פי מיקום השירותים?

יש להדגיש כי זהו שאלון מנחה בלבד, אך יש בו כדי לעזור לנשים לאתר בעיה ולהפנות את בן זוגן לאבחון מלא ומדויק.

 

הערכת מצבו של בן זוגך הינו לפי סולם הערכים הבא:

10-20: בן זוגך אינו סובל מהגדלה שפירה של הערמונית.עם זאת ההמלצה הרפואית היא להיבדק פעם בשנה אם עברת את גיל ה- 50.

21-40: קיימת הפרעה בינונית. על פי השאלון מספר הסימפטומים שסומנו מצביעים ככל הנראה על בעיית הגדלה שפירה של הערמונית. ויש לפנות לרופא על מנת להעריך את מצבו של בן זוגך.

41-50: קיימת הפרעה קשה. על פי השאלון מספרם הרב של הסימפטומים שסומנו מצביעים על בעיית גידול שפירי בערמונית ומומלץ לפנות לרופא בהקדם.

 

מה זה גידול השפיר בערמונית?

הגדלה שפירה של בלוטת הערמונית (BPH), מוכרת בציבור הרחב גם בשם בלוטת ערמונית מוגדלת – פרוסטטה. התופעה נגרמת עקב שינויים הורמונאליים בגברים מעל לגיל 40 (שינויים שהם חלק טבעי מהתבגרות הגבר), וגורמת ללחץ על צינור השתן ולקשיים במתן השתן. ע”פ מחקרים: למעלה מ-25% מהגברים מעל גיל 40 סובלים מערמונית מוגדלת, 50% מהגברים מעל גיל 50 וכמעט כל הגברים מעל לגיל 80.

התסמין המטריד ביותר של גידול שפירי בבלוטת הערמונית, הינו השתנה לילית (Nocturia נוקטוריה) בגינה גברים רבים נאלצים להתעורר על מנת להתרוקן, פעם אחת ואף יותר במשך הלילה. השתנה לילית גורמת להפרעות שינה ולאיכות שינה גרועה, ומעיקה באופן משמעותי על המטופלים ובנות זוגם.
האיגודים האורולוגים בעולם, וביניהם בישראל, מציעים אמצעי ראשוני לאבחון הבעיה בשאלון תסמינים המוצג לגבר, שנקרא IPSS(INTERNATIONAL PROSTATE SYMPTOME SCORE ) בו מובאות מספר שאלות מכוונות לתסמינים מהם סובל, ובכך ניתן לקבל מידע מהימן יותר על סוג התסמינים וחומרתם, מידת הפגיעה באיכות החיים, ולהציע טיפול בהתאם. ניתן למלא שאלון זה אצל האורולוג.
דר’ שירה חתומי, אורולוגית מומחית מסבירה כי הבעיה מוכרת לציבור בשנים האחרונות בעיקר בשל הכותרות שתופס סרטן הערמונית, אך במקרה זה הבעיה שפירה אך מציקה, וכמעט כל גבר יסבול ממנה בשלב מסוים בחיים. הגדלה שפירה של הערמונית בעלת פוטנציאל לסיבוכים מדגישה דר’ חתומי. לאורך זמן נוצרת פגיעה של ממש באיכות החיים, ועלולים להתפתח סיבוכים כגון: דלקות חוזרות בדרכי השתן, אבנים בשלפוחית, דימומים (המטוריה), אי ספיקת כליות, אצירת שתן (אי יכולת להתרוקן בכלל) ואי שליטה,אך אין כל קשר בין חומרת התסמינים לגודל הערמונית או לסיכוי לחלות בסרטן הערמונית. כיום טיפולים תרופתיים משופרים וטכנולוגיות חדישות מונעים סיבוכים ומביאים לשיפור באיכות החיים, ובין היתר מומלץ להפחית בצריכת אלכוהול וקפאין, ולאמן את שרירי רצפת האגן.


 • פרולריס הינה בדיקה מולקולרית המגלה את הביולוגיה של סרטן הערמונית – עוזרת לאבחן ולחזות את מידת אגרסיביות גידול סרטן הערמונית
 • פרולריס היא בדיקה גנומית המודדת פעילות גנים המעורבים בהתפתחותו של הגידול.
 • פרולריס מספקת הערכת סיכון אישית ומורחבת הכוללת: הישנות המחלה, התפתחות גרורות וכן הסיכוי לתמותה מסרטן הערמונית ב- 10 שנים הקרובות.
 • פרולריס מותאמת לרקמה מביופסיה או רקמה מערמונית שהוסרה.
 • השילוב של תוצאת בדיקת פרולריס יחד עם המדדים הקליניים והפתולוגיים של הגידול (PSA ומדד גליסון) מסייעים לרופא לחזות את מידת האגרסיביות של סרטן הערמונית ולהתאים טיפול.מומלץ לקרוא גם על בדיקת PSA

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות