אפירמה בדיקה גנטית לאיבחון קשריות בלוטת התריס

אפירמה היא בדיקה גנומית המסייעת בהתאמת האבחון והטיפול במטופלים בעלי קשריות (גידולים) בבלוטת התריס.

רופאה מראה תוצאות לאישה אחרת

מהי בדיקת אפירמה?

אבחון של קשריות בבלוטת התריס עשוי להיות מאתגר ולגרום לאי ודאות. הליך האבחון של קשריות בבלוטת התריס כולל מספר בדיקות, ביניהן ביופסיה באמצעות מחט (FNA) במטרה לסווג האם הממצא שפיר או ממאיר (סרטני).

בכ-15-30% מביופסיות ה-FNA מתקבלת אבחנה שאינה חד-משמעית לממאירות (Bethesda III, IV). ללא בדיקה גנומית מרבית המקרים מופנים לניתוח אבחנתי, במסגרתו תתבצע הסרה חלקית או מלאה של בלוטת התריס, בכדי לשלול חשד לממאירות.

ב70-80% מהמקרים לאחר ניתוח בלוטת התריס הקשרית מתגלה כשפירה והניתוח מתברר כמיותר. כתוצאה מהניתוח עלולים המטופלים לסבול מתופעות שישפיעו על בריאותם ואיכות חייהם.

  • בדיקת Afirma מסייעת לשלול ממאירות ברמת וודאות גבוהה ולהימנע מניתוחים שאינם לצורך.
  • 2 מכל 3 מטופלים מטופלים מסווגים על ידי בדיקת אפירמה כבעלי קשרית שפירה ויכולים להמנע מניתוח מיותר.
  • יעילות הבדיקה הוכחה במסגרת עשרות מחקרי עולם-אמיתי עצמאיים.
  • הבדיקה נתמכת ע”י ההנחיות הקליניות לאבחון וטיפול של האיגודים הגדולים בעולם, כמו NCCN ו-ATA.

 

ההשפעה של בדיקת Afirma GSC על 100 מטופלים בלי קשריות שסווגו כבעלות אבחנה שאינה חד-משמעית לממאירות בבדיקה הציטולוגית (Bethesda III/IV):

 

למי מתאימה בדיקת Afirma?

הבדיקה מתאימה למבוגרים מעל גיל 21 בעלי קשרית בבלוטת התריס שגודלה מעל 1 ס”מ ושסווגה באבחנה שאינה חד משמעית לממאירות בבדיקה הציטולוגית (Bethesda III/IV).

כיצד ניתן לבצע את הבדיקה?

  • בהתאם להמלצת רופא מומחה, אנדוקרינולוג או א.א.ג, יש לקבל הפניה לבדיקה ולביופסיית FNA הכוללת שמירת דגימה עבור בדיקת Afirma.
  • לפני ביצוע הביופסיה יש ליצור קשר עם חברת כצט בטלפון 1700-700-922 על מנת להסדיר את התשלום או קבלת ההתחייבות מקופת החולים.

מה בוחנת בדיקת Afirma?

Afirma בוחנת רמות ביטוי של למעלה מ-10,000 גנים ובשילוב עם אלגוריתם ייחודי מספקת מידע המסייע לדייק את קבלת החלטה – מעקב או ניתוח.

הבדיקה כוללת את פאנל השוניות הגנומיות הרחב ביותר בתחום סרטן בלוטת התריס. בקשריות שיסווגו כחשודות לממאירות, יבוצע פאנל Xpression Atlas הבוחן נוכחות/העדר שונויות גנומיות התורמות מידע תומך בקבלות החלטות קליניות.

האם הבדיקה ממומנת על ידי קופות החולים וחברות הביטוח?

  • הבדיקה כלולה בסל שירותי בריאות כללית – מבוטחי קופ”ח כללית העומדים בקריטריונים זכאים למימון מלא לביצוע הבדיקה.
  • מבוטחי יתר קופות החולים – ניתן לבצע את הבדיקה במסגרת פרטית.
  • מבוטחי לאומית זהב– זכאים להחזר חלקי בביצוע הבדיקה.
  • ביטוחים פרטיים – ניתן לקבל החזר דרך כל חברות הביטוח הפרטי בהתאם לפוליסה של הנבדק. לחברת כצט הסכם עם חברת הפניקס במסגרתו מבוטחים בעלי פוליסה מתאימה משלמים רק את גובה ההשתתפות העצמית.

חברת כצט מסייעת בהבהרת ומימוש הזכאות לנבדקים.

היכן ניתן לבצע את הבדיקה?

למידע נוסף לגבי מכונים ומרכזים בהם ניתן לבצע בדיקת Afirma ניתן ליצור קשר עם שירות לקוחות חברת כצט להכוונה וסיוע בתיאום הפרצודורה.

הורדת עלון למטופל