המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  אנדופרדיקט
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  אנדופרדיקט (הגדל)

  אנדופרדיקטבדיקה דיאגנוסטית לקביעת רמת הסיכון בסרטן השד

  אנדופרדיקט היא בדיקה דיאגנוסטית שמטרתה לקבוע את רמת הסיכון להיווצרות גרורות מרוחקות במטופלות עם סרטן שד ראשוני, שיש לו ביטוי חיובי לרצפטורים לאסטרוגן (ER+) וביטוי שלילי לחלבון HER2, הנמצאות תחת טיפול אנדוקריני.
  אנדופרדיקט (הגדל)

  אנדופרדיקט
  אנדופרדיקט היא בדיקה דיאגנוסטית שמטרתה לקבוע את רמת הסיכון להיווצרות גרורות מרוחקות במטופלות עם סרטן שד ראשוני, שיש לו ביטוי חיובי לרצפטורים לאסטרוגן (ER+) וביטוי שלילי לחלבון HER2, הנמצאות תחת טיפול אנדוקריני.


  הבדיקה מבוססת על רמות ביטוי של 8 גנים הקשורים בביטוי של רצפטורים לאסטרוגן ובהתרבות מהירה של התא.
  הבדיקה היא כלי אבחנתי המסייע לרופא/ה לבצע החלטה מושכלת, להימנע מטיפולי כימותרפיה, אם ניתן, ולבחור בדרך טיפול מותאמת אישית לכל מטופלת.


   

  מה מגלה הבדיקה?

  בדיקת אנדופרדיקט, משקללת את הביטוי הגנטי של הגידול יחד עם המאפיינים הקליניים שלו - גודל הגידול ומצב הבלוטות ויכולה לזהות ברמת ביטחון גבוהה ובאופן דיכוטומי:

  1. מטופלות המקבלות טיפול הורמונלי ומצויות בסיכון גבוה (High risk) לפתח גרורות מרוחקות.
  2. מטופלות המקבלות טיפול הורמונלי ומצויות בסיכון נמוך (Low Risk) לפתח גרורות מרוחקות.

   

  מידע זה מסייע לרופא/ה להחליט האם רצוי להוסיף טיפול כמותרפי לטיפול ההורמונלי או שהטיפול ההורמונלי מספיק ולא תהיה תועלת משמעותית מתוספת של טיפול כמותרפי.


  כיצד מתבצעת בדיקת אנדופרדיקט?

  הבדיקה נעשית על רקמת הגידול הסרטני, מהגידול מופק חומר גנטי בשם RNA ומתבצעת בדיקה מולקולרית באמצעות טכנולוגיה שנקראת RT-PCR. טכנולוגיה זו מאפשרת לבחון את רמות הביטוי של שמונת הגנים בגידול. בסיום הבדיקה, מתקבל דו"ח המכיל את ציון שנקרא EPclin ומשמעותו מבחינת הסיכון להיווצרות של גרורות מרוחקות ב-10 שנים.


   

  למי מתאימה הבדיקה?

  מטופלות המאובחנות בסרטן שד ראשוני, שיש לו ביטוי חיובי לרצפטורים לאסטרוגן (ER+) וביטוי שלילי לחלבון HER2, הנמצאות תחת טיפול אנדוקריני.


   

  יתרונות הבדיקה

  הבדיקה נותנת תשובה חד משמעית: סיכון נמוך או סיכון גבוה.
  • היכולת של הבדיקה לנבא את הישנות המחלה, המתבטאת בהתפתחות גרורות מרוחקות, הוכחה כטובה יותר מהמדדים הקליניים והפתולוגים המקובלים.
  • הבדיקה מסווגת לקבוצת הסיכון הנמוך מעל ל- 60% מהמטופלות.
  • הבדיקה מסווגת בצורה טובה ומהימנה ל-2 קבוצות הסיכון:
   - מטופלות שאין להן מעורבות של בלוטות לימפה. 
   - מטופלות עם מעורבות בלוטות לימפה חיוביות. 
   - מטופלות טרום גיל המעבר. 
   - מטופלות לאחר גיל המעבר.


  הבדיקה היא סמן ביולוגי מדויק לחיזוי של היווצרות גרורות גם בשנים הראשונות לאחר האבחון (בין 0-5 שנים) וגם בהיווצרות גרורות מאוחרות (בין 5-10 שנים).
  תוצאות הבדיקה וההמלצות הינן כלי דיאגנוסטי בלבד, המיועד לסייע לרופא, ואינן מחליפות את דעתו המקצועית או החלטתו של הרופא המטפל.
   

   

  References:

  1. Filipts M et al. A new molecular predictor of distant recurrence in ER-positive, HER2-negative breast cancer adds independent information to conventional clinical risk factors. Clin Cancer Res 2011; 17(18):6012-6020.

  2. Dubsky P et al. The EndoPredict score provides prognostic information on late distant metastases in ER+/HER2- breast cancer patients.Br J Cancer 2013 109(12):2959-2964.

  3. Martin M et al. Clinical validation of Endopredict test in node-positive, chemotherapy-treated ER+/HER2- breast cancer patients: results from the GEICAM 9906 trail. Breast Cancer Research 2014, 16:R38tra.

  4. Buus R et al. Comparison of EndoPredict and EPclin with OncotypeDX Recurrence score for prediction of risk of distant recurrence after endocrine therapy. JNCI J Natl Cancer Inst (2016) 108(11): djw149

   


   

  לקבלת מידע נוסף והתייעצות:

   

   

  שירות לקוחות 1-700-500-220  

  *  
  *  
  *  
   
   

     
   
   

  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד