ההיסטוריה של חברת כצט

חברת כצט נוסדה בשנת 1921 כחברה קטנה לשיווק תרופות, ובמהלך כל שנות קיומה התקיימה במקביל לשינויים הרבים שחלו במזרח התיכון, ביניהם קשיים כלכליים, מלחמות מחלות, מגפות ועוד. בשנת 2022, לאחר למעלה מ-100 שנות פעילות, רוכשת קרן הפרייבט אקוויטי, פורטיסימו קפיטל, את השליטה בחברת כצט מידי משפחת זוסמן כהן.

חברת כצט נוסדה בשנת 1921 כסניף של חברה מצרית בבעלות אנגלית ועיסוקה היה שיווק תרופות, טיפול במגפת העכברים שפקדה את האזור וגם ייבאה לארץ מסרטות לבתי קולנוע.

במהלך כל שנות קיומה, התקיימה כצט במקביל לשינויים הרבים שחלו במזרח התיכון ובישראל, הצליחה לעמוד בכל האתגרים הסביבתיים ולמרות כל הקשיים, הצליחה כצט להיות פורצת דרך וחלוצה בתחומה, להגיע להישגים כלכליים ולשיתופי פעולה עם חברות רב לאומיות ולהפוך לאחת החברות המובילות בישראל בשלושת התחומים בהם היא עסקה: בריאות, חקלאות ווטרינריה. בשנת 2022, לאחר למעלה מ-100 שנות פעילות, רוכשת קרן הפרייבט אקוויטי, פורטיסימו קפיטל, את השליטה בחברת כצט מידי משפחת זוסמן כהן.

מייסד החברה

חברת כצט נוסדה על א.ז. כהן, יליד ירושלים, אשר קיבל לידיו את ניהול הסניף הארצישראלי של חברת “האחים גרין” האנגלית, מאז 1921.

עת הקמת המדינה רכש מר כהן את הסניף הארץ ישראלי מהבעלים האנגלים ועד 2022 החברה נוהלה על ידו, על ידי בנו ועל ידי נכדתו. בשנת 1955 השתנה שם החברה לכימיקלים וציוד טכני בע”מ – הלוא היא חברת כצט המוכרת לנו כיום.

כצט היתה מהחברות החלוצות בארץ בשנותיה הראשונות של המדינה בתחומי הבריאות והחקלאות: ייבאה חיסונים נגד חצבת ושפעת, הובילה שינויים מהפכניים בתחום הדברת המזיקים בפרדסים, מכשור וציוד רפואי למוסדות להשכלה גבוהה ולמכוני מחקר ועוד.

בנוסף, כחלק מהמורשת של מר כהן,  פילנטרופ בנשמתו אשר תרם רבות בסתר וברמה הציבורית, הקימה כצט בשנות ה-70 את קרן “יוכבד וא.ז. כהן” אשר יועדה לשתף את הקהילה בהצלחת החברה, באמצעות תרומה לסביבה בה היא פועלת.

בשנת 2022 נמכרו מניות הרוב של חברת כצט לקרן פורטיסימו והחברה מנוהלת על ידי באי כח הקרן עד היום.

2023

חברת כצט רוכשת את חברת פלוריש, המתמחה בייצור ושיווק תוספי תזונה

2022

קרן הפרייבט אקוויטי, פורטיסימו קפיטל, רוכשת את השליטה בחברת כצט בע”מ (“כצט”) מידי משפחת זוסמן כהן. סיגל פירסט, מנכ”לית ובעלת מניות, תמשיך להיות מעורבת בחברה ותכהן בתפקיד היו”ר.

 

2020

הקורונה מכה בעולם. כצט כעסק חיוני מצטרפת למאבק בקורונה והופכת להיות אחת הספקיות המרכזיות של אלכוג’ל לשוק המוסדי והפרטי בישראל. כצט משיקה את טאפיקס, אבקת ספריי לאף לחסימת וירוסים הנכנסים לחלל האף.

 

2018-2019

מוצרים חדשים מתווספים לסדרת טפטפים סדרת הדרמוקוסמטיקה המובילה לתינוקות בישראל. טפטפים קולדי וטפטפים פירסטי זוכים בהצלחה רבה בקרב הציבור ואף זוכים לככב כ”מוצר השנה”, פרס החדשנות ובחירת הצרכנים

 

2017

כצט ממשיכה לפתח את התחום הגנטי ומגדילה את מספר הבדיקות הגנטיות לתחומים נוספים: סרטן הערמונית, סרטן בלוטת התריס, סרטן השד ועוד. בדיקה נוספת בשם נוירופרמג’ן מאפשרת התאמה של טיפול בחולים פסיכיאטרים בהתאם למבנה הגנטי שלהם, למידע נוסף על הבדיקות הגנטיות.

מסגרת השקעות בחדשנות כצט נכנסת לשותפות בפרוייקט Guidein ומשקיעה בטכנולוגיה מצילת חיים המאפשרת פיום אינטובציה בתנאים שטח.

 

2016

כצט משיקה את הדור הבא של גלולות החירום – אלה, אמצעי חירום למניעת הריון תוך 120 שעות.

כצט משקיעה בפרוייקט H20 Farm שעיקרה גידול סוגי חסה שונים בחממות הידרופוניות ללא מגע בקרקע.

בנוסף כצט מצטרפת כמשקיעה בשני פרוייקטים הקשורים בטכנולוגיות מתקדמות בחקלאות האחד Nobactra בנושא הגנת הצומח ידידותי לסביבה והשני Groundwork – טכנולוגיה להגדלת התוצרת החקלאית באמצעות מיקרוביום.

 

2015

חברת כצט, רואה ברפואה מותאמת אישית את רפואת העתיד ומציעה ללקוחותיה מספר בדיקות גנטיות חדשניות למגוון מחלות ומצבים.

 

2013

מפעל הקוסמטיקה, כצט נוביס מקבל את תו האיכות הגבוהה ביותר, תו הפלטינה.

 

2012

אתר כצט מקבל את אות הנגישות ואכן האתר עומד בתקן הנגישות הגבוה ביותר לאתרים מטעם עמותת נגישות ישראל.
כצט משיקה משחות שיניים בסין.

 

2011

כצט משיקה את המוצר הראשון באנגליה.

 

2010

כצט זוכה לקבל את הפלטינה של אות המעלה, שהינו הדירוג הגבוה ביותר בדירוג מעלה בזכות הפעילות של החברה ועובדיה לקידום אחריות תאגידית. כצט ממשיכה לקבל אות זה גם בשנים הבאות.

כצט משיקה בהודו מוצרים מסדרת פמינה.

 

2009

תחילת ייצוא מוצרי סדרת פמינה לשווקים שונים ברחבי העולם. משרדי המטה ומפעל ד”ר מירון מקבלים הסמכה לתקן איכות הסביבה ISO 14001

 

2008

כצט תעשיות כימיות מקבלת אישור PIC ו-TGA רשות הבריאות האוסטרלית עבור ייצור מוצקים ונוזלים.
מחלקת הייצוא גדלה ומתרחבת ומייצאת את מוצרי כצט תעשיות ונוביס לארצות שונות, בינהן אוסטרליה, הונג קונג, סינגפור, דרום אפריקה, רומניה, רוסיה, אוקראינה, בלרוס וטורקיה.

 

2007

כצט מרחיבה את טווח מוצרי התרופות שלה וממשיכה לייבא תרופות מובילות ומשיקה את סדרת טיפטיפות שהפכה להיות בכל בית עם ילדים בישראל

 

2006

כצט משדרגת את המחלקה הוטרינרית שלה שרוכשת זהות משלה תחת השם אנימל קר ובאנגלית AnimalCare . כצט מקבלת את האישור הראשון שלה לפטנט על צורות מתן מיוחדות לילדים.

 

2004

המחלקה החקלאית מקבלת זהות עצמאית – אגריקה.

 

2002

המחלקה החקלאית מתחילה לספק זרעים למגוון גידולי שדה. שנה מאוחר יותר היא הופכת למחלקה עצמאית. חטיבת הפארמה משיקה את סדרת טפטיפות, הסדרה המובילה בישראל לטיפול בתינוקות ופעוטות.

 

2001

סיגל פירסט, בתו הצעירה של מאיר כהן ממונה למנהלת כללית, כמעט 60 שנה אחרי שסבה אדון כהן רכש את מניות החברה.

 

2000

בעקבות פתיחת המשרדיים העצמיים של החברות הבינלאומיות בישראל החברה מחליטה לקדם את נושא הייצור ומרחיבה באופן משמעותי את המפעל שלה לייצור תרופות – “כצט תעשיות כימיות”

 

1998

כצט מקימה את חברת נובולוג בשיתוף עם “פארם-אפ” (50%) – חברה לשיווק ולוגיסטיקה, המפיצה תרופות לבתי מרקחת ומוסדות בריאות, וכן מוצרי טואלטיקה וקוסמטיקה לחנויות קמעונאיות.

 

1997

כצט מפעילה מחדש את המחלקה הוטרינרית שלה לפיתוח, ייצור ושיווק מוצרי וטרינריה לשוק חיות המחמד בישראל.

 

1982

כצט עוברת למפעלים גדולים יותר בקרית מלאכי ומתחילה לייצר טווח רחב של תכשירים תרופתיים. באותה שנה, החברה מתחילה להפעיל גם את חלקו השני של המפעל בקרית מלאכי, “כצט נוביס”, המתמחה בייצור תכשירים קוסמטיים, בריאותיים וטואלטיקה. בתו של מאיר, דנה, מצטרפת לחברה. שם החברה מקוצר באופן רשמי לכצט.
כצט רוכשת את המפעל ד”ר מרון תוצרים כימיים בע”מ ומרחיבה את פעילויות הייצור שלה למוצרים כימיים להגנה על צמחים, מוצרים היגייניים ומוצרי טיפול לבעלי חיים.

 

1981

כצט רוכשת את המפעל ד”ר מרון תוצרים כימיים בע”מ ומרחיבה את פעילויות הייצור שלה למוצרים כימיים להגנה על צמחים, מוצרים היגייניים ומוצרי טיפול לבעלי חיים.

 

1971

מאיר ז. כהן ממונה למנהל הכללי. ב-1973 הוא מגשים את חלומו, לחזור לייצור מקומי של תרופות, וכצט רוכשת את מפעל התרופות “נוביס” מקיבוץ ארז. בשנים שלאחר מכן המפעל עובר לקריית מלאכי ומקבל את שמו “כצט תעשיות כימיות”.

 

1963

המחלקה לציוד רפואי ומדעי של כצט, טכנוטרון, מתרחבת ומספקת למוסדות להשכלה גבוהה ומכוני מחקר מערכות יניקה, ציוד רנטגן (סיפקה את ה-Cobalt הראשון, שיוצר על-ידי ווסטינגהאוס, לבית החולים הדסה בתל-אביב), ציוד הרדמה, שולחנות ניתוח, ספקטרופוטומטר ועוד.

 

1962

מוקמת המחלקה הוטרינרית במטרה להגן על ענף הלול בישראל. כצט מייבאת לארץ חיסונים יעילים לעצירת ההתפשטות של מחלת ניוקסל בקרב עופות.

 

1955

מחלקת הקולנוע נפתחת מחדש ומספקת למוסדות השכלה מוצרים כגון פילם, שקופיות, מקרנים ומכשירי פנס קסם להקרנת תמונות על המסך. עם הקמתה, סיפקה Cinemascope, כ-75% מדרישות השוק, החל בעדשות ומסכים ועד לחדרי הקרנה מלאים.

החברה משנה את שמה ל-“כימיקלים וציוד טכני” או בקיצור כצט.

עם פטירתו של האח יהושוע גרין, בתחילת שנות ה-60, עוברת השליטה בחברה לבני דודיו, משפחת כהן-זוסמן. במהלך שנות ה-60, המחלקה הרפואית של כצט הייתה מחלוצות היבוא לארץ של חיסונים נגד חצבת ושפעת. בינתיים המחלקה החקלאית מביאה לשינוי מהפכני בתחום הדברת המזיקים והעשבים השוטים בפרדסים.

 

1948

עם הקמת המדינה מתחילה חברת י.גרין ושות’ לייצר חומרי דישון. אדון כהן נוקט מספר יוזמות כדי לספק לחקלאי המדינה הצעירה חומרי דישון ומשתמש לשם כך במקורות חדשניים כמו יבוא גואנו (לשלשת ציפורים) ופסולת ממוחזרת, באתר הידוע כיום בשם חיריה.

מאיר, הבן של אדון כהן, מצטרף לחברה בסוף 1951.

 

1942

אדון כהן הופך לבעל מניות בחברה, והחברה משנה את שמה לחברת י.גרין ושות’ (פלסטינה) בע”מ. היא צופה את המחסור בתרופות שייגרם כתוצאה מהמלחמה, ומקימה את המפעל “תוצרי רפואה ארצישראליים” (באנגלית:Palestine Pharmaceuticals Products), שמייצר תרופות עבור השוק המקומי והצבא הבריטי.

יוזמה זו היא תוצאה של שיתוף פעולה בין חיים וייצמן, לימים נשיא המדינה הראשון, מכון זיו (לימים מכון וייצמן) וחברה בשם P.HP.P. בסופו של דבר נמכר המפעל לקיבוץ מעברות. היום הוא מוכר בשם “חברת תרימה”.

 

1938

עם עליית הנאצים לשלטון, מפסיקים קשרי העבודה של “האחים גרין” עם החברות באייר ואגפא (בקהיר ובארץ ישראל) הגרמניות. במקומן מפתחים “האחים גרין” קשרי עם חברות בינלאומיות אחרות, ביניהן חברת Geigy השוויצרית, Glaxo ו-Beecham הבריטיות וכן נציגה של החברות האמריקאיות American Optical, Ben & Howell, Cenco, Westinghouse Medicals ואחרות.

 

 

1937

“האחים גרין” לוקחים חלק בבניית בית המשרדים הראשון בת”א “בית הדר” ומעתיקה אליו את משרדיה עד לשנת 1942.

 

1935

מחלקת הצילום עוזרת לברוך אגדתי להשלים את הסרט הראשון דובר עברית “זו היא הארץ”, המתעד את מאבקם של המתיישבים הראשונים.

 

1930

המחלקה החקלאית יוזמת את הפעולה המאורגנת הראשונה בארץ נגד אלפי עכברי שדה. לצורך כך היא יוצרת שיתופי פעולה בין פקידים בריטים, איכרים ערבים ויהודים שיוצאים יחדיו לחסל את המזיק שפורע בשדותיהם.

במהלך שנות ה-30, תוך שיתוף פעולה עם חברת באייר הגרמנית, החברה מפתחת תרופות נגד מחלת הבילהרציה (מחלה טפילית), נגד מלריה, וכן נסיוב נגד הכשת נחשים.

 

1929

סניף “האחים גרין” עובר מיפו לתל אביב.

 

1921 – 1928

בשנת 1921 פותח יהושוע גרין, אח נוסף, סניף של “האחים גרין” ביפו. עם הזמן הסניף החדש מתחיל לצמוח ולהתרחב בעקבות הדרישה ההולכת וגדלה של האוכלוסייה לתרופות ומוצרים רפואיים. בינואר 1928, מצטרף לחברה קרוב משפחה של משפחת גרין, אברהם כהן-זוסמן שנודע לימים בשם אדון כהן.

 

1918

האחים יצחק וברנרד גרין מקימים בקהיר את “האחים גרין”, חברה לשיווק תרופות ומוצרי חבישה. לימים התרחבה החברה והפכה לאחת מחברות התרופות המובילות במצרים. בחברה היו שלוש מחלקות: תרופות, חקלאות וצילום. בזכות הצלחת החברה הפכו “האחים גרין” לנציגים של חברת באייר הגרמנית שעסקה בייצור ושיווק תרופות וכימיקלים וכן לנציגים של חברת אגפא העולמית למוצרי צילום.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות