פרולריס בדיקה גנומית להתאמת טיפול בסרטן הערמונית

אבחון של סרטן ערמונית באופן טבעי מעלה חששות רבים. עם קבלת האבחון יש הרבה דברים שצריך לבדוק, למשל מהו הטיפול המתאים ביותר עבורך. פרולריס היא בדיקה גנומית ייחודית המתאימה בצורה מדויקת יותר את תוכנית הטיפול בסרטן ערמונית.

זוכ אנשים מחייכים

Myrad Polaris Prostate cancer - logoאחד הדברים החשובים שכדאי לדעת כשמאובחנים בסרטן ערמונית

לכל אדם שאובחן בסרטן ערמונית יש גידול בעל הרכב גנטי שונה. השוני הזה גורם לכך שכל גידול מתפתח ומגיב אחרת לטיפולים, ולכן תוכנית הטיפול צריכה להיות מותאמת באופן אישי לכל מטופל. אחד הדברים המשפיעים על התפתחות הגידול הוא עד כמה מהר הגידול מתקדם, או במילים אחרות – עד כמה הוא אגרסיבי.

אם הגידול בערמונית אגרסיבי התאים הסרטניים מתחלקים מהר והגידול עלול לשלוח גרורות. במקרים אלה יש להתחיל טיפול רדיקלי בהקדם כדי לנסות לעצור או לחסל את הסרטן. כשהגידול בערמונית “רדום”, כלומר אינו אגרסיבי, לפעמים מספיק רק לעקוב אחריו באמצעות ״מעקב פעיל״ (בדיקות פעמיים בשנה וביופסיות חוזרות), כדי לגלות בזמן אם הסרטן גדל או הפך לאגרסיבי.

המידע על מידת האגרסיביות של סרטן הערמונית מאפשר להימנע מטיפול יתר או מתת-טיפול. כשלא יודעים עד כמה הגידול אגרסיבי תוכנית הטיפול שתיבחר לא תמיד תתאים לגידול הספציפי שלך.

 

מהי בדיקת פרולריס?

בדיקת פרולריס היא בדיקה המספקת מידע לגבי אגרסיביות הגידול. פרולריס היא בדיקה ייחודית הבוחנת מבעד למיקרוסקופ את ההרכב הגנטי הייחודי של הגידול שלך בערמונית ומודדת במדויק פעילות של גנים ספציפיים המשפיעים על התקדמות הגידול. פעילות גנים נמוכה קשורה לסיכון נמוך שהגידול יתקדם, ופעילות גבוהה קשורה לגידול שמתקדם מהר, כלומר גידול אגרסיבי.

כשמשלבים את ממצאי בדיקת פרולריס (״ציון מולקולרי של הגידול״) עם תוצאות הבדיקות האבחנתיות PSA וסיכום גליסון (״המדדים הקליניים״) אפשר לדעת מהו הסיכון האישי שלך שהסרטן יתפשט מחוץ לערמונית ומה הסיכון לתמותה כתוצאה מסרטן הערמונית.

 

איך בדיקת פרולריס יכולה לעזור לך?

הנתונים הקליניים והפתולוגים שלך, בשילוב עם המידע החדש המתקבל מבדיקת פרולריס, יסייעו לך ולרופא שלך לדעת מהי תוכנית הטיפול המתאימה ביותר עבורך.

דרגות מעקב בבדיקת פולאריס

  • מעקב פעיל – גברים שיכולים להתאים למעקב פעיל ולהימנע בביטחון מטיפול אגרסיבי
  • טיפול יחיד – גברים שעבורם מעקב פעיל אינו בטוח. מומלץ לשקול להתחיל טיפול יחיד (לדוגמה ניתוח או הקרנות)
  • טיפול משולב – גברים שמומלץ לשקול עבורם טיפול משולב, לדוגמה, ניתוח והקרנות או הקרנות וטיפול הורמונלי

 

מהם היתרונות של בדיקת פרולריס?

  • הבדיקה מספקת מידע ייחודי – פרולריס היא הבדיקה היחידה שמספקת מידע מבוסס המנבא את התנהגות הגידול, גם במטופלים שלא עברו טיפול אגרסיבי (נותרו במעקב פעיל) וגם במטופלים שסיימו טיפול אגרסיבי, לדוגמה, הקרנות או טיפול לכריתת הערמונית.
  • הבדיקה מאפשרת להתאים את תוכנית הטיפול לגידול הספציפי שלך – בדיקת פרולריס מסייעת לרופא לדעת מהי תוכנית הטיפול המדויקת עבורך ולא להסתמך על ניסוי וטעיה.

מחקרים רבים הוכיחו כי בדיקת פרולריס מספקת את המידע המשמעותי ביותר מבחינה קלינית לגבי התקדמות הגידול והסיכון שלו עבור כל מטופל.

 

למי מתאימה בדיקת פרולריס?

הבדיקה מתאימה לגברים שאובחנו בסרטן הערמונית מקומי, שלא עברו טיפול אגרסיבי, או לחולים לאחר ניתוח לכריתת הערמונית המעוניינים לקבל מידע שיעזור להם לבחור את הטיפול הנכון ביותר עבורם.

 

כיצד מתבצעת בדיקת פרולריס?

עם קבלת האבחון של סרטן ערמונית התייעץ עם הרופא שלך לגבי נחיצות בדיקת פרולריס. מומלץ לבצע את הבדיקה עם קבלת האבחון הראשוני ולפני קבלת החלטה לגבי תוכנית הטיפול. אם הוחלט כי הבדיקה נחוצה, אלו הם השלבים שתעבור:

  1. מזמינים בדיקה – כדי להזמין את הבדיקה יש ליצור קשר עם חברת כצט, המשווקת את הבדיקה, בטלפון 1-700-700-922.
  2. איסוף דגימה – בדיקת פרולריס מבוצעת על דגימה מרקמת הגידול. חברת כצט אוספת מהמכון הפתולוגי את דגימת הגידול שלך שנלקחה בביופסיה בזמן האבחון. דגימה כזו יכולה לסייע להעריך מה רמת הסיכון להישנות המחלה.
  3. שליחת הדגימה למעבדה – חברת כצט שולחת את הדגימה למעגדות חברת Myriad שבארה”ב. הבדיקה מודדת את אגרסיביות הגידול באמצעות טכנולוגיית ריצוף גנומי מתקדמת.
  4. קבלת תוצאות – דו”ח עם תוצאות הבדיקה נשלח אל הרופא המטפל תוך כ-2 עד 3 שבועות. הדוח פשוט להבנה וכולל ציון אישי המבוסס על ההתנהגות הייחודית של הגידול הסרטני. הדו”ח כולל גם המלצות איך כדאי להתקדם – מעקב פעיל, טיפול או טיפול משולב.

 

בדיקת פרולריס אינה כלולה בסל שירותי הבריאות ולכן יש לרכוש אותה באופן פרטי.

לקבלת מידע נוסף, התייעצות וסיוע בבדיקת זכאות להחזר ביטוחי פנה אל שירות הלקוחות עוד היום 1-700-700-922

להלן קטע וידאו המתאר את סיפורו של משה, אשר אובחן בסרטן הערמונית ועומד בפני החלטה האם להשאר במעקב פעיל או לבחור בטיפול אגרסיבי יותר, שאין הוכחה ודאית שהוא מפחית סיכון לתמותה, ויש לו תופעות לואי רבות.
הפתרון – פרולריס – בדיקה גנומית, שמודדת רמות ביטוי גנים הקשורים במנגנוני שכפול התא, להערכת סיכון לתמותה ל-10 שנים.
מדדים קליניים מקובלים מספקים מידע על תמונת המצב הנוכחית של הגידול, פרולריס מספקת מידע עד כמה מהירה/איטית התפתחותו של סרטן הערמונית ומאפשרת להמנע מטיפול שלא לצורך.