אביב הגיע? האלרגיה גם...

14 במרץ 2010

עם בואה של עונת האביב אנחנו מתחילים לתכנן טיולים בטבע, לצאת לראות את הפריחה וליהנות ממזג אוויר נוח רגע לפני שמתחיל החום הכבד של הקיץ. אך בקרב כשליש מהאוכלוסייה האביב היא גם עונת האלרגיות: התעטשויות, נזלת, גירודים באף, עקצוצים בעיניים, ולעתים גם התקפי אסתמה.

מגרד לכם? סובלים מפריחה ומגירויים בעיניים? מסתבר שכשליש מהישראלים סובלים מאלרגיות בתקופת המעבר בין החורף לקיץ. המלצות לטיפול בתופעות של קדחת השחת

עם בואה של עונת האביב ורגע לפני החום הכבד של הקיץ אנחנו מתחילים לתכנן טיולים בטבע, לצאת לראות את הפריחה וליהנות ממזג האוויר. אך בקרב כשליש מהאוכלוסייה האביב היא גם עונת האלרגיות: התעטשויות, נזלת, גירודים באף, עקצוצים בעיניים, ולעתים גם התקפי אסתמה. תופעות אלה מכונות קדחת אביבית או קדחת השחת (Hay fever) כי בתקופה זו – החקלאים שקצרו את התבואה היו חולים בסימפטומים הללו. לשמחתנו, יש כיום תרופות היכולות לסייע לפתרון הבעיה.

 

צינון או אלרגיה? סימפטומים של קדחת השחת

בתקופת האביב מתחילים הצמחים להפרות את עצמם וכתוצאה מתפזרים גרגרי האבקה באוויר, חודרים לריריות האף, לעיניים ולדרכי הנשימה. אנשים בעלי מערכת חיסונית רגישה ייצרו נוגדנים וישחררו לדם חומר הנקרא היסטמין. תגובה זו יכולה לגרום לתגובות אלרגיות שונות כגון פריחה, גירודים, נפיחות וגירויים בעיניים, התעטשויות ונזלת. חשוב לציין כי התופעות האלרגיות אינן מסוכנות , עם זאת אין ספק שתופעת האלרגיה מאוד מטרידה, משבשת ופוגעת באיכות החיים.
הבעיה המרכזית של מי שסובל מאלרגיה היא שכמעט בלתי אפשרי להימנע מהחשיפה לגרגרי האבקה שמפיצים הצמחים, אלא אם מסתגרים בבית למשך כל התקופה – מה שבדרך כלל אינו אפשרי. כמו כן, ישנם אבקנים המופצים באוויר לכל אורך השנה ולא רק באביב. במקרים מסוימים, האלרגיה נגרמים בגלל חשיפה לצמחים מסוימים הגדלים רק באזור מסוים ואז מי שאלרגי לאותם צמחים יכול לעבור לגור באזור אחר. ברוב המקרים, כדי רק טיפול תרופתי יכול לסייע לאלרגיות.

 

טיפול תרופתי

הטיפול התרופתי כולל בעיקר נטילת אנטי-היסטמינים – תרופות המונעות את שחרורו של חומר הנקרא היסטמין לדם הגורם לתגובות האלרגיות. נטילת תרופה המכילה אנטי היסטמינים שנועדו למנוע גירודים, עיטושים ונזלת.
ישנם תכשירים אנטי-היסטמינים לטיפול בנזלת אלרגית והסימפטומים הנלווים לה כגון התעטשות, עקצוץ ועיניים דומעות וכן לטיפול באלרגיה של העור. נטילתם מפחיתה את העיטושים והגירויים בעיניים ובאף ומאפשרת למי שוסובל מאלרגיה לתפקד תפקוד מלא בכל תקופת קדחת השחת שעשויה לארוך שבועות מספר.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות