על מחלות לב והטיפול בהן

4 בנובמבר 2018
תוספות שלא תמיד תופסות - מזרקים וכדורים

מה באמת גורם לנו לחלות במחלות לב? האם אלו הגנים שלנו או שבעצם מדובר במחלה שנולדה עם אורח החיים שסיגלנו לעצמנו בעולם המודרני? קיימות סיבות רבות העלולות לגרום לנו לחלות במחלות לב כגון תזונה לא בריאה, עישון, וחוסר פעילות גופנית.

“עם תורשה אי אפשר להתווכח” – האומנם? מלבד הגנים, קיימות סיבות מרכזיות נוספות העלולות לגרום לנו לחלות במחלות לב.

 

מהי מחלת לב

מחלת לב היא ליקוי כלשהו בלב, שבגללו הלב אינו עובד ביעילות הרצויה, ולכן הגוף אינו מקבל את כמויות החמצן והמזון הדרושות לו. הצורה הנפוצה ביותר של מחלת לב היא מחלת לב כלילית, הנקראת גם טרשת העורקים הכליליים. כדי שהלב יוכל לבצע את תפקידו, הוא זקוק לאספקה של חמצן וחומרי תזונה המגיעים מהדם הזורם בעורקים (העורקים הכליליים). הצטברות של שומנים בדם, גורמים להיצרות דפנות העורקים הכליליים ולחסימה חלקית של זרימת הדם בהם. כתוצאה מכך, חלק משריר הלב אינו מקבל מספיק חמצן ומזון והאדם יסבול מתעוקת לב (אַנְגִינָה פֶּקְטוֹרִיס). תעוקת לב באה לידי ביטוי בכאב בחזה והרגשת חנק, בעיקר בשעת ביצוע מאמץ גופני, אך לא רק.

 

מה משפיע על בריאות הלב

עישון הוא גורם הסיכון המשמעותי ביותר להתקף לב מתחת לגיל 50. העישון גורם לזירוז קצב ההתפתחות של טרשת העורקים, לפגיעה באיברים השונים, מעלה את הסיכון ללקות בשבץ מוחי ומסרטן. גם עישון פסיבי מסוכן לבריאות ויכול לגרום למחלות לב.

כולסטרול – כולסטרול הוא חומר שומני שגופנו זקוק לו כדי לתפקד באופן נורמאלי. עודף כולסטרול עלול להוביל להיצרות העורקים ובהמשך לאנגינה פקטוריס ולאוטם שריר הלב. כיום ידוע כי לא כל כולסטרול מזיק: קיימת הפרדה בין כולסטרול טוב (HDL) וכולסטרול רע מסוג LDL, האחראי להתפתחות טרשת עורקים.

השמנת יתר –השמנת יתר נגרמת בעיקר בשל מחסור בפעילות גופנית ואכילת מזון עתיר שומן וקלוריות. מחקרים מראים בבירור כי עודף משקל הנובע מהשמנת יתר מגדיל את הסיכוי לתופעות כגון לחץ דם גבוה, עודף שומנים בדם וסוכרת. הדרך הטובה ביותר להפחתת שומן הגוף היא לשלב בין פעילות גופנית ודיאטה ופעילות גופנית.

לחץ דם וסוכרת – שתי מחלות הגורמות לפגיעה מצטברת בדפנות של כלי-הדם, ולכן הן מגבירות את הסיכון לפתח טרשת עורקים כלילית ולהתפתחות אוטם שריר הלב.

גורמים גנטיים – מי שבמשפחתם קיימת היסטוריה של אנשים שחלו במחלות לב (בעיקר בגיל צעיר), חשופים לסיכון גבוה יותר, ולכן צריכים להישמר כפליים מגורמי הסיכון האחרים.

לב הבעיה
ברוב המוחלט של מחלות הלב הבעיה נובעת מהזנחה ארוכה וממושכת שסופה – סתימת עורקים בלב ובגוף כולו. עם השנים, עלולים העורקים המספקים דם לאיברים שונים להיסתם אט אט. סתימת עורקים עלולה לגרום למחלות לב:

  • התקף לב – כתוצאה מהיסתמות עורקים המספקים דם ללב
  • שבץ מוחי – כתוצאה מהיסתמות עורקים המספקים דם למוח
  • פגיעה בתפקוד המיני
  • פגיעה ברגליים – כתוצאה מהיסתמות עורקים המספקים דם לרגליים
  • פגיעה בכליות ובאיברים חיוניים אחרים – כתוצאה מסתימת העורקים המספקים לאיברים אלו

שימו לב! אפשר להילחם בזה
גוף האדם הוא אכן מכונה נפלאה: ברגע שמפסיקים להכניס “לכלוך” לתוך העורקים ומטפלים בשורש הבעיה קורים לרוב תהליכים מדהימים – הגוף מגלה יכולת מופלאה להבריא את עצמו ולנקות את העורקים הסתומים. על מנת לעשות זאת יש לאתר את גורמי הסיכון למחלה ולטפל בהם:
הימנעו מעישון – אם מפסיקים לעשן, הגוף יכול לנקות את עצמו ובתום שנה מרגע הפסקת העישון הסיכון לחלות במחלת לב יורד ב-50%.

  • הורידו במשקל
  • הפחיתו בצריכת שומן רווי ומזון רב קלוריות
  • הפחיתו בצריכת המלח
  • הקפידו על פעילות גופנית סדיר

בנוסף לשינוי באורח החיים, יש להקפיד על טיפול תרופתי קבוע שהוכח כמונע אירועי לב או אירועים מוחיים, באמצעות תרופות מקבוצת הסטטינים, תרופות להורדת לחץ דם, ונוגדי טסיות, כמובן בהתאם להמלצת הרופא.

 

טיפול תרופתי

לחברת כצט מספר פתרונות המקלים ומסייעים בטיפול במחלות לב שונות, כולם כאמור בהתאם להמלצת הרופא המטפל:

לטיפול בהפרעות בקצב הלב – להאטת התכווצות הלב דרך הקשר פרוזדור-חדר, פעולה זו מאפשרת החזרת קצב הלב לפעילות נורמלית לאחר מצב של טכיקרדיה על-חדרית או בקיצור SVT.

לטיפול בהפרעות בקצב הלב – להאטת התכווצות הלב דרך הקשר פרוזדור-חדר, פעולה זו מאפשרת החזרת קצב הלב לפעילות נורמלית לאחר מצב של טכיקרדיה על-חדרית או בקיצור SVT.
זריקות לטיפול בהפרעות בקצב הלב – טיפול בהפרעות בקצב בלב (Arrythmias) של חדרי הלב המתבטאות בעיקר בפעימות לב מהירות, גם במצבים של מחלת העורקים הכליליים ו/או במצבים של תפקוד לקוי של חדר שמאל של הלב.

להורדת לחץ דם ולטיפול באי ספיקת לב – להורדת לחץ דם ולטיפול באי ספיקת לב

לטיפול ביתר שומני הדם, להורדת רמת הכולסטרול והטריגליצרידים בדם במקרים שדיאטה מתאימה אינה יעילה.

למניעת תעוקת לב – למניעת תעוקת הלב (אנגינה פקטוריס) שזהו הביטוי הקליני של הצרויות בעורקי הלב.

לטיפול בתעוקת לב כרונית ויתר לחץ דם – לטיפול בתעוקת לב כרונית, יציבה ועל רקע התכווצות כלי דם כליליים, טיפול ביתר לחץ דם.

לטיפול ביתר לחץ דם ובבצקת – מיועד לטיפול ביתר לחץ דם ובבצקת.

חשוב לזכור, תרופות אלו הינן תרופות מרשם, ויש להתייעץ עם רופא לקביעת התאמתן והמינון המומלץ .

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות