סטטיסטיקות על אקנה האם גם אתם מה-40% שלא מטפלים?

6 בינואר 2013

קבלו נתון: 85% מבני העשרה בארה”ב סובלים מאקנה. הנה עוד אחד: 20% מהאוכלוסיה הבוגרת בארה”ב סובלת מהתופעה.

סובלים מאקנה? אתם ממש, אבל ממש לא לבד. עברתם את גיל 30 ואתם סובלים מאקנה? גם אתם לא ממש בודדים. קבלו נתון: 85% מבני העשרה בארה”ב סובלים מאקנה. הנה עוד אחד: 20% מהאוכלוסיה הבוגרת בארה”ב סובלת מהתופעה. 100% מאלה היו רוצים שזה יעלם.

אקנה, או בשמה השכיח יותר, פצעי בגרות, היא תופעה שמופיעה כמעט אצל כולנו. כ-80% מהאוכלוסייה סובלים ממנה בשלב כזה או אחר. אגב, שמה מעט מטעה, ונכון שהיא שכיחה בעיקר בקרב בני ההתבגרות, אך אקנה בשום פנים אינה נדירה בקרב מבוגרים (יותר מ-50% מכל הנשים המבוגרות וכרבע מהגברים המבוגרים סובלים מאקנה). זה מופיע גם אצל ילדים בני פחות מ-10 ואף אצל תינוקות.

למה זה קורה?

העור שלנו מכיל בלוטות שומניות שנקראות בלוטות החלב. כתוצאה מגורמים שונים יש פעילות יתר בבלוטות האלה וכתוצאה – הפרשות יתר. ההפרשות סותמות את נקבוביות העור ויוצרות “פקקים לבנים” שעם הזמן פשוט עולים למעלה. כשהם כבר בחוץ החמצן גורם להם להשחיר. הפגיעה ביכולת הניקוז הטבעית של העור יוצרת דלקת שגורמת לראש השחור להתנפח ולהאדים והחרפת הדלקת תגרום להיווצרות מוגלה שנאגרת תחת קרום הפצעון.

 

אקנה, מרגיזה אחת!

אקנה היא תופעה מרגיזה במיוחד כי ברובה היא מופיעה באיזור בגוף שמאוד קשה לכסות או להסתיר – הפנים. 99% מפצעי האקנה מופיעים, לרוע המזל, על הפנים. מה שמכונה איזור ה-T: מצח, אף וסנטר. עם זאת, אקנה עלול להופיע גם באיזור החזה, הגב, הכתפיים והצוואר. התחושה (המוצדקת לעיתים) היא שזה קורה במיוחד לפני אירועים חשובים, דייט, ראיון או מסיבה.

מתח נפשי הוא אחד מהגורמים לפצעי בגרות, אך ניתן לומר שאקנה היא תופעה מאוד שכיחה, והסמיכות בין הופעת הפצעים לאירועים חשובים בחיים יכולה לעיתים להיות מקרית. כמה זה מרגיז? מאוד. 25% מהמבוגרים ו-31 מהמתבגרים בסקר שנערך בארה”ב אמרו שפצעי הבגרות הפריעו להם ליהנות מאירוע חברתי.

קריאה נוספת: אקנה ומצב נפשי

 

פצעי בגרות: כמה? מי? מתי?

80% סובלים מאקנה במהלך חייהם, כבר אמרנו. אבל האם ידעתם שפצעי בגרות היא תופעת העור השכיחה בארה”ב? באמצע שנות העשרה שלהם, יותר מ-40% מהמתבגרים בארה”ב סובלים מאקנה או מצלקות כתוצאה מאקנה, המצריכות טיפול של רופא עור. מהמידע ששיחרר ארגון רופאי העור האמריקני עולים כמה

 

נתונים מעניינים נוספים על אקנה:

  • 20% מכל הבוגרים סובלים מאקנה ברגע זה
  • 60 מיליון אמריקנים סובלים מאקנה פעילה
  • 20 מיליון אמריקנים סובלים מאקנה קשה שתגרום להם לצלקות בעור
  • 40% מכל אלה לא יעשה כלום כדי לפתור את הבעיה

 

אפשרויות טיפול

חבל ש-40% לא יעשו דבר כדי לפתור את הבעיה כי יש הרבה דרכים להתמודד איתה. אחת מהן היא לקטופיל תחליב סבון טיפולי. מותאם לשימוש יומיומי על עור הפנים. אין צורך במרשם רופא.


מיתוסים על טיפול באקנה – נכון / לא נכון

  • שמעתם שאם מפוצצים זה עובר מהר יותר? שמעתם לא נכון. פיצוץ הפצעונים גורם למוגלה לפגוע בעור שסביב הפצע והשומן מהאצבעות עלול להחריף את המצב
  • שומן מצטבר על העור? זה לא טוב – מנעו מגע עם העור, מידיים לא נקיות ואפילו שיער ארוך שנוגע בפנים עלול לגרום להצטברות שומן על העור
  • שמעתם ששמש זה טוב לחצ’קונים? שמעתם לא טוב – השמש עלולה לפגוע במעטפת החומצית הבריאה שלה עור.
  • להתעודד – זוהי תופעה חולפת ואפשר לטפל בה
  • לקפוץ לרופא העור ולהתייעץ איתו, להזיק זה לא יכול…

עוד טעויות נפוצות על הטיפול באקנה – אז, לפוצץ חצקונים מותר?

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות