תמיד יש פעם ראשונה השימוש בטמפונים

16 ביוני 2018

קבלת המחזור בפעם הראשונה הוא מאורע בלתי נשכח עבור כל נערה. אחרי שהבת מתרגלת לרעיון, לומדת להשתמש בתחבושות היגייניות ומפנימה כללים לשמירה על היגיינה נשית אפשר להציע לה לנסות להשתמש בטמפונים.

אחרי שמתרגלים להשתמש בטמפון אין נוח מזה אבל עבור נערות צעירות ההחדרה הראשונית היא לא תמיד משחק ילדים. איך מחדירים טמפון בקלות, במה כדאי להשתמש וטיפים נוספים. העיקר – לא להילחץ

קבלת המחזור בפעם הראשונה הוא מאורע בלתי נשכח עבור כל נערה. אחרי שהבת מתרגלת לרעיון, לומדת להשתמש בתחבושות היגייניות ומפנימה כללים לשמירה על היגיינה נשית אפשר להציע לה לנסות להשתמש בטמפונים. השימוש בטמפונים מומלץ לכל נערה ואישה וקיימים טמפונים קטנים וצרים יותר המותאמים במיוחד לנערות. יתרונו הגדול של הטמפון הוא בתחושת השחרור שהוא מעניק. החדרתו לנרתיק לא אמורה לכאוב וכשמחדירים אותו נכון למקומו לא מרגישים אותו כלל. הוא לא זז כמו תחבושות ואם מחליפים אותו בזמן אין סיבה שהתחתונים יוכתמו. מעבר לכך הוא מאפשר לנערה הצעירה להמשיך עם הרגלי החיים שלה ולא לחדול מפעילויות ספורטיביות כולל שחייה וספורט מים. בתקופת הקיץ כשאנחנו מבלים הרבה בים, בבריכה ויוצאים לטיולי מים הטמפון הוא ממש גלגל הצלה. אם הבנות משתתפות בקייטנות ומחנות קיץ הטמפון יאפשר להן להיות משוחררות ולקחת חלק פעיל בכל הפעילויות ללא הגבלה.

ובכל זאת, למרות הנוחות הרבה שטמפונים מעניקים נערות רבות נרתעות משימוש בהם ומתקשות בהחדרתם לנרתיק במיוחד בפעם הראשונה. אז איך מסבירים לנערה הצעירה איך להחדיר טמפון ומה כדאי להדגיש כשמתחילים שימוש קבוע בטמפונים?

 

אני וגופי

חשוב שהנערה תכיר היטב את גופה מבחינה פיזית ואת האזור האינטימי שלה ותדע בדיוק לאיזה ‘חור’ צריך להחדיר את הטמפון. לכל אישה יש שלושה נקבים באזור התחתון – פי הטבעת, פתח הנרתיק ושופכת השתן. את הטמפון מחדירים לפתח הנרתיק שהוא החור האמצעי. הפתח נמצא בפות, בין השפתיים הקטנות שבתוך השפתיים הגדולות. אפשר להיעזר בספר בנושא עם איורים כדי להכיר לנערה את מבנה מערכת המין הנקבית ולהציע לה להיעזר במראה.

להתחיל בקטן
מומלץ להתחיל עם טמפון “מיני” שהוא הקטן והצר ביותר. לרוב חברות הטמפונים יש מארזי מיני או מארזים מיוחדים לנערות צעירות.

התנוחה הנכונה
את הטמפון אפשר להחדיר בעמידה (עמידה שפופה כפופה מעט ורגליים פשוקות או רגל אחת על האסלה), ישיבה או שכיבה – איך שנוח. הכי חשוב להיות רגועה ונינוחה. כיוון ההחדרה הוא באלכסון כלפי מעלה. עם יד אחת כדאי לפשק את השפתיים הקטנות ועם היד השנייה להחדיר את הטמפון. לפני ההחדרה כדאי לגשש עם האצבע את פתח הנרתיק כדאי לדעת בדיוק לאן הוא צריך להיכנס. החדרת הטמפון צריכה להיעשות לאט ואינה צריכה לכאוב. יש להחדיר את הטמפון פנימה כך שהוא לא יורגש כלל. מה שייוותר בחוץ הוא רק החוט המשמש לשליפתו. אל חשש, הטמפון לא יילך לאיבוד בפנים וגם לא יקרע את קרום הבתולין.

עם מוליך או בלי
יש טמפונים עם מוליך וכאלה בלי. את אלה ללא המוליך יש לדחוף פנימה בעזרת האצבע לעומק הנרתיק. קיימים כמה סוגים של טמפונים עם מוליך: מוליך פלסטיק, מוליך פלסטיק נשלף או מוליך עשוי קרטון. פעמים רבות דווקא קל יותר להתחיל איתם ובמיוחד עם אלה בעלי מוליך הפלסטיק שהקצה שלהם מעוגל להחדרה קלה יותר. בכל מקרה זה עניין של נוחות אישית. את מוליכי הפלסטיק אין להשליך לאסלה.

אופן השימוש
מומלץ להחליף טמפון כל 4 שעות (ובהתאם לדימום) ובכל מקרה לא להשאיר אותו בגוף מעל ל- 8 שעות. יש להחליף טמפון כשכושר הספיגה שלו הגיע למקסימום. איך יודעים? כל אישה לומדת עם הזמן את מהלך המחזור החודשי שלה, מהם הימים בהם הדימום כבד יותר ודורש החלפת טמפון תכופה יותר ומתי הדימום קל ואפשר “לשכוח” מהטמפון. יש לזכור שמהלך הווסת משתנה עם הגיל ועם השנים וכך גם אופן השימוש בטמפונים ותחבושות. בכל מקרה כדאי לשים פד על התחתון גם כשמשתמשים בטמפון. אין להשתמש בטמפון ביומיום כדי שיספוג הפרשה מהנרתיק. במקרה של הפרשות מרובות בעלות ריח רע או לא נעים יש לפנות לרופא נשים. ייתכן שמדובר בדלקת או פטרייה ויש לכך טיפול.

תחושות חריגות
אם החדרת הטמפון כואבת גם אחרי כמה ניסיונות או מלווה בתחושה של גרד, עקצוץ, צריבה או גירוי יש לפנות לרופא נשים. ייתכן שמדובר בדלקת בנרתיק, זיהום או פטרייה אם כי סביר שתופעות אלה יורגשו גם בלי קשר לניסיונות החדרת הטמפון.

תסמונת ההלם הרעלי
מחקרים גילו קשר בין השימוש בטמפונים ובין תסמונת ההלם הרעלי שנובעת מזיהום חיידקי. נערות רבות (בייחוד אלה האחראיות שקוראות את העלון המצורף למארז הטמפונים) נבהלות מכך ונרתעות משימוש בטמפונים. יש לזכור שהתסמונת נדירה ואין סיבה לחשוש ממנה אם מחליפים טמפון בזמן ומשתמשים בו בהתאם להוראות היצרן. ליתר ביטחון אפשר להשתמש בטמפון ותחבושת היגיינית לסירוגין ולהימנע מטמפון בלילה.

 

היגיינה נשית, רחצה ושטיפה

על היגיינה נשית צריך לשמור באופן יומיומי, אבל להקפיד במיוחד בזמן המחזור החודשי. בשימוש בתחבושות יש מגע בין הדם לבין שיער הערווה והאזור האינטימי ולכן יש להקפיד על רחצה יומית. אפשר להשתמש גם בתחליב מיוחד לשטיפה אינטימית כמו פמינה יאנג – שטיפה אינטימית המותאמת במיוחד לנערות צעירות ומתבגרות ומתאימה לשימוש יומיומי ולימי המחזור. בכל מקרה, נערות רבות נרתעות ממראה הדם והיתרון של הטמפון הוא בכך שהוא סופג את הדם לפני שהוא יוצא מהגוף, ולכן מעניק הרגשה נקייה ומונע דליפות והכתמות.

עשי מה שטוב לך

אם החדרת הטמפון לא הצליחה בפעם הראשונה, אל תתייאשו ונסו פעם נוספת או בחודש הבא. בכל מקרה כל אחת צריכה להחליט לעצמה מה נוח לה ומה מתאים לה ולא להתעקש להיות כמו אמא, האחות או החברה.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות