גלולה למניעת הריון – אמצעי המניעה הנפוץ ביותר

27 בדצמבר 2018
כפות רגליים מחוץ למיטה

כל מה שרצית לדעת על גלולה למניעת היריון – מה היא מכילה, למה היא כל כך נפוצה וגם, לא פחות חשוב, מה תעשי אם שכחת לקחת

אמצעי המניעה הנפוץ ביותר בישראל הוא הגלולות למניעת היריון, ככל הנראה משום שהן מעניקות את ההגנה הכמעט בטוחה ביותר מפני כניסה להיריון, וכן בשל העובדה שמרבית רופאי הנשים ממליצים עליהן כאמצעי המניעה הטוב ביותר. הגלולה למניעת היריון הומצאה על ידי חוקרים אמריקאים ונכנסה לשימוש בשנות ה-60. באותה תקופה, בשל האיסור למכירת אמצעי מניעה, הגלולה שווקה כגלולה להסדרת המחזור החודשי. מרגע השקתה, זכתה הגלולה להצלחה עצומה והיא נחשבת לאחת ההמצאות שהשפיעו על החברה במאה ה-20 ועל תהליך שחרור האישה, בזכות העובדה שהיא מאפשרת לנשים לקיים יחסי מין מבלי החשש של כניסה להיריון, וכן מאפשרת לנשים לבחור את המועד הרצוי להקמת משפחה – אם ירצו בכך.

גלולה אחת ביום ואת מוגנת

הסיבה העיקרית לנטילת הגלולה היא מניעת היריון לאחר קיום יחסי מין. בנוסף, לגלולה יתרונות נוספים כגון הסדרת המחזור החודשי, הפחתת הדימום בזמן הווסת החודשית וכן ישנם מחקרים שגם מעידים כי נטילת גלולות מפחיתה את הסיכון לסרטן השחלות וסרטן רירית הרחם.
הגלולה מכילה תרכובות שונות של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון, הגורמים למניעת הביוץ וכך מונעת היריון. בנוסף, ישנן גלולות המכילות פרוגסטרון בלבד, המיועדות בעיקר לנשים מיניקות, או לנשים שרגישות או סובלות מגלולות משולבות. כיום, הגלולות מכילות מינונים נמוכים יחסית של הורמונים המפחיתים את הסיכונים ותופעות הלוואי כתוצאה מנטילת הגלולה.

אופן השימוש בגלולה
עלייך לקחת את הגלולה פעם ביום, לתקופה של 21 ימים – רצוי בשעה קבועה.
אם זו הפעם הראשונה שאת לוקחת גלולה, או אם החלטת לעבור לסוג אחר של גלולות – התחילי לקחת את הגלולה ביום הראשון של המחזור עד לסיום החפיסה. לאחר שתסיימי את חפיסת הגלולות יופיע המחזור החודשי ואז עלייך לעשות הפסקה של שבוע עד לנטילת הגלולה הבאה. בדרך כלל על חפיסת הגלולות מסומנים ימי השבוע, על מנת שלא תתבלבלי בזמן נטילת הגלולה.

מי יכולה להשתמש בגלולה?
כל אישה הרוצה לקיים יחסי מין מבלי החשש להיכנס להיריון יכולה להשתמש בגלולה. מאחר והגלולה אינה מגנה מפני מחלות מין, היא מתאימה לנשים הנמצאות בקשר קבוע ואינן חוששות מסכנת הידבקות כלשהי. נשים מיניקות או נשים או לנשים שרגישות או סובלות מגלולות משולבות יכולות לקחת גלולות למניעת היריון המכילות את הורמון הפרוגסטרון בלבד.
החיסרון העיקרי של הגלולה הוא שיעילותה עלולה להיפגם כתוצאה משימוש בתרופות מסוימות כגון אנטיביוטיקה ולפגוע ביעילותן של תרופות אחרות. לכן, יש להתייעץ עם הרופא לפני או תוך כדי השימוש אם נוטלים תרופות נוספות. חסרונות נוספים של הגלולה הם: אפשרות של ירידה בחשק המיני, תופעות לוואי שונות המצוינות על החפיסה וכן הפחד “לשכוח” גלולה.


אופס, שכחת לקחת גלולה

קרה לך פאנצ’ר ושכחת גלולה? כדי להיות בטוחה שלא תיכנסי להיריון רצוי שתיקחי את הגלולה של היום למחרת. יש לקחת (גלולה אחת בלבד) במועד הסמוך ביותר לקיום המגע המיני, ולא יאוחר מ-72 שעות לאחריו. לאחר שלקחת את גלולת היום למחרת, עלייך להמשיך ולהשתמש באמצעי מניעה – קונדום, גלולות למניעת היריון, או כל אמצעי מניעה אחר בכל פעם שאת מקיימת יחסי מין. את הגלולה ניתן להשיג בכל רשתות הפארם ובתי המרקחת ואין צורך במרשם רופא.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות