מותר ואסור במהלך ההריון

6 במרץ 2019
אישה בהריון - תזונה בהריון

בשעה טובה! קיבלת את הבשורה המשמחת ואת בהריון. למשך תשעת החודשים הקרובים, הגוף שלך מתפקד כבית גידול לחיים החדשים שצומחים בתוכך. איך תדאגי לכך שהוא יהיה המקום האופטימלי לעובר שלך להתפתח בתוכו?

סביב תשעת חודשי ההריון התפתחו לא מעט אמונות תפלות, מנהגי עמים ואגדות אורבניות, לצד המלצות רפואיות אמיתיות. לכן הגיע הזמן לעשות סדר בבלגן, ולהכיר את ההמלצות הרפואיות המעודכנות ביותר. בכל ספק שעולה, מומלץ להתייעץ עם רופא מעקב ההריון.

 

מה מותר ואף רצוי לעשות במהלך ההריון?

 • בצעי פעילות גופנית: אם ביצעת פעילות גופנית לפני הכניסה להריון, אין מניעה להמשיך בה תוך הקשבה לגוף והימנעות ממאמצים מיוחדים. הריון זה לא הזמן לשפר את היכולות הספורטיביות, אך ניתן לשמר אותן. אם לא ביצעת פעילות גופנית בהריון, ניתן להתחיל בביצוע פעילות מתונה כמו הליכה, יוגה או שחיה.
 • מנעי חוסרים תזונתיים: אחד מתוספי התזונה החיוניים ביותר בתחילת ההריון ובתקופה שלפני הכניסה בהריון, הוא החומצה הפולית. מחקרים מראים כי נטילת חומצה פולית, מסייעת למניעת מומים במערכת העצבים ובעמוד השדרה של העובר.
 • הקפידי על רמות ברזל תקינות: בעת ההריון, צריכת הברזל בגוף עולה. העובר המתפתח במהירות זקוק לברזל למען חלוקת תאים תקינה, ולכן מרוקן את מצבורי הברזל שלך. אחד החידושים האחרונים הוא ברזל משולב עם חומצה פולית בטבלית אחת. תוסף זה מיועד במיוחד לנשים בהריון ומבטיח רמות תקינות של ברזל ושל חומצה פולית.
 • את לא באמת צריכה לאכול בשביל שניים: עליית המשקל המומלצת בהריון עומדת על כ-12-13 ק”ג. עליה גבוהה מדי במשקל יכולה לסכן את ההריון, להעלות את לחץ הדם שלך וגם לגרום לך לתחושה כבדה ולא נוחה. התוספת הקלורית לאישה בהריון עומדת על כ-150 קלוריות ביום בשליש הראשון והשני ועל כ-300 קלוריות בשליש השלישי. לכן, רצוי לאכול מזונות בעלי ערך גליקמי גבוה העשירים בסיבים תזונתיים, כמו דגנים מלאים, ירקות ופירות, קטניות, טחינה, מוצרי עוף ובשר וכדומה. כמו כן, חשוב לשתות 8 כוסות מים ביום לפחות.
 • תשני טוב: בהריון הגוף עובד קשה יותר, ולכן שעות השינה המומלצות ביממה עומדות על בין 7 ל-9 שעות.
 • התייעצי עם הרופא לגבי קבלת חיסון נגד שפעת: המלצה זו חשובה בעיקר לפני עונת החורף, שבה סיכויי ההדבקות גבוהים יותר.

מה אסור במהלך ההריון?

 • הימנעי מאכילת מזון נא, לרבות דגים, בשר או ביצים רכות. כמו כן, הימנעי ממזונות מין החי שלא עברו פסטור, כמו גבינות בשלות, גבינות עם עובש, מיונז ביתי שלא פוסטר וכדומה. בנוסף רצוי להימנע מצריכת בשרים קרים ונקניקים שלא בושלו.
 • הימנעי ממגע עם צואת חתולים או חול שעשויים להיות נגועים בטוקסופלסמוזיס, טפיל שנמצא במעיים של חתולים ועלול להזיק לעובר.
 • הימנעי מעישון ומשתיית אלכוהול. חומרים אלה מזיקים לעובר ועלולים לפגוע בהתפתחותו התקינה.
 • הימנעי מנשיאת משאות כבדים, ממאמצים מיוחדים או מעליית דופק מעל 140.
 • אל תעשי עיסויים שלא הותאמו במיוחד לנשים הרות, והימנעי משהייה בסאונה, חמאם או אמבטיות חמות מאוד. עלייה של חום הגוף מעל 39 מעלות אינה מומלצת.
 • אל תשתמשי בתרופות מבלי להתייעץ עם הרופא.

לסיכום, הריון אינו מחלה ולכן אין צורך לשנות באופן משמעותי את שגרת החיים, אך למען הריון תקין מומלץ לאמץ את המלצות הרופאים, להאט את הקצב ולזכור בתקופה הקרובה לגופך יש תפקיד חשוב ולכן כדאי לשמור עליו.

 

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות