המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  אוסטאופורוזיס
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

  אוסטאופורוזיסאו בריחת סידן

  למוצרים של כצט

  למרות מה שנהוג לחשוב, בריחת סידן עלולה לפגוע באוכלוסיות שונות, ולא רק במבוגרים. בחלק מהגורמים למחלה אפשר לשלוט ואף למנוע מראש, אבל יש גורמים שלא ניתנים לשליטה. כך תדעו אם אתם בסכנה לחלות באוסטיאופורוזיס.

   
  אוסטאופורוזיס היא מחלה הפוגעת בצפיפות ובחוזק של העצמות ולגרום לדילול העצם , עלולה לחורר אותן ולגרום לה עצמות להישבר בקלות יחסית מכאן גם שמה: אוסטיאו-עצם, פורוזיס-מחוררת. השברים עלולים להופיע בעקבות נפילה ולעתים אפילו רק בשל נשיאת משקל קל או חבלה כלשהי. כתוצאה מכך החולה עלול לסבול מכאבים ואף מנכות וכמובן שאיכות החיים נפגעת.

  ישנם אנשים הנמצאים בקבוצת סיכון לחלות באוסטאופורוזיס לעומת אחרים. הגורמים המשפיעים על כך נקראים "גורמי סיכון" ועל חלקם ניתן לשלוט ואילו על גורמים אחרים, כגון "גנים" אין שליטה.

   

  אוסטיאופורוזיס - גורמים

  • נטייה גנטית

   מבנה העצמות תלוי בגנים שמתקבלים בתורשה מהמשפחה. למעשה, אם אחד ההורים סובל ממחלת האוסטאופורוזיס, יתכן שגם ילדיהם יסבלו מהמחלה.
  • גיל

   הדלדלות עצם מתחילה בגיל מבוגר, כך שבגיל 70 ומעלה כמחצית מהאוכלוסייה בגיל זה תסבול מאוסטיאופורוזיס.
  • מגדר

   היחלשות העצמות בעקבות בריחת סידן נפוץ יותר בקרב נשים ובמיוחד בקרב נשים בגיל המעבר. גוף האישה מייצר את הורמון המין הנשי, שתפקידו להגן על העצמות. בסביבות גיל 50, שזו תקופת גיל המעבר, הגוף מפסיק לייצר את הורמון האסטרוגן, ולכן הסיכון לחלות באוסטיאופורוזיס עולה בגיל זה.
  • משקל ומבנה גוף

   אנשים שה-BMI -body mass index שלהם נמוך 19g/m2, או שהם בעלי מבנה גוף קטן ורזה נמצאים בסיכון לחלות באוסטיאופורוזיס.
  • חוסר פעילות גופנית

   השרירים של אנשים שאינם מבצעים פעילות גופנית באופן קבוע עלולים להיות חלשים ולכן הם עלולים לסבול מהמחלה.
  • עישון

   מעשנים עלולים לסבול משברים בעצמות יותר ממי שלא מעשן.
  • אלכוהול

   שתיית אלכוהול מרובה (למעלה משלוש כוסות ביום בממוצע) עלולה להעלות את הסיכון לחלות באוסטיאופורוזיס.
  • מצב בריאותי

   למצב הבריאותי יש השפעה על מחלת האוסטיאופורוזיס. מחלות כרוניות שונות, רמות נמוכות של אסטרוגן בקרב נשים, בעיות בספיגת מזון כגון צליאק ואנשים שעברו השתלות איברים נמצאים בקבוצת סיכון גדולה יותר לחלות במחלה.
  • תזונה

   אי צריכת סידן מספקת פוגעת במבנה העצמות ומחלישה אותו. כמו כן, מחסור בויטמין D  פוגע בספיגת הסידן בגוף, ולכן אם אתם סובלים ממחסור בסידן אתם נמצאים בקבוצת הסיכון לחלות ב באוסטיאופורוזיס. בנוסף, אי אכילת פירות וירקות פוגעת אף היא בעצמות משום שפירות וירקות מכילים מינרלים חשובים לבריאות העצם כגון: מגנזיום, ויטמין K ואשלגן.

  אוסטיאופורוזיס - מניעה

  הנה כמה דגשים חשובים על אוסטאופורוזיס ואיך להימנע מהתופעה:

   

  אני חושב שאני בקבוצת סיכון. מה עליי לעשות?

  קשה מאוד לזהות את מחלת האוסטאופורוזיס כיוון שבדרך כלל אין לה סימנים מקדימים ולכן אנשים רבים אינם מודעים לכך שהם סובלים מבריחת סידן, ומגלים זאת רק כשהם שוברים עצם. סימנים נוספים היכולים להעיד על המחלה הם כאבי גב כרוניים, הנמכה וקימור בגב העליון. אם הבחנתם באחד הסימנים הללו, או שאתם נמצאים באחת מקבוצות הסיכון, מומלץ לנקוט בצעדים הבאים:

  • פנו לרופא המשפחה בהקדם לצורך אבחון ובדיקה לזיהוי המחלה : כיום ישנן בדיקות שונות לגילוי המחלה, כגון בדיקות צפיפות עצם ובדיקות רנטגן היכולות לבדוק אם אתם סובלים מבריחת סידן.
  • הקפידו על תזונה נכונה : הכוללת סידן וויטמין D השומרים על בריאות העצמות. קיימים מקורות תזונתיים לקבלת סידן מהצומח. למשל: ירקות ירוקים, סויה, סייטן, טחינה, קטניות ועוד.  במידה ולא ניתן להגיע לכמות  הנדרשת ממזון בלבד, מומלץ להוסיף לתפריט תוסף ויטמין D או תוסף סידן.
  • תתחילו להתעמל : אף פעם לא מאוחר להתחיל בפעילות גופנית. ספורט מחזק את השרירים ואת העצמות ומסייע במניעת נפילות. כמו כן, פעילות גופנית עשויה להאט את תהליך איבוד העצם.

   

  למאמרים נוספים:

   

   

  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד