בעיות גזים ונפיחות בבטן

17/02/2010

 

 

זה קורה לכולם, זה יכול להביך במיוחד נשים, אבל זוהי פעילות טבעית של הגוף. למה אנחנו פולטים גזים, ובעיקר, איך אפשר להימנע מהם?

נכון, גזים אינם נחשבים למחלה ובדרך כלל אנחנו לא מקדישים להם מחשבה אבל לפעמים הם יכולים להיות למטרד לא קטן כשהם מלווים בכאבי בטן, נפיחות, ריחות לא נעימים וגם קולות של גרפסים המלווים בריח חריף ובתחושת צרבת .

 

<<<לרשימת המוצרים>>>  

הסיבות העקריות לפליטת גזים הן:

  •  בליעת אוויר שחדר למערכת העיכול תוך כדי דיבור, אכילה או נשימה. הגזים הנפלטים כוללים תרכובות כמו דו תחמוצת הפחמן, מימן וחנקן ואינם מפיצים בהכרח ריח. הגזים "הריחניים" מקורם בחיידקים במעי הגס, המשחררים גז המכיל גופרית.
  • גזים במערכת העיכול יכולים להיווצר בגלל אי סבילות למזונות מסוגים מסוימים, כגון מוצרי חלב המכילים לקטוז, או כתוצאה ממחסור באנזימי עיכול שונים.

חשוב להדגיש, שלא כל כאב בטן, או תחושה של בטן נפוחה נובעים בהכרח מגזים. לקריאה נוספת: כך תזהו אם מדובר בגזים או כאב בטן אחר


 

מזון שגורם לגזים בבטן

 

סוכרים

 

מזון המכיל סוכר עשוי לתסוס במערכת העיכול ולגרום לגזים. לכן מומלץ להימנע ממזון המכיל כמות גדולה של סוכרים.

אכילת יתר

בחגים ובאירועים, למשל, אנחנו נוהגים לעיתים רבות לאכול מעבר למה שאנחנו רגילים וכתוצאה אנחנו מרגישים כבדים וכתוצאה מהעומס על מערכת העיכול הגוף מייצר גזים. לכן מומלץ להתאפק לא להעמיס על הגוף יותר מזון ממה שהוא רגיל או זקוק לו.

רגישות למזונות

אחת התופעות הנפוצות היא רגישות ללקטוז – סוכר החלב. אדם שחסר לו את אנזים לקטאז שמעכל לקטוז יכול לסבול, בין היתר, מגזים, כאבי בטן , שלשולים ואי נוחות במערכת העיכול. על מנת לטפל בתופעה יש להימנע ממוצרים המכילים את הגורם לרגישות, במקרה של רגישות ללקטוז יש להימנע מצריכת מוצרי חלב.


כך תימנעו מפליטת גזים


ישנן מספר דרכים להימנע מפליטת גזים, או לפחות להפחית את התופעה, בין אם מדובר בטיפול מקומי הנועד להקל על אי הנוחות, שמירה על תזונה נכונה, טיפול תרופתי או תרופות סבתא. הבחירה בידיים שלכם:

תזונה

  • אכלו 4-6 ארוחות קטנות במהלך היום
  • הימנעו מאכילה בשעות לילה מאוחרות
  • הימנעו מלעיסת מסטיקים או אכילת סוכריות קשות העשויים לגרום לבליעת אוויר
  • הימנעות משתיית משקאות מוגזים יכולה לסייע בהפחתת הגזים
  • המעיטו במאכלים מטוגנים ושומניים
  • הפחיתו בצריכת מאכלים חלביים, והעדיפו מאכלים המכילים פחות לקטוז, לדוגמה יוגורט.
  • דעו כי ישנם מזונות הידועים כי הם גורמים לפליטת גזים יותר מאחרים: קטניות; פירות יבשים; ירקות ממשפחת המצליבים כגון כרוב, ברוקולי, כרובית;

עיסויים הקלה בבעיות גזים ונפיחות בבטן 

כדי להקל על בטן נפוחה או כאבים הנגרמים מגזים, עסו את הבטן על מנת להרגיע את הכאב וכך תסייעו לגזים כלואים להשתחרר. בנוסף, מומלץ לשכב על הבטן ולהניח מתחת כרית. הלחץ על הבטן מסייע לשחרר את הגזים


תרופות סבתא

שתיית תה שומר, תה עם נענע, תה מנטה או עם קמומיל יכולה להקל עליכם את תחושת הגזים ואת הכאבים המתלווים אליהם.


 

טיפול בגזים

 

 

קיימים מוצרים ללא מרשם המקלים על נפיחות והצטברות גזים במערכת העיכול. מוצרים אלה אינם מכילים פחם ומבוססים על חומרים פעילים המקטינים את מתח הפנים של בועות הגז, מקל על התפזרותן ומביא לשחרור גזים. ללא פעילות ביוכימית, אינו מתפרק בגוף ולא נספג בדם. היחיד לטיפול בגזים ללא תופעות לוואי: אינו מרדים, אינו גורם לעצירות וללא תגובות ביו תרופתיות. ניתן להשיג ללא מרשם רופא, בכל בתי המרקחת ורשתות הפארם.

 

גזים אצל תינוקות

גם תינוקות רכים סובלים מגזים. תופעת הגזים בתינוקות מתרחשת בד"כ מגילאי 0 עד 3 חודשים. התופעה יכולה להיווצר מגורמים שונים ושמה המקצועי הוא קוליק תינוקות . 

הדפסשלח לחבר
כתבות בנושא
טיפטיפות
גייסטליך
מוקוליט
פמינה
פמינה יאנג
נורלבו