המחשבה שלנו, הבריאות שלך
חיפושדלג על חיפוש
  מנפאוזה
  תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד
  טיפול הורמונלי בגיל המעבר (הגדל)

  כל מה שרצית לדעת על מין בגיל המעברולא העזת לשאול

  21/02/2019
  נשים רבות מדווחות כי איבדו את החשק המיני בגיל המעבר. אולי הן פשוט לא יודעות היכן לחפש? תופעות הלוואי של גיל המעבר עשויות לשנות את אופיים של חיי המין, אך לא את איכותם, ובוודאי שאינן סיבה לחיי פרישות
  טיפול הורמונלי בגיל המעבר (הגדל)

  גיל המעבר הנשי, המכונה גם גיל הבלות או מנופאוזה, הוא תופעה המתחוללת בסביבות גיל 50 עקב ירידה בייצור ובהפרשת הורמוני המין (אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון) והאטה בתפקוד איברי הרבייה, עד להפסקת המחזור החודשי ואובדן הפוריות.

  רשימת תופעות הלוואי הנגרמות עקב השינויים ההורמונאליים בגיל המעבר היא ארוכה ומייגעת, ועליה נמנות:

  • גלי חום
  • עליה במשקל
  • נדודי שינה
  • הידלדלות מסת עצם
  • שינויים במצב הרוח
  • דלקות בדרכי השתן
  • ירידה בחשק המיני ובהנאה ממין

  הופעתן וחריפותן של תופעות הלוואי משתנה מאישה לאישה. נשים מעטות אינן סובלות מהן כלל ואילו אחרות חוות אותן בעוצמה רבה.

  לאן נעלם החשק המיני?

  נשים רבות בגיל המעבר מתלוננות על ירידה בחשק המיני, על אי נוחות פיזית כללית הקשורה ביובש בנרתיק ובכאבים בנרתיק, ועל היבטים רגשיים מורכבים הנלווים לשלל תופעות הלוואי שהן חוות. חלק ניכר מהתופעות מתחוללות עקב האטה בפעילות השחלות הגורמת להפחתה בכמות האסטרוגן, האחראי על האלסטיות של הנרתיק. ירידה ברמות האסטרוגן, הידוע גם בתכונותיו המעוררות, מפחיתה את ההנאה וההתרגשות ממין, גם במנותק מאי הנוחות הפיזית.

  מצבן של נשים בגיל המעבר עשוי, אם כן, להיות מתסכל: מצד אחד – למי יש חשק לקיים יחסי מין כאשר כואב, מציק ואין מצב רוח? מצד שני – הימנעות ממין רק תגרור פגיעה נוספת בגמישות הנרתיק ותגרום לכאבים חמורים יותר.

  לאהוב, להשתחרר, ליהנות

  מוקדם להספיד את מיניות האישה ואת חיי המין שלה. אנשי מקצוע שחקרו את הנושא גילו כי חיי המין בגיל המעבר אמנם משנם את אופיים אך לא את טיבם, ואף נוטים להשתפר עם הגיל. אם נהנית מחיי מין מספקים עד כה, אין סיבה שלא תמשיכי ליהנות. אם מצאת שיש מקום לשיפור, ייתכן שזוהי העת ליצור לעצמך תיקון.

  עם הבגרות הנפשית והגופנית עולה המודעות לצרכים ולהעדפות. תכיפות יחסי המין עשויה אמנם לפחות אך ייתכן בהחלט שאת מקומה תתפוס הנאה רבה יותר: מהמין, מהזוגיות ומהחיים בכלל. גם להיעדר המחזור החודשי ולתפוגת החשש מפני הריון ישנם יתרונות בכל הקשור ליחסי מין: הם מגבירים את תחושת השחרור ופותחים אופקים חדשים ומעניינים.

  טיפול הורמונאלי

  כדי שאי הנוחות בנרתיק לא תמנע ממך מלקיים חיי מין מלאים ומהנים, תוכלי להקל עליה באמצעות טיפול הורמונאלי המחזיר לגוף את הורמוני המין החסרים . הטיפול משפר בנוסף תופעות נפוצות של גיל המעבר כגלי חום ובריחת סידן. הטיפול ההורמונאלי ניתן בכדורים, נרות, קרמים או ג'לים ומחייב מרשם רופא. סוג הטיפול והמינון נבחרים תוך התחשבות במצב הרפואי ובסימפטומי גיל המעבר הנחווים.

  כתבות נוספות בנושא

  איך האסטרוגן קשור לתופעות גיל המעבר?

  החבר הטוב של השחלות בגיל המעבר

  מעבר לפוריות וילודה, לשחלות יש תפקיד מפתח בשמירה על איזון הורמונלי בגוף בעזרת ייצור הורמוני המין ביניהם אסטרוגן, פרוגסטרון וטסטוסטרון. האיזון ההורמונלי לא משפיע רק על הבריאות, אלא גם על מצב הרוח, הליבידו ואפילו על המשקל. אז איך עוזרים לשחלות בגיל המעבר? כל המידע לפניכם
  לכל הכתבות
  איך תרצו שנדבר?דלג על איך תרצו שנדבר?
  עבור לתוכן העמוד