רעלת הריון - המדריך המלא

רעלת הריון (פרה-אקלמפסיה)

היא סיבוך רפואי שתוקף נשים לרוב בשליש השני והשלישי להריונן, ועלול לסכן את חייהן וכן את חיי העובר. רעלת ההריון היא מצב רפואי שעד היום לא ידועה הסיבה להופעתו, וטרם נמצאה לו תרופה יעילה. לכן, הדרך היחידה להבטיח את שלומה של האם במקרה כזה תהיה זירוז הלידה, מוקדם ככל האפשר.

כאן, ניצבים הרופאים בפני דילמה אמיתית. זירוז הלידה יביא אמנם לשיפור במצב האם באופן מיידי ולהוצאתה מטווח הסכנה, אך הוא עלול לסכן באופן ממשי את העובר, במקרה בו הלידה מתבצעת בשלב מוקדם מאוד. לכן, ההחלטה על הטיפול הרצוי תתקבל בהתאם לעוצמת ולהתקדמות ההריון.


 המלצות ארגון הבריאות העולמי WHO בנוגע לנטילת סידן  להפחתת הסיכון לרעלת הריון

 

רעלת הריון קלה וחמורה

כיום נהוג לחלק את רעלת ההריון לשני שלבים עיקריים: רעלת הריון קלה ורעלת הריון חמורה. השלב הראשוני מתבטא לרוב בלחץ דם גבוה, בצקות ופרוטאינוריה (עלייה בריכוז החלבון בשתן), בעוד השלב המתקדם, שנחשב מסכן חיים, מביא בין היתר לפגיעה בתפקוד הכבד, לבצקות בכליות ובמוח ולעצירת שתן כמעט מוחלטת.


כאמור, חומרת התופעה תשפיע לא מעט על ההחלטה כיצד לפעול. כך, רעלת קלה תגרור הקדמת לידה מיידית רק במקרה בו ההריון נמצא בשבוע ה-40 ואילך, ואילו רעלת הריון חמורה תביא להקדמת הלידה החל בשבוע ה-34.

 

בנוסף לשלבים הללו, ישנם עוד שני סיבוכים ידועים לרעלת ההריון:

  • אקלמפסיה : בנוסף לתסמיני הרעלת החמורה, תסבול האישה מפרכוסים או כיווצים אשר ידועים בשפה המקצועית כהתקף טוני קלוני. התקף כזה יכול לגרום לאיבוד הכרה ולאובדן שליטה על הסוגרים, ואם הוא נמשך זמן רב או חוזר על עצמו, הוא עלול להוביל לביצוע ניתוח קיסרי.
  • תסמונת HELLP : גורמת לבעיות במחזור הדם, החל במיעוט טסיות דם, דרך עלייה באנזימי הכבד ועד שברים של כדוריות דם. התסמונת כוללת כאבי בטן, הקאות ועוד.

 

הטיפול ברעלת הריון

 

כאמור, המהלך היחיד אשר מאפשר להתגבר על רעלת הריון בהריון באופן מיידי הוא ביצוע לידה מוקדמת. זהו מהלך שיבוצע לאחר בדיקת מצב העובר, צוואר הרחם (אשר אמור להיות רחב דיו כדי לאפשר לידה ווגינאלית) ומצבם הבריאותי הכללי של העובר והאם. בשקלול כל הנתונים הללו, יוחלט מתי לבצע את הלידה.

 

אבל, עם השנים התברר כי ישנו שעשוי להפחית במידה רבה את הסיכון ללקות ברעלת הריון:

צריכה מוגברת של סידן לפני ההריון ובמהלכו. מחקרים שונים הראו כי צריכה של עד 1.5-2 גרם סידן ביום על ידי האם, מובילה להפחתת הסיכון לרעלת ההריון באופו משמעותי ומובהק בקרב כלל הנשים בהריון ואף יותר בקרב נשים אשר מראש היו בסיכון גבוהה או בנשים שתצרוכת הסיגן שלהן מהמזון היתה נמוכה.


 

 

  מחשבון סידן

במיוחד לנשים בהריון - כנסי למחשבון הסידן ובחני האם את צורכת מספיק סידן

 

 

 

מאמרים נוספים בנושא רעלת הריון:


 

סידן ורעלת הריון

איך משפיעה צריכת סידן על רעלת ההריון?

חשיבותו של הסידן וחיוניותו לגוף האדם, מקבלות משנה תוקף בזמן הריון, בשנים האחרונות התברר כי מלבד התרומה לבניין השלד ולפעולת התאים, צריכת סידן במינונים הנכונים מפחיתה את הסיכון לרעלת הריון.
27/10/2014
צריכת סידן יכולה למנוע רעלת הריון

כיצד נוכל להקטין את הסיכון לרעלת הריון

רעלת הריון, מצב רפואי אשר מתפתח בשלבי ההריון המתקדמים ועשוי לסכן את חיי האם ואף את חייו של העובר, מופיעה ב-3-8% מההריונות ברחבי העולם. ניתן להפחית את הסיכון ללקות ברעלת הריון.
27/10/2014
סימני אזהרה לרעלת הריון

לחץ דם גבוה בהריון תסמינים אחרים לרעלת הריון

אישה הריונית מתמודדת לאורך תשעת חודשי ההריון עם מצבים פיזיים יוצאי דופן, עם סדרת בדיקות ארוכה ובנוסף לזה - עם סיכון ללקות במחלות 'הריוניות', חלקן לא פשוטות כלל. אחת החמורות שבמחלות אלו היא רעלת הריון
27/10/2014
הפחתת הסיכוי לרעלת הריון

רעלת הריון?אילו מזונות יעזרו לנו להתרחק ממנה

רעלת הריון בשלבים המתקדמים להריון עלולה לסכן את העובר ואת האם. אם השנים אספנו מידע רב על הדרכים להקטנת הסיכויים לחלות בה. קראו על המזונות שיעזרו לכם להתרחק מהרעלת
פמינה יאנג
מוקוליט
אקילו ספורט
גייסטליך
טפטפים
פמינה