השיעול הטורדני כבר לא יטריד אתכם

22/11/2011

זה מתחיל בתחושת יובש בגרון, ממשיך בכחכוח אינסופי ומסתיים בהפרעה ממשית לאיכות החיים והשינה שלכם. קוראים לו שיעול טורדני, ויש דרכים פשוטות לטפל בו. אז אם אתם משתעלים כבר שלושה שבועות או יותר – הכתבה הזאת היא בשבילכם


אחת מהסיבות העיקריות לביקור אצל הרופא הוא השיעול הטורדני. זהו שיעול כרוני יבש שקל מאוד לזהות אותו: הוא נמשך שלושה שבועות או יותר, מלווה בצורך קבוע לכחכח בגרון, לפעמים מרגיש כמו שיעול לא רצוני ומצדיק לחלוטין את שמו – מטרד.
ככל שהוא נמשך יותר זמן, כך גדלה ההשפעה שלו של איכות החיים: הוא מפריע לשנת הלילה, גורם לאי נעימות בעת שהות בחברת אנשים, פוגע באינטימיות הזוגית ובעל השלכות בריאותיות. שיעול שנמשך לאורך זמן עשוי לגרום לכאבים בחזה בבטן, רפיון ברצפת האגן ועוד. לכן, חשוב להכיר את התופעה, לזהות אותה במועד ולטפל בה.

כיצד מקלים על השיעול הטורדני?
ההבדל בין שיעול טורדני לבין שיעול שנובע מווירוס, הוא הראשון אינו חולף מעצמו ללא עזרה. לאחר שזיהיתם את הגורם לשיעול הטורדני, בעזרת הרופא, עומדים בפניכם כמה סוגי טיפולים:

תרופות להפגת צמיגות הליחה ולכיוח:   תרופות מוקוליטיות מכילות חומרים שמסייעים לדילול הליחה, ובכך מסייעות לסילוקה באופן יעיל יותר. תרופות אלו, מתאימות במיוחד לשיעול טורדני וכרוני וניתנות בסירופ או בכמוסות לשימוש בכל שעות היום.

תרופות לדיכוי רפלקס השיעול:   סירופים אלו מתאימים בעיקר לנטילה לפני השינה, שכן רובן מכילות קודאין שנחשב לחומר מרדים שאף עשוי להיות ממכר.

תרופות סבתא :  

טיפולים אלו לא יעלימו את השיעול, אך יכולים לספק הקלה רגעית: 

  • בצל ודבש :  ערבבו בצל קצוץ עם 2 כפיות דבש. הניחו בצד לשעה ואכלו כפית מהתערובת פעמיים ביום.
  • זנגוויל (ג'ינג'ר) ופלפל:  ערבבו כף וחצי של זנגוויל מרוסק עם כפית אבקת פלפל שחור, כפית חומץ, כפית דבש ושתי כפות מים רותחים. אכלו כפית מהסירופ 2-3 פעמים ביום.
  • חלב עם פלפל:  הרתיחו חצי כוס חלב עם 3-4 זרעי פלפל שחור ושתו פעם ביום.
  • חזרת :  רסקו שורש חזרת וערבבו עם מים רותחים.

 

מה גורם לשיעול הטורדני?


השיעול הטורדני אינו מחלה בפני עצמו, אלא תוצאה של מצב בריאותי אחר. עשויים להיות לו מספר גורמים עיקריים:  


עישון :  זוהי אחת הסיבות הנפוצות ביותר לשיעול כרוני יבש. אצל מעשנים, הריסיות העדינות בדרכי הנשימה נהרסות ואינן מצליחות לסנן ולסלק חלקיקים שנשאפים פנימה עם העשן. אלו גורמים להצטברות של ליחה וריר שאינם מצליחים להתפנות, אלא החוצה. בדרך כלל השיעול אצל מעשנים הוא עמוק יותר ובלתי רצוני. טיפול בשיעול טורדני


אלרגיה :  תופעות אלרגניות, ובעיקר נזלת אלרגית, עלולה לגרום לגירוי יתר של דרכי הנשימה שמביא לשיעול טורדני. במקרים מסוימים הנזלת עוברת מעצמה לאחר הפחתת החשיפה למחולל האלרגיה, אך השיעול נשאר וממשיך להפריע. במצבים כאלו חשוב לטפל בשיעול כדי להעלימו.

 

הפרעות בסינוסים :  הפרעות אילו יכולות להיות תגובה למחלה בדרכי הנשימה, זיהום בסינוסים או תסמונת שנקראת טפטוף מאחורי האף, שגורמת לנזלת לטפטף מהצד האחורי של האף אל הלוע. הפרעות אלו גורמות לגירוי יתר של דרכי האוויר ולצורך קבוע לכחכח בגרון.


ריפלוקס קיבתי וישטי :  זוהי תופעה נפוצה מאוד אצל תינוקות, אך קיימת גם אצל מבוגרים. שמה העממי הוא צרבת , והיא מאופיינת בעלייה של חומצות קיבה במעלה הוושט. הצרבת עלולה לגרום לעיוות בדרכי האוויר, שגורם לשיעול, ואף לחדור לריאות. במקרים מסוימים, השיעול הטורדני עשוי להיות הסימפטום היחיד לצרבת, לכן חשוב לשים לב אם השיעול מופיע לאחר אכילת מזון שומני, שכיבה לאחר האוכל, עצירות או נטילת תרופות לטיפול בלחץ דם.


שאיפת עצם זר לריאות :  תרחיש זה הינו נדיר במבוגרים, אך עשוי להופיע אצל ילדים ופעוטות. אם קיים חשש לשאיפת עצם זר או מזון דרך האף, רצוי לפנות בהקדם לרופא ולבקש צילום או סריקה אחרת של האזור.

 

אסטמה :  יש אנשים חולי אסטמה או חולי COPD ששיעול כרוני הוא הסימפטום היחיד שהם חווים, ויש מקרים שהשיעול יופיע גם אצל חולים מאובחנים. אצל חולי אסטמה יופיע שיעול כרוני בעיקר בעת חשיפה לאוויר קר, זיהום אוויר, עשן או בשמים חריפים.

שיעול טורדני ללא גורם מובהק

קיימים מקרים בהם הבירור לגבי הגורם לשיעול הטורדני אינו פשוט. אם גם אתם עברתם על הרשימה ולא מצאתם סעיף שיכול להיות רלוונטי לגביכם, רצוי לפנות אל הרופא. רוב הרופאים יתחילו עמכם תהליך בירור ואבחון באמצעות מתן טיפול כולל לגורמי שיעול שונים:

  • טיפול במשאפים ותרופות אנטיהיסטמיניות :  טיפול זה ילחם בדלקות בסינוסים ובהפרעות אחרות בדרכי הנשימה.
  • בדיקת נשימה לזיהוי אסטמה :  בבדיקות אילו יבדקו את אורך הנשימות ותפקוד הריאות בכדי לזהות אם קיימת אסטמה.
  • מתן תרופה סותרת חומציות :  טיפול באמצעות תרופה נגד צרבת  יעזור לכם לגלות אם השיעול נגרם כתוצאה מריפלוקס קיבתי ושטי סמוי.

https://en.wikipedia.org/wiki/Carbocisteine

הדפסשלח לחבר
כתבות בנושא
לאם
טפטפים
פמינה
אקילו ספורט
גייסטליך
פמינה יאנג