שיעול טורדני או מחלת השעלת? איך מבחינים

25 בדצמבר 2018

הן נשמעות אותו דבר, גם בשם, גם בצליל שהן מפיקות מהגרון שלנו וגם בתחושה הכללית המלווה אותן, אך מדובר בשתי תופעות שונות. שעלת ושיעול טורדני: אחת היא מחלה זיהומית והשנייה תופעה כרונית. אחת מוגדרת ברשימת המחלות הקטלניות בעולם והשנייה פוגעת מאוד באיכות החיים. איך מבחינים בינהן?

על פניו זה מרגיש או נשמע אותו דבר. התקפי שיעול טורדניים, לעיתים קשים, היוצרים לעיתים הפרעה ממשית לאיכות החיים והשינה שלנו. הם עלולים לגרום לאי נעימות בסביבת אנשים אחרים, לכאבים בחזה או בבטן ולתופעות ללוואי נוספות, כמו צרבות או בריחות שתן. אז נכון שזה נשמע ואולי קצת מרגיש אותו דבר, אך חשוב להדגיש: שעלת אינה שיעול טורדני, ולכל אחת מהם יש טיפול תרופתי שונה לחלוטין.

 

מהי שעלת ואיך תדעו אם יש לכם?

שעלת אינה עוד תופעה בריאותית או מטרד בלתי מזיק. זוהי מחלה זיהומית חיידקית מדבקת הנגרמת עקב זיהום של הריריות בדרכי הנשימה, לרוב על יד חיידק העונה לשם “בורדטלה פרטוסיס”. מחלת השעלת יכולה לגרום לסיבוכים שונים אם החיידק מתפשט לריאות ועל-פי ארגון הבריאות העולמי נמנית המחלה כאחת מעשר המחלות הקטלניות בעולם. היא עלולה להופיע בכל הגילאים אך הופכת להיות מסוכנת בעיקר אצל ילדים מתחת לגיל שנה. לכן, כחלק מחיסוני השגרה לתינוקות של משרד הבריאות ניתן גם חיסון נגד מחלת השעלת.

אכן יש בסימפטומים שלה דמיון למה שמכונה “שיעול טורדני”: בשבועיים הראשונים יופיעו סימנים שונים ביניהם הצטננות, נזלת, חום לא גבוה ושיעול קל. לאחר מכן מופיעה החמרה בשיעול והוא הופך התקפי. התקפים אלה עלולים להיות לא נעימים כלל ולעיתים ילוו באודם בפנים או בהכחלה. יתכן שבסוף התקף שיעול ישמע קול בזמן שאיפת אוויר – קול זה נקרא whoop. סימנים אחרים עלולים לכלול הקאות, הפרשת רוק מוגברת ודמעות.

רק לאחר כחודש ולאחר טיפול מתאים, תורגש הפחתה הדרגתית בעוצמה ובכמות ההתקפים, אך נרשמו גם מקרים בהם השיעול נמשך חודשים מספר. מעניין וחשוב לציין כי חיידק השעלת הנו חיידק הנכנס ומתרבה בתוך תאי הגוף בדרכי הנשימה וטיפול יעיל דורש אנטיביוטיקה המסוגלת לחדור לתוך התא. בנוסף חשוב לסיים את כל הטיפול במלואו גם בכל בני ביתו של הנדבק, אם נדבקו ואם לא, עקב אחוז ההדבקה הגבוה של המחלה.


בחנו את עצמכם: האם אתם סובלים משעלת?

  • האם בנוסף לשיעול אתם סובלים מצינון ולעיתים גם דמיעה?
  • האם השיעולים מגיעים בהתקפים, בעיקר לאחר אכילה, שתייה או דיבור ממושך?
  • האם התקפי השיעולים מלווים בתחושת חנק ובאדמומיות בפנים?
  • האם השיעול התחיל כחלק מצינון פשוט והחמיר לאחר מספר שבועות?

 

מה ההבדל בין שעלת לבין שיעול טורדני?

בשלב הראשון קשה מאוד לעמוד על ההבדלים והסימפטומים עלולים להיות זהים. השיעול הטורדני הוא שיעול כרוני יבש שקל מאוד לזהותו – הוא נמשך מספר שבועות, מלווה בצורך בלתי נגמר לכחכח בגרון, לפעמים מרגיש כמו שיעול לא רצוני. בדומה לשעלת, ככל שהוא נמשך יותר זמן כך הוא משפיע על איכות החיים, על השינה, על התפקוד וכן עלול להיות בעלות השלכות בריאותיות בעתיד.

הגורמים לשיעול טורדני משתנים, אך אינם נגרמים מחיידק, וביניהם ניתן למצוא גיל, עישון, אלרגיות, אסטמה, שאיפת עצם זר לריאות ותופעות נוספות כמו פצע או גירוי בדרכי הנשימה שנגרם כתוצאה ממחלה זיהומית אחרת. בדרך כלל יעלם השיעול כאשר תאותר ותטופל סיבתו המקורית.

לכן, אם אתם רמת השיעול שלכם מחמירה זה שבועיים-שלושה, מומלץ לגשת להיבדק אצל הרופא שלכם. שיעול טורדני אינו חולף מעצמו ללא עזרה. לאחר שזיהיתם את הגורם לשיעול הטורדני, בעזרת הרופא, (כאמור, אם מדובר בשעלת ככל הנראה ירשם לכם טיפול אנטיביוטי) עומדות לפניכם מספר דרכי טיפול.


בחנו את עצמכם: האם אתם סובלים משיעול טורדני?

  • האם השיעול חוזר ללא הפסקה כבר שלושה שבועות או יותר?
  • האם השיעול מטריד, מפריע לשינה ופוגע באיכות החיים?
  • האם הצטננות שחלפה השאירה אחריה שיעול טורדני בשעות היום?
  • האם אתה מעשן?

 

איך מטפלים?
הטפול במחלת השעלת הינו טיפול אנטיביוטי שניתן במרשם רופא בלבד, בשל העובדה כי מקור המחלה הוא בחיידק. הטיפול בשיעול טורדני יכול להתבצע על ידי תרופות המכילות חומרים שמאיצים את דילול הליחה ועוזרות לסלקה בצורה אפקטיבית. תרופות אלה מסייעות להפגת צמיגות הליחה ולכיוח.

תפריט נגישות

תפריט ניווטלדלג לתוכן הראשיחלק תחתוןיצירת קשרמפת אתרהצהרת נגישות